şükela:  tümü | bugün
  • doluluk oranıyla hızı arasında bir bağıntı kurulabilir. misal, %70'i dolu bir halk otobüsünün saatte yaklaşık 70 km hızla, %20'si dolu bir halk otobüsünün yine yaklaşık 20 km/h hızla tosbağa gibi gittiğini söyleyebiliriz. buradan hareketle boş bir halk otobüsünün kesinlikle hareket etmeyeceği (v=0), ya da durakta beklerken yanımızdan son sürat (v=100) transit geçen bir halk otobüsünün yola tam kapasiteyle devam ettiği sonuçlarına da varabiliriz. aynı bağıntı minibüsler için de geçerlidir. matematik hep bunlar.
  • 13 ağustos itibariyle yıllardır maruz kaldığımız muavin tacizleri son bulacak. "abi ileri geç", "abi ortaya geç", "abi otur", "abi senle bi yer değişelim", "geliyo musun abla", "neresi abla", "boş araba", "sabah sabah bozuk yok mu ya" ve daha niceleri tarih olacak. söylentilere göre araçlar zaten uydudan takip ediliyormuş, hız limitlerine uymayan, trafikte terör estiren, kornasını abanan şoförleri de tespit edip ayıklasalar çok daha iyi olur.

beylikdüzüne uzanan metrobüs'ün 2-3 güzel yanından biri de bu halk otobüslerinin hizaya gelmesi.
  • trafik canavarları...

pazar sabahı yapılan halk otobüsü yolculuğu bana bunu anlattı. hatta trafik canavarı masum bişey bunların yanında.bunlar canavarın beynine chip takılarak elde edilmiş bi çeşit cyborg..
    mecidiyeköy yolundan çıkarken başka bir otobüse muhtemelen "nasıl kullanıyo bu deyyus böyle dur şuna ağzının payını vereyim" şeklinde başladığı haddini bildirme turundan 1-0 malup ayrılan halk otobüsü şoförü, (hayvan şoförü.. inasan değil) köprüye girerken çarptığı kendi yolunda giden bir vatandaşın sekiz takla atarak bariyerlere yuvarlanmasına sebep oldu. gözlerimizin önünden konuyla uzaktan yakından bir alakası olmayan vatandaşın hayatı kayıp geçti. bu sahneye çaresizce seyirci kaldım...kağıt gibi uçan araç savrulurken, bu beyni alınmış cyborg'un otobüsü sarsılmadı bile ve o hızla ancak bir kilometre ileride durabildi.
    suratına tükürüp orayı terketmekse insanlık adına küçük ama otobüs şoförleri adına atılan büyük bir adım oldu kanatindeyim..
  • şöförleri yolcu seçen toplu taşıma araçlarıdır.

durma noktasına gelmiş bir trafikte ağır ağır ilerleyen öho durağa yaklaşır. durakta sadece bir görme engelli vatandaş araca binmek ister ancak otobüs şöförü durak önlerine gelmesine rağmen kapısını açmaz. otobüsün kapısına vurularak binecek yolcu olduğu gösterilir ancak kapı yine açılmaz.

acaba şöför de mi görme özürlü diye düşünülürken gerçek anlaşılır. şöför görme değil zihin özürlüdür çünkü engelli vatandaşların otobüse ücretsiz bindiğini hatırlamış ve kapıyı açmamış; şöförün cüzdanı vicdanını yenmiştir.
  • belediye'nin taşımacılıkla ben uğraşmıyım diyerek görevi yol ortasında durup ganyan bayisine "la apo kelini sikeyim" diye bağıran insanlara devretmesidir. artık bunların hayvanlıkları o kadar kanıksanmıştır ki bugün akan trafikte sol şeritte durup arabaların arasına indirilen bir yaşlı adamın kendilerine hayvan demesi üzerine sol şeritte duran arabayı bırakıp inip adamı yakalayıp street fighterdaki araba dövme bölümü gibi hareketsiz adamı bir müddet dövüp sonra tekrar arabalarına binerler. kesinlikle suç kendilerinde değildir esas suç insanları hayvanlara taşıttıran belediyenindir.
  • eziyetin deyim haline getirilmişi. şöförlerinin paragöz olduğu ve içeriye on yüz bin insan sığabilen otobüs çeşidi. her durakta durup duraklarda vantilatör satmak istermiş gibi bir havaya bürünen şöför ve muavinlerden oluşur

incirli merter bakırköy akbil para geçer....
  • istanbul'da olanlarının camları hiç yıkanmaz. zira sabah ve akşam insanlar vatoz misali camları bir güzel temizlerler.
  • mazota hergün zam geliyor, polisi, yaşlısı, zabıtası beleşe biniyorsa eğer bunun acısının çıkarılıcağı yer halk mı amk? git üstlerine laf et.

mantığa bak ya.

tanım: toplu taşımada önemli rolü olan.

edit: olm bu zammı savunanlar ya muavin ya şofördür kesin.başka açıklaması olamaz amk.
  • soğutma sistemleri formula 1 araçlarının motor soğutma sistemleriyle aynı prensipte çalışan otobüsler. araç haraket ettikçe açık camlardan içeri girdikçe yolcuları soğutur. sözlük sana söylüyorum, şöför sen anla. klimayı aç laaaan.
  • sosyal politikalar nedeniyle yolcu taşıma maliyetlerinin arttığını iddia ederek ücretlere zam isteyen bir esnaf odasına sahip ulaşım aracı. beğenmiyorsanız yapmayın bu işi kardeşim, bana "kaç aile ekmek yiyor, lolo" diye gelmeyin, 1,5 milyon tl istemeyi biliyorsunuz bir hatta...