şükela:  tümü | bugün
  • halkbank'ın esnaf ve sanaatkarlara vereceği 25 bin limitli kredi paketidir. ancak nereyi araştırırsam araştırayım, faiz oranı %4,5 yazıyor. böyle bir şey olabilir mi la?

25 bin lira kredi 24 ay vade ile, bu faiz oranıyla 45 bin liraya mal oluyor. haberler mi yanlış yoksa hakkaten böyle bir gerizekalılık mı yaptılar?

edit: yıllıkmış o aylık değilmiş allahtan.
  • yillik faiz hocam o aylik degil 12 ye boleceksin aylik 4.5 olur mu hic
  • yıllık faizi %4.5 olan kredidir.

ama öyle hemen heyecanlanmayın sayın esnaflar. son 5 yılda kredi (kosgeb, esnaf kefalet) kullanmamış olmanız gerekiyor :)

son 5 yılda kredi kullanmamış, şuanda 25.000 liraya ihtiyacı olan bir esnaf bulursanız çağırın beni de beraber şey yapalım.
  • niye hala geri dönüşümlü, kredili şeyler veriliyor? illa borçlandıracaklar ve parayı geri alacaklar. ulan adama kendi elinde olmayan sebeplerle iş yerini kapattır sonra da sen iş yapamıyosun gel sana kredi verelim de. ne kadar mantıklı?
    sırf esnaf değil şu an işe gitmek zorunda olan herkese destek çıkılmalı.
    devlet bugünler için yok mu? ne günahı var işe gitmek zorunda ve ailesine bakmak zorunda olan işçinin?
    devletin parası yok diye bir açıklamayı ben kabul edemiyorum, bu kadar lüks ve şatafat içinde yaşamasalardı herkesi sırtlayacak parası da olurdu.
    devlet böyle acil durumlarda vatandaşına bakamıyorsa o devlet neden var?
  • bugün halkbank ile görüştüğüm paket. görüştüğümüz adam resmen almamamız için elinden geleni yaptı.

bir kere kuralları var zaten. esnafa destek falan değil bu. esnafa normal kredi verme bunun adı. teminat istiyorlar. ev yada 10 yaşından küçük araba.. araba uymuyor, evi göstersek dedik. o zaman bunu almayın esnaf kefaletten alın, daha iyi demeye başladı adam.

virüs yüzünden işlerimiz %75 düştü. o "büyük" türkiye cumhuriyeti devletinin umurunda bile değiliz ama. kaderimin ta orta yerine sıçayım ben ya.
  • bankacı arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla alabilene şartları gayet iyi kredidir.

25 bin tl, 6 ayda bir ödemeli, toplam geri ödeme 28 bin tl.

3 sene de sadece 3 bin tl faiz geri ödeme gayet iyiymiş.

tabii bu krediyi alan yavşak esnaf krediyle borcunu falan döndürmeyecek. muhtemelen arabasında model falan yükseltir veya döviz alır koyar kenara.

ondan sonra kriz var ayağı çekip ağlarlar.

tabii yersen
  • bu paketin ne olduğunu hala kimse bilmiyor. geri ödeme şekilleri paylaşılmış ama kimler alacak muamma var. her şube başka şartlardan bahsediyor. bu belirsizliği hemen yok etmek gerek. umarım son seçimdeki gibi her ilden zaten zengin olan 3-5 kişi alacak şekilde şartlar getirmezler. alanların arabalarını yenilemeleri dışında faydası olmuyor cidden. haberi de yapılmış;

https://www.sozcu.com.tr/…alari-karistirdi-5706424/
  • her şeyde olduğu gibi yine içi boş çıkan paket.
    bakan sırıta sırıta açıklarken tüm esnafa dağıtılacak dedi. küçük esnaf tabi ki umutlandı. sonra baktık ki öyle değilmiş. son 5 yıl benzer destek pakedi kullanmamış olmanız, tabi ki kredi notunuzun yeterli olması, ipotek ettirecek bir şeylerinizin olması vb.
    şimdi şartları karşılayan arkadaşlar da sevinmesin çünkü sizi de düşünmüşler. tamam ben uyuyorum diyerek koşa koşa bankaya gittiğiniz vakit sizi bir sürpriz daha bekliyor. çünkü bankanın bundan haberi yok. her şeyi bir kenara bırakırsak batmak üzere olan ve tüm bunların üstüne zaten azalmış işlerinin yanına bir de virüs belası yüzünden dükkanı kapatmak zorunda kalan işletmelerin ne işine yarıyor bu paket. en önemlisi bu paket neden çıktı? neden biliyor musun? akp il ilçe başkanlarının eşi dostu için. siz almak için 40 takla atıp sonunda olay bittiğinde bakan çıkıp şu kadar kişiye para dağıttık diyecek.
    yemin ederim şeytan bunları kıskanıyordur.
  • bugün ret mesajı aldım. sebebi de esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı değilmişim.

iyi de hemşerim ticaret odasına kayıtlıyım. yetmiyor mu? illa yok zamanı masrafa mı sokacaksınız bizi?

sizin vereceğiniz destek olmaz olsun. 8119 a mesaj atmıştım. onu da haram ediyorum.

bir hayır yapacağınız yok, bari hayır ile kandırıp zulüm etmeyin.