şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihte sıkça görülen, toplumların baskılar altında yaşam sınırlarını zorlayan durumlarda gösterdiği tepkidir... farklı sebeplerle oluşabilir... var olan düzenden ortaya çıkan sorunlar nedeni ile toplumun farklı kesimlerinin ortak hareket etmesi olarakta tanımlanabilir...
  en bilineni fransız ihtilalidir...
 • halkin tamami katledilip, tamamen ortadan kaldirilmadigi surece her fasizmin mutlak sonudur. yapisi geregi mutlaka en umutsuz anda cereyan eder ve uygulayicilarinin kaybedilecek pek az unsuru olmasi ile de siddeti son derece hizli bicimde artar. dikkat cekici detayi ise; gerceklesmesi ne kadar gecikirse, etkisinin de o denli yuksek olacagidir.
 • taksim gezi parkı direnişinin büyüyerek devam etmesi neticesinde gerçekleşmesi az da olsa ihtimal ve umut dahilindedir. ha tabii halkın belli bir kesimi olaylarda faşist iktidarı desteklediği için bir hayal gibidir. fakat unutmamak gerekir ki halk, hükümetten değil; hükümet, halktan korkmalıdır. ne yazıktır ki bu bilinç oluşmadığı için ne bir halk ayaklanması olacaktır ne de hükümet halktan korkacaktır.

  not: entrydeki anlamsal çelişki mantıksal ve duygusal uyuşmazlıktan kaynaklanmaktadır.
 • cumartesi akşamı hoşdere caddesinden atakule'ye doğru gitmekteydim. kameralara, haberlere yansımayan bir durum vardı:

  her bir trafik ışığının başında (10-20 ve bazan 50 kişilik) bir grup bayraklı insan, tencere tava çalıyor, marşlar söylüyor, araç içindekilerin gözlerine sabit bir şekilde bakarak desteklenmeyi umuyor, desteklenmezse de sinirleniyordu.

  bir korku filmi gibiydi. tamamen değişik bir ruh halindeydiler. bu ruh hali dalga dalga yayılıp herkese bulaşacak gibiydi. bunu görüyor, bunu hissediyordunuz. artık yolun sonuna gelmişler, her şeyi de göze almışlardı. belliydi.

  esas korkulması, durup dinlenmesi gereken kitle polise karşı barikat kuranlardan ziyade, tenceresinin içinde yemeğin derdinde olan bu insanlar: halk, yani.
 • şu an gerçekleşmesi halinde bastırmak için kimin müdahele edeceğini bilemiyorum açıkçası. polis ikiye ayrılmış, keza savcılar ve diğer üst düzey makamlar da.. memleket doldurulmuş barut fıçısı gibi. ilk kıvılcımda fena patlayacak.
 • en garantili şekli ekonomik ayaklanmadır. her halk bir pazardır. o pazar kapıları kapattığı anda bütün eğriler doğrulur.
 • halk ayaklanması artık günümüzün bir protesto şekli olmaktan çıkmıştır. çünkü her önüne geleni terörist ve vatan haini ve fetöcü ilan eden bir siyasal uzantıda toplumun tamamına dinamit döşemek, kan dökülmesi demektir.

  en kesin ve net çözüm (bkz: ekonomik ayaklanma)dır. böylelikle terörist ilan edilen bir kitle olamaz, tüm ekonomik uzantılar dışında.