şükela:  tümü | bugün
  • 25.000 tl nakdi kredi, 25.000 tl da kredi karti limiti seklinde ve tüm esnaf/kobilere kosulsuz olarak verilecegine dair, tüm haber kanallari 2 gündür altyazı geciyordu ama gelin görün ki halkbank’in bundan haberi yoktu.

haberin duyuldugu günün ertesi sabahi halkbank subelerinde yasanan izdihami görmeniz lazimdi, virus icin bicilmis kaftan bir ortamdi..

gelelim tum esnafa, ayrim yapilmaksizin, kosulsuz!! diye üstüne basa basa, altini cize cize verilecek olan, bu yardim niteligindeki, esnaf destek paketi adi altindaki kredi ve kredi kartinin öncelikli sarti;

- eskkk limitinin olmasi
    - eskkk limitinin kullanilmamis olmasi
    - eskkk limiti kullanildiysa, var ise boşluk miktari kadari kullandirim yapilabilmesi

seklinde..

diger sartlardan dikkat ceken ise;

- banka skorlama/analiz/kredi degerleme sisteminin normal isleyisine uygun olacak, firmaya verilecek olan nota mukabil, ek olarak kefalet, ipotek, tasit rehni vb teminatlarin istenmesi..

ya birileri bizimle fena alay ediyor ya da kafalari karisik..

teminat istenecekse, eskkk limiti olmasi ve bu limitin bos olmasi sarti aranacaksa; neden israrla “ayrim yapmaksizin tüm esnafa kredi ve kk verilecek” seklinde lanse ediliyor? anlamak, inanmak mümkün degil..

insanlarin işyeri kapanmis, sokakta bir kisi bile yok, kiralar/faturalar geldi, en önemlisi kenarda parasi olmayan yarin ac kalacak. bugünün kosullari dünün kosullarindan cok cok farkli, tüm dünya gibi bizde olağanüstü hal yasiyoruz ama destek paketi adi altinda aciklanan kredinin kosullari dünün kredi kosullarinile ayni, sakaysa hic komik degil gercekten.

not: eskkk-esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri
  • kredi koşullarını sağlayan adamın zaten işleri yolundadır. 25 bin kredi hiçbir esnafın işine yaramaz ama nefes aldırır kısa vadede önünü görmesini sağlar. yine herzamanki gibi krediyi vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

dün gittim şubeye temiz sicil ve ipotek veya memur kefil istediler lan zaten ben sicilimi düzelteyimde önüme bakayım diye uğraşıyorum şu zamanda kim kime kefil olur zaten memur dediğin adam ay sonunu ancak getiriyor sen tutmuş kefil bul diyorsun bana.

yapacağınız işi skeyim.
  • rezalet başlığı seklinde açılmadığı için hakettiği ilgiyi göremeyen baslik oldu..

sanirim sözlükte hic esnaf yok ya da olanlarin tuzu kuru..
  • ihtiyacı olan esnafa değil parası olan esnafa verilen kredi. hiç öyle kayıtsız şartsız da değil. temiz sicil yüksek kredi puanı ve kefil. kefilde memur olacak ha ona göre öyle emekli falan olmaz. ayrıca esnaf kefaletten de kredi kullanmamış olacaksın. kredi puanı düşük olanlar kefili olmayanlar boşuna hayal kurmasın