şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • şirket hisse senetlerinin bir aracı kurum veya konsorsiyum vasıtası ile belirlenen bir fiyattan halka satılarak şirketin halka açılması veya halka açıklık oranının artırılması işlemi
  (bkz: tüpraş)
 • izinsiz yapilmasi sermaye piyasasi kanunu’na gore suctur, kurul* yakalarsa, yetkili cumhuriyet ba$savciligina suc duyurusu yapar.
 • borsalarımızda işlem hacmiyle doğru orantılı olarak artan hadise. amaç küçük yatırımcının parasını, büyük ve orta ölçekli işletmelere ortak olarak ekonomiye kazandırmaktır. yurdumuzda gerçekleşen halka arzlarda bir kaç örnek dışında borsa dışında ki yatırımcıya büyük rakamlarla ulaşıldığı söylenemez. özünde ekonomiye kaynak sağlama açısında faydalı bir işlem olmasına rağmen, yurdumuzda ki çoğu uygulama borsamızdan para çıkışına neden olmuştur. izinsiz yapılan kombassan vb. şirketlerin halka arzları söz konusu şirketlerin almanya vb. gibi gurbetçilerin bol olduğu ülkelerde yapılan adam adama markaj sayesinde geniş bir tabana yayılmış fakat kurul denetimi olmadığından yatırımcılarını madur etmiştir.
 • motorize olmuş kızlarımızın club, bar ortamlarına akarak "aklını alacam alemlerin ortamın gülü olucağım" mottosuyla kendilerini piyasaya sunma hadisesi.
 • (bkz: yersen)
 • bu satis yonteminde prospektusa gerek kalmadan direkt halka arz gerceklesir. bu noktada yatirim danismani hem ana satici hem de aracilik gorevini yapabilir. private placementsisteminde oldugu gibi yatirim sirketleri hisseler hakkinda danismanlik hizmetleri verir. yeri geldiginde bir adet satici (dealer) tum sirket hisselerini alip bunlari halka arz islemini gerceklestirebilir. gerekirse bu dealer bir banka grubu yada sendika (syndicate) olusturup bunlari yeniden halka satabilir. hisselerin satilacagi fiyat halka arzdan hemen once belirlenir.
 • şirketlerin sermaye artırmak için kullandıkları bir araçtır. öncelikle spkdan izin alınması gereklidir. izin alındıktan sonra gazete ve aracı kurumlar vasıtasıyla duyurular yapılır. eğer halka arz ilk defa yapılıyorsa buna birincil halka arz (initial public offering), halka arz oranı artırılmak isteniyorsa buna ikincil halka arz (secondary public offering) denir.
  hisse senedinin bir gerçek değeri vardır ve bu hisse senedinin üzerinde belirtilir. bunun dışında bizim televizyonda sıklıkla karşılaştığımız değerlerde piyasa değerleridir. bir şirkete verilen değer hisse senedinin piyasa değeriyle gerçek değeri arasındaki fark alınarak hesaplanır.

hesabın var mı? giriş yap