şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'ye halk sagligi olgusunu getiren de, yayginlasmasini saglayan kisi de nusret fisek mis.
  • toplumun sağlık sorunlarını belirlemek, bunları önlemek, ortadan kaldırmak, toplumun sağlık düzeyini yükseltmek gibi amaçları olan, yaşanılan her yerde hasta insanların yanı sıra sağlam insanlara da hizmet eden, özellikle sosyoloji ve sosyal antropoloji temel bilimlerinden yararlanarak sağlık eğitimi ve sağlık yönetimi uygulamaları ile toplumu tedavi etmeye çalışan bilim dalıdır.

halk sağlığı gelişiminde bir dönem hastalık bulguları, başka bir dönem de laboratuar bulguları (mikroorganizmalar) önemsenirken, yakın zamanda insanları korumanın iyileştirmekten çok daha ucuz ve kolay olduğu anlaşılarak sağlık uygulamalarını halkın içine yaymak olan "halk sağlığı" anlayışı gelişmiştir. bu çağdaş halk sağlığı anlayışında içeriği "toplumsal iyilik" kavramı oluşturmaktadır ve bu kavram 1978 yılında yayınlanan alma-ata bildirgesi ile ayrıntılı bir biçimde tanımlanmıştır. çevreyle bütünlük, yaşamın bütünlüğü, korumaya öncelik, evrensellik, koşullara uygunluk gibi önemli bileşenleri bulunmaktadır.
  • bunun uzmanlığını almı$ hekimler, iki yıllık bir eğitimle a$ağıdaki yan dalların uzmanlığını edinebilirler.

- epidemiyoloji
    - çevre sağlığı
    - i$yeri hekimliği
    - okul hekimliği
  • her ilin sağlık müdürlüklerinde birde şubeleri bulunur.
  • http://www.halksagligi.org/ adresinden ülkemizde hangi üniversitelerde olduğu gözlenebilecek olan uzmanlık alanıdır.
  • planlamanın bile planlamasını yapan doktorları bünyesinde barındıran branş. tıp fakültesinin 3. ve 6. sınıflarında ders olarak okutulur. stajda çöplük, patates fabrikası gibi ne kadar tıpla alakasız yer varsa gezilir. yapacak başka işleri olmayan bu doktorlar, öğrencilerinden de bu işleri yapmasını isteyerek onları canlarından bezdirir. öğrenci dahiliye cerrahi gibi ana branşlarda yaşamadığı zorluğu bu bölümde yaşar.
  • işe yarar yaramaz başka, sadece o kadar klinik ders arasında tıp öğrencisininin türkiyedeki tıp eğitimine bir kez daha küfür etmesi için programa konulmuş bi stajdır.
  • hekim sadece bireyleri tedavi etmekle değil, toplumun sağlık seviyesini yükseltmek, ve insanları daha hasta olmadan uygulanan önlemlerle korumakla da yükümlüdür. halk sağlığı tam da bunu amaçlar. halk sağlığı dersinin gereksiz, saçma, vb olduğunu savunan insanları ağzım açık izliyorum ve onlara laflar hazırladım. mesleğine ve ülkesine değer veren her tıp mensubu, hangi branşta uzmanlaşırsa uzmanlaşsın halk sağlığı için bir şeyler yapmıyorsa, bu kendilerinin ayıbıdır. jinekolog smear taramalarının yaygınlaşması için, çocuk doktoru aşı olmamış tek bir çocuk kalmaması için, dahiliyeci/cerrah mamografi ile meme kanserinin çok erken evrede yakalanması için uğraş vermiyorsa, ona ''ben sana doktor olamazsın demedim, adam olamazsın dedim'' derim, o da cevab veremez.
  • social health adıyla gelişmiş ülkelerde çok önemli bir alan olsa da (gelişmekte olan!) türkiye'de ıskalanır.

tus'ta en az puan alanlar girer. 300 kişilik tıp fakültelerinde derslere katılım oranı %10 dur.

halk sağlığı üzerine uzmanlık yapacağını söyleyen bir doktor adayına şaşırılır ve de gülünür.

adı türkiye olmayan bir ülkede ihtisasını yapmak istediğim tıp dalıdır.