şükela:  tümü | bugün soru sor
 • idam gecesi anıları adlı kitabıyla deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın yargılanma süreçlerini yalnız siyasal değil hukuksal yönden ele alan ve zamanında onların savunmasını yapmış olan avukat.
 • deniz gezmisin idaminin bas sorumlusudur. pisman oldugunu soylemekle en azindan idamdan yirtacak olan denizi, sahip oldugu bagnaz komunizm inanci yuzunden bir piyon gibi kullanmis, aklinca mahkemeye meydan okutarak ilahlastirmaya calismistir. sonra da denizle ilgili televizyon programlarinda gozyasi dokmektedir. yemezler.
 • deniz gezmişin idamından sorumlu olduğunu iddia edenlere önce kahkahalarla gülmek sonra "katilin hiç mi suçu yok" demek gerekir. idamı isteyen askeri savcı baki tuğ bile "fazla suçları yoktu mahkemede uslu dursalardı asılmazlardı" derken avukatı suçlamak için kalben kör olmak, ruhsuz olmak, beynini egemen sınıflara satmış olmak gereklidir. halit celenk devrimci bir hukukçu olarak görevini yapmış, müvekkillerinden değerlerine yabancılaşmalarını, diz çökmelerini asla istememiş ve kendisi de hiç diz çökmemiş onurlu bir insandır. denizlerle ilgili televizyon programlarında döktüğü göz yaşı da samimidir, 25-26 yaşında devrimci düşünceleri yüzünden hukuksuzca idam edilmiş o kahraman insanların son anlarında en yakınında bulunmuş bir insanın, gerçek anlamıyla bir insan olduğu için döktüğü göz yaşlarıdır onlar.
 • uğruna yazılmış aydın çubukçu ve ışık kansu'nun kaleme aldığı, evrensel basın yayın'dan çıkmış geleceğe adanmış bir ömür adlı kitap bulunan denizlerin avukatı.
 • "...karanlık tarihin son 60 yılının hemen her sayfasına, bir meşale gibi ışığı vurmuş çelenk'in...daha üniversite yıllarında tan gazetesinde serteller'le tanışmış, çalışmış. çok partili demokrasinin 40'lardaki açılış sayfalarında, tan matbaası baskınına tanıklık etmiş. antikomünist cadı avının yaygınlaştığı 1950'lerde samsun'da hukuk mücadelesi vermiş. 60'larda türkiye işçi partisi saflarına girmiş. 15-16 haziran olaylarında disk'in ve kemal türkler'in avukatı...odtü'de amerikan büyükelçisi commer'in arabasının yakılma eyleminde eylemci gençlerin savunmanı...çelenk'in evini bilenler bilir; salonun başköşesinde siyah-beyaz bir fotoğraf çerçevelidir. bir mahkeme salonunda sol yumrukları havada, siyah takım elbiseli, güler yüzlü genç adamlar... yusuf aslan, taylan özgür, irfan uçar gibi dönemin gençlik liderlerinin imzalayıp çelenk'e armağan ettiği fotoğrafın altında şu not var:

  "alnımız açık, inancımız tamdır. uğraşımız her gün daha da güçlenecektir. bundan böyle tüm zaferler bağımsızlıktan yana olanlarındır".

  ofiste bir çantası her an hazır bekliyor halit çelenk'in...türkiye demokrasisinin "ilkyardım çantası"...
  içinde bir anayasa var; bir usul, bir de ceza yasası...başı derde giren, hemen ona haber uçuruyor; o da çantayı kaptığı gibi yardıma koşuyor. kartal cezaevi'nde mahir çayan'ın, cihan alptekin'in, malatya cezaevi'nde teslim töre'nin, kayseri'de deniz gezmiş'lerin imdadına yetişmiş o çanta...gün gelmiş, izini sürdüğü müvekkilleri listesine kızı serpil, damadı kaya da dahil olmuş. gün gelmiş, barış derneği davasında olduğu gibi, avukat olarak girdiği duruşmada sanık koltuğuna oturmuş. mamak'ta dövülerek katledilen ilhan erdost'un kanlı paltosunu teslim almak, deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın idamlarına tanık olmak zorunda kalmış.

  bunca yıldan, onca yoldan sonra şimdi 83 yaşında hâlâ dipdiri bir bilinçle, bastonuna dayanarak gidiyor 1 mayıs meydanlarına...kıvançla dinliyor yapılan konuşmaları...
  solun birlik içinde olamamasının, bu dağınıklığın adaletsiz düzene süreklilik kazandırmasının acısını hissediyor.
  ama şair fikret'e katılıyor:

  "her gecenin bir gündüzü vardır. er geç karanlıklar aydınlanacaktır."
  bugünlerde mahkeme önlerinde linç provokatörlüğü yapan avukatları görenler, ibretle okumalı çelenk'in mücadelesini...bunca hukuksuzluk karşısında yine de azimle hukukun ipine asılıyorsak, çelenk gibilerin saçtığı adalet ışığı sayesindedir."

  can dündar

  http://www.milliyet.com/…02/25/pazar/yazdundar.html
 • tarihe düşen acı tanıklıkların yılmaz savunucusudur.

  yayımlanmış eserleri şöyledir:

  -idam gecesi anıları
  -thko davası, deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan ve arkadaşlarının sorgu ve savunmaları
  -hukuk yazıları
  -devlet güvenlik mahkemeleri niçin kaldırılmalı?
  -bildiri yayınlama
  -hazırlık soruşturması aşamasında savunma hakkı
  -toplantılar ve yürüyüşler
  -hukuk, (tcy'nın 141-142 ve 146. maddeleri uygulanmasında mahkeme ve yargıtay kararları)
  -hukuksuz demokrasi
  -141-142. üzerine, (maddelerin kaynağı, değişiklikler, gerekçeler ve uygulamalar)
  -hukuk açısından töb-der davası, savunmalar, kararlar
  -umut hangi dağın ardında
  -barış savaşçıları
  -beş kapı-beş kilit
  -türkiye işçi partisinde iç demokrasi
 • 12 mart ve 12eylül dönemlerinde dev-genç ,thko , tip , tkp , tsip , dev-yol , disk , barış türkiye yazarlar sendikası ,halkevleri , köy koopdavalarında savunmalık yapan , nazım hikmetin kız kardeşi samiye yaltırım tarafından kurulan nazım hikmet sanat ve kültür vakfı'nın yönetim kurulunda yeralan nazm hikmet' e yapılan hakaret davasında müdahil olarak samiye yıldırımın avukatlığını yapan ayrıca başta deniz gezmiş , yusuf aslan , hüseyin inan olmak üzere mahir cayan , gün zileli , melih pakdemir , kemal türkler , aziz nesin , mahmut dikerdem , ilhan selçuk oktay akbal , dr. erdal atabek , vedat türkali , mihri belli , uğur mumcu , remzi imame , mümtaz soysal , bahri savcı , adalet ağaoğlu ,ışık kansu , muzaffer ilhan erdost , süleyman ege , melike demirağ , sadun eren , abdullah baştürk , vahat erdoğdu , seyhan erdoğdu , fakir baykurt , talip apaydın , asım bezirci , arif damar , öner yağcı ,m.emin değer' in de aralarında bulunduğu önemli isimlerin avukatlığını yapmış değerli bir hukuk adamıdır.