şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • x firmasının 100 hissesi var. diyor ki, hisselerimin bir kısmını halka arz edeceğim. atıyorum %40'ını halka arz ediyor. gelen parayla da daha çok iş yapıyor. %40 olana hiç bir zaman para ödemiyor. fakat şirket para kazandıkça siz de kazanıyorsunuz.

lakin ben tanımadığım elin adamına yatırım yapması için niye para vereyim?

akıl karı gibi gelmiyor.

örneği hatta şöyle açayım.
    http://www.kap.gov.tr/…et/sirket.aspx?sirketid=1391
    sevgili halkımız 75 trilyon doğuş ailesine vermiştir. *
  • çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesi gereken ortaklık modeli.

verilen örneklerde hatalar olduğu için, düzeltmek isterim. halka arz sonrası, borsada işlem gören anonim ortakların, küçük ortaklarına kar dağıtmaması mümkün değildir. kongo'da halka arz yapmıyorsunuz, sonuçta devletin denetleyici ve düzenleyici otoriteleri var. ama şunu unutmayalım:

diyelim ki ben bir anonim ortaklıkta hakim hissedarım. neden tanımadığım elin adamını tasarruflarını değerlendirmesi için kendime ortak alayım?

bunun cevabı, halka arzın neden yapılıp, yapılmadığının cevabı ile aynıdır. halka arz yapıldıktan sonra;

eğer hakim hissedarlar kendi paylarından satmayıp, rüçhan haklarında sınırlamaya giderek, bedelli sermaye artışına gitmişlerse, anonim ortaklığın sermayesi arttığı için yeni yatırımlar artabilir. bu durum aslında bir sinerjidir. böylece operasyonel karlılık artacaktır.sonuçta bütün taraflar(hakim ortak, küçük ortaklar) memnun olur.

gelelim halka arzın diğer boyutuna. davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. halka arz sonrasında anonim ortaklığın bazı yükümlülükleri olacaktır.

1)borsada ilgili pay senetleri işlem göreceği için, anonim ortaklık bist'in regülasyonuna bağlıdır.

2)bu işin ağa babası sermaye piyasası kurulu olduğu için, artık anonim ortaklık spk mevzuatına tabidir, bu yüzden spk'nın regülasyon ve denetimi altında bulunacaktır.

3)ilk iki maddeden ötürü, ciddi bir bürokrasi ile uğraşması gerekmektedir. iş sadece spk ve bist ile bitmiyor. bunun daha mkk boyutu var. halka arz için aracı kurumlarla görüşmek var. işlemler detaylı...

4)bu biraz görecelidir ama bana göre, halka arz sonrası anonim ortaklığın finans ve muhasebe ekibinin güçlendirilmesi gerekmektedir. çünkü artık nurtopu gibi yatırımcı ilişkileri departmanımız var. bu departmanlarda spk lisanslı personel çalıştırmak zorundayız. yine şirketin finans ve muhasebe ekibinin biraz borsadan anlaması gerekiyor. yarın öbür gün 3-5 çapulcu manipülatör kağıdın tahtasına bulaşırsa, çeşitli hamlelerle pay senetlerinde fiyat istikrarının korunması gerekir. ne küçük yatırımcı ne de büyük ortaklar yapılması muhtemel manipülasyondan çıkarları yok ise birgün tavan, ertesi gün taban olan giden bir kağıdı taşımak istemezler. o yüzden muhasebe ve finans ekibimizin gözü açık olacak. bu da personel maliyetlerinde ciddi bir artış.

peki ben sahibi olduğum şirketin operasyonel karlılığını halka arz yapmadan yükseltemez miyim? günümüz şartlarında çok kolay yaparım bunu. neden? çünkü likidite bolluğu var, faizler düşük. dolayısıyla borçlanma maliyetlerim de çok düşük olacaktır.

ben şimdi bir şirket sahibi olsam halka arz yapar mıyım? hiç sanmıyorum. banka müdürlerinin şirketlere kredi vermesi için kuyruğa girdiği bir dönemde, sırf halka arz yapacağım diye bürokrasi ile uğraşıp maliyetlerimi yükselterek saçlarımı beyazlatmak istemem.

işte halka arz seferberliği projesi bu yüzden tutmadı. projenin tutmamasının diğer nedeni de, halka arz fiyaskoları ile küçük yatırımcıların silkelenmesidir. *şirketlerin hakim hissedarları bu kadar bürokrasi ile uğraşmak ve maliyetlerini yükseltmek istemiyor. ancak ne zaman likidite açısından bir sorun olur, faizler yükselir işte o zaman borçlanma maliyetleri ciddi bir yekuna işaret edeceğinden, halka arz yapmak daha rasyonel hale gelir.
  • imkb halka arz çoğalıyor diye sevine dursun, son 1- 2 senedir yapılan halka arzlar fiyasko şeklindedir.

http://www.radikal.com.tr/…id=1070860&categoryid=80
  • halka açık olmayan anonim ortaklıkların halka arz edilmeyen pay ihraçları, spk kapsamı dışındadır.
  • sadece hisse senedinin halka satılması olarak düşünülmesi hata olur. diğer menkul kıymetler de halka arza konu olabilirler.

herhangi bir menkul kıymetin kurul kaydını alınıp, 3. kişilere satılmasını ifade eder. türkiye'de 2 türlü yapılmaktadır:

1)aracılık yüklenimi:

halka arz için, menkul kıymetleri kurul kaydına alınmış olan anonim ortaklığın ihraç ettiği menkul kıymetlerin "tamamının", halka arza aracılık yetki belgesi ve alım satım aracılığı yetki belgesi sahibi bir aracı kurum tarafından satın alınması ile gerçekleşir. yüklenimi yapan aracı kurum, sonrasında bu menkul kıymetleri 3. kişilere satar. türkiye'de çok kullanılan bir yöntem değildir.

2)en iyi gayret aracılığı: halka arz için, menkul kıymetleri kurul kaydına alınmış anomim ortaklığın ihraç ettiği menkul kıymetler halka arza aracılık yetki belgesi ve alım satım aracılığı yetki belgesi sahibi bir aracı kurum vasıtası ile sadece aracılık faaliyetleri yöntemiyle 3. kişilere satılması işlemidir. bu yöntemde aracı kurum yüklenim yapmayarak, gelen taleplere göre halka arzı gerçekleştirir. türkiye'de halka arz denilince genelde akla gelen budur.
  • borsalarımızda işlem hacmiyle doğru orantılı olarak artan hadise. amaç küçük yatırımcının parasını, büyük ve orta ölçekli işletmelere ortak olarak ekonomiye kazandırmaktır. yurdumuzda gerçekleşen halka arzlarda bir kaç örnek dışında borsa dışında ki yatırımcıya büyük rakamlarla ulaşıldığı söylenemez. özünde ekonomiye kaynak sağlama açısında faydalı bir işlem olmasına rağmen, yurdumuzda ki çoğu uygulama borsamızdan para çıkışına neden olmuştur. izinsiz yapılan kombassan vb. şirketlerin halka arzları söz konusu şirketlerin almanya vb. gibi gurbetçilerin bol olduğu ülkelerde yapılan adam adama markaj sayesinde geniş bir tabana yayılmış fakat kurul denetimi olmadığından yatırımcılarını madur etmiştir.
  • bu satis yonteminde prospektusa gerek kalmadan direkt halka arz gerceklesir. bu noktada yatirim danismani hem ana satici hem de aracilik gorevini yapabilir. private placementsisteminde oldugu gibi yatirim sirketleri hisseler hakkinda danismanlik hizmetleri verir. yeri geldiginde bir adet satici (dealer) tum sirket hisselerini alip bunlari halka arz islemini gerceklestirebilir. gerekirse bu dealer bir banka grubu yada sendika (syndicate) olusturup bunlari yeniden halka satabilir. hisselerin satilacagi fiyat halka arzdan hemen once belirlenir.
  • sabahtan beri iş bankasından bir çok markanın halka arz edildiği ile ilgili bilgi mesajı alıyorum. şimdi televizyonda da reklamlarda gördüm.özellikle giyim firmaları 3-4 mayıs 2018 tarihlerinde halka arz ediliyor. bunun sebebi nedir? bilen aydınlatırsa sevinirim.
  • devletin sürekli olarak hasta garantisi, araç geçiş garantisi, x garantisi, y garantisi verdiği envai çeşit "yatırım" için kurulmuş şirketlere zorunlu tutmadığı, hiçbir siyasi partinin de zorunlu tutulması için hiçbir çaba sarf etmediği eylem.

geçiş garantili "yatırım" olan yavuz sultan selim köprüsü'nü ele alalım; kâra geçeceği kesin olarak hesaplanıp araç geçiş garantisi verilmiş bir yatırımı halka arz etmek yerine önce italyanları ortak edip ardından da yüzde 51'inin çin'e satılmasına izin verdiler.

şimdi togg için de vergi teşvikleri, arazi tahsisleri, alım garantileri verildiği ifade ediliyor ki özellikle arabayı gördükten sonra togg'a bunların verilmesini, ne işe yarayacağı şüpheli köprülere verilmesinden daha mantıklı bulsam da halkın parası ile finanse edilen girişimlerin halka arzının zorunlu olmaması bana saçma geliyor.

dilerim bir gün bir siyasi parti de çıkıp "madem halkın parasıyla bu firmalara adeta kâr garantili iş yaptırıyorsunuz, yarısının halka arz edilmesini de zorunlu kılın" demeyi akıl edebilir.

en nihayetinde boğaziçi köprüsü ve keban barajı hem hisse senedi hem de belirli bir süre geçerli olacak şekilde gelir ortaklığı senedi ihracı ile yapılmış, hatta satışa sunulan hisse ve gelir ortaklığı senetleri aynı gün tükenmiş yatırımlar.
  • yıl içinde hangi şirketler tahmini olarak hangi tarihlerde halka arz olacağı bilgisinin bulunduğu bir link'e haber sitelerinin google'ı çöplüğe çevirmesi yüzünden ulaşmak oldukça zormuş.

kaç saattir arıyorum, avrupa borsalarını bile buldum ama yerli ve milli borsamıza halka arz takvimini bulamadım. *