şükela:  tümü | bugün soru sor
 • luciano berio'nun 1964 yılında bestelediği eser. eser ard arda söylenen bir grup şarkıdan oluşur. çeşitli ülkelerin yerel müzikleri ve diğer şarkıların düzenlemelerini içerir. berio eseri 1973 yılında büyük orkestraya uyarlamıştır.şarkılardan ikisi la donna ideale ve ballo 1974 yılında bestelenmiştir.
  halk şarkıları kaliforniya'daki mills koleji tarafından sipariş eilmiş ve ilk kez oda orkestrası tarafından cathy berberian'ın solistliğinde 1964 yılında seslendirilmiştir.
  berio halk şarkılarına karşı olan duygusal bağını " bu eser üzerinde çalışırken daima keşfin heyecanına yakalandığını" ifade ederek belirtmiştir.
 • "ton açısından moravya halk şarkılarının akıl almaz bir çeşitliliği vardır. genellikle nasıl bestelendikleri anlaşılamaz. minörle başlayıp majörle biter, sanki çeşitli tonlar arasında kararsızlanır. (...) ritmik düzen yönünden de aynı şey söz konusudur. özellikle dansa gelmeyen ağır havalar. bunlara bartok, parlando derdi. her şey bir yana, bu şarkıları bildiğimiz nota sistemine aktarmanın yolu yoktur. ya da, nota sistemimiz açısından ele alındığında bütün halk şarkıcıları şarkılarını belirsiz ve yanlış bir düzende okumaktadırlar. (...) örneğin bir moravya halk dansında, ikinci yarım-ölçü her zaman saniyenin belirli bir parçası kadar daha uzundur. bu özelliği notada göstermenin yolu ne olabilir? müzik ölçüsü eşitlik temeline dayanır." milan kundera - zert

  (bkz: halk türküsü)
  (bkz: halk şarkısı)
  (bkz: halk dansları)