şükela:  tümü | bugün
  • ingiltere kraliyet müzik akademisinde öğrenim görmüş olan ünlü flüt üstadı. dünyaca ünlü müzisyen william bennet'ın öğrencisi olmuş ve bennet ile bazı çalışmalara imzasını atmıştır. türkiyede ve dünyada uluslararası konserde yer alır.
  • iki gün evvel karaköy'deki kadıköy iskelesi civarında bir paket ruffles tat ketçaplı ile birlikte iki kutu efes xtrayı fondip yaparak içtiğine şahit olduğum eski flüt hocam. bir derdi vardı sanırım.
  • 2012 tarihli türk çayı caz süiti'nden sonra benim adım istanbul adlı ikinci albümü de çıkmıştır.
  • dünyanın en ünlü flütçülerinden william bennett tarafından “çok önemli ve doğal bir müzisyen” olarak tanımlanan halit turgay, müzik eğitimine 1978 yılında, istanbul belediye konservatuarında başladı.

1990 yılında iskoçya'nın aberdeen kentinde düzenlenen uluslararası genç müzisyenler festivaline katıldı ve festival kapsamında düzenlenen yarışmada "the skene" ödülünü kazandı.

aynı yıl londra kraliyet müzik akademisi'ne sınavsız kabul edilen turgay, eğitimine ingiliz kültür heyetinin verdiği burs ile william bennett'in öğrencisi olarak devam etti. aynı zamanda charles dagnino, peter lloyd, alan lockwood ve keight bragg’un ustalık kurslarına katıldı.

lisans eğitimini japon flütçü sadako özistek ile 1987 yılında, yüksek lisans eğitimini 1993 yılında ve doktora programını 2002 yılında ist. üni. devlet konservatuarında tamamladı.

birçok eserin türkiye’de ilk seslendirilişini yapan turgay, başta hüseyin sermet, william bennett, ashan pilai, şirin pancaroğlu vb. usta müzisyenlere konserler çalmanın dışında bir eğitmen olarak yetiştirdiği öğrencilerle pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada başarılar kazandı.

2011’de fransa’nın toulouse kentinde genç virtüozlar festivalinin açılış konserini çaldı. nice, cannes, budapeşte, londra vb. önemli yerlerde yorumcu olarak büyük ün kazanan turgay bir besteci olarakta yazdığı ‘’türk çayı caz süiti’’ adlı ilk eserinin dünya prömiyerini 19 ocak 2012’de ahmed adnan saygun sanat merkezinde jazz-ist. kuvartet ile gerçekleştirdi.

bir deniz tutkunu olan turgay, en çok alaçatı, datça ve assos’ta yüzmeyi sever ve can yücel’i sever.

halen mersin üniversitesi devlet konservatuarında öğretim üyeliği yapmaktadır.