şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ağız kokusu hastalığının tıp dilindeki adı.
 • pazarlamacilar tarafinda uretilmis bir hastalik adi. eskiden agiz kokusu agiz kokusuymus sadece. sonra amerikali tonik ve surup ureten cesitli zeki insanlar mallarinin iyi geldigi seyleri siralarken bunu da koymuslar ortaya.
 • halitozis olarak türkçeleştirilmiş terim
 • şefimin sahip olduğu pis rahatsızlık. temiz bir adam gibi gözükmesine rağmen, leş gibi kokuyor ağzı. resmen hasta maalesef, ama ya bunu kimse ona söylemiyor, ya da adam sadist ruhlu. evli olması da düşündürüyor, ya eşinde de halitosis var ya da duyu körlüğü. kendisine en yakında aşağıdaki bilgileri "bir dost" imzası ile yollamayı düşünüyorum :

  *
  kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile etkileyebilir.

  sebepleri:
  ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. ölü ve ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır.
  bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir.
  eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır.
  ileri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.
  şanslıyız ki ağız boşluğundan kaynaklanan kötü kokuların tedavisi kısa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir.

  tedavi yöntemleri (ağız boşluğu kaynaklılarda)

  diş problemleriyle diğer patolojik nedenlerin tedavisini yapın. tam bir ağız muayenesi yaptırın. koku testleri uygulanabilir ki bu testlerle uçucu sülfür gazları ve halitosis hastalığının boyutları tespit edilir.

  ileri dişeti hastalıkları ve/veya diş çürükleri tedavi edilmelidir.

  ağız enfeksiyonları yok edilmeli gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.

  iyi bir ağız hijyenine özen gösterilmeli. dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.

  ağız kuruluğuna mani olmak için gün boyu su için.

  tükürük salgısını hareketlendirin: bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olur. şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. bu arada mentollü pastillere dikkat! kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur.

  su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin. yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.

  eczanelerde satılan maydanoz yağı bazlı kapsüller alın.

  sarımsak, soğan ve baharattan kaçının (ya da, sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin). çoğunlukla kötü sindirildiklerinden süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.

  dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi temizleyin.

  kahve taneleri çiğneyin, portakal veya limon kabuğu emin.

  alkol ve sigarayı bırakın.

  kötü ağız kokusundan şikayet edenler bu konunun üzerine gitmelidir. çünkü basit bir müdahale ile bu probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. eğer ağız ve dişlerinize yapılan müdahaleden sonra hala ağız kokusundan şikayetçi iseniz diğer sebepleri de araştırmak gerekecektir:

  ağiz kokusunun diğer sebepleri:
  özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar
  şeker hastalığı (diyabet) (aseton kokusu)
  böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi)
  karaciğer yetmezliği
  metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu)
  açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır)

  kaynak : http://www.hekimim.com/
 • (bkz: halitophobia)
 • listerine firmasının yoktan var ettiği hastalık ismi. kendi sitelerinde de yazıyor:

  http://www.listerine.co.uk/…sterine/listerine-story
  http://www.listerine.com/about

  konuyla alakalı ufkumu açan video:

  https://www.youtube.com/watch?v=5b-0u8r9egi
 • halimetre (aynı zamanda sanırım halitometre) denilen bir cihazla pek güven verici olmasa da miktarının ölçümü yapılan bir rahatsızlıktır. gerçekten de sahip olana da çevresine de rahatsızlık verir.
 • -beyfendi halitosisiniz mı var bu nedir böyle?
  -rica ederim bir daha halitosiz demeyin olur mu sizinki bendende fazla.
 • nefesin kötü kokması