*

şükela:  tümü | bugün
 • dalgın (bkz: halk eğitim merkezi)
 • emperyalizme kar$i mucadelenin*, ilericiligin, aydinligin, kisacasi kemalist devrimin halkla bulu$masini kolayla$tiran olu$um. 19 $ubat 1932 tarihinde resmen acilmi$tir.

  14 kent merkezinde cali$malarina ba$lami$, devletin destegiyle kisa zamanda ulkenin dort bir yanina yayilmi$lardir. halkevlerinin yayginla$tirilmasiyla ulkede kentler ile koyler arasinda ortak bir kulturel ortamin yaratilmasi amaclanmi$ ve bu yoldan da kitlesel butunle$meye yonelen adimlar atilmi$tir.

  boylesine aydinlik bir olu$um, ancak demokrat parti hukumeti tarafindan telef edilebilirdi. nitekim oyle de oldu... 14 mayis 1950 secimlerinde iktidara gelen dp hukumeti, halkevlerinin mal varligina tumuyle el koymu$, bu kurumlari i$leyemez hale getirmi$ ve kapatmi$tir. 27 mayis ihtilalinin ardindan yeniden acilan halkevleri; 12 eylul'de buyuk bir darbe daha yemi$, el konulan mallarinin buyuk kismini geri alamami$ ve gucunu onemli olcude yitirmi$tir.
 • 1932-1952 tarihleri arasında yaşamıştır.
 • yeniden acilacaklarini duydum.sevindirik oldum.
 • program ve mimari ozellikler bakimindan mussolini italyasi casa del fasciolarindan etkilenerek organize edilmis kurumlardir.
 • kibbutz sistemi eğitim. (bkz: özlem)
 • doğup büyüdüğüm yer olan zonguldak,kilimli'de de bulunan kurumdur.

  küçükken çok güzel olan bahçesine oturmaya, arkadaşlarla buluşmaya ve vişne suyu-soda karışımı içmeye (o zaman freşa yoktu) giderdim. zaman ilerledi. benim okulum daha uzakta olduğu için gitmez oldum.

  bir süre okey ve kart oyunları oynandıysa da kurumun içinde, kahvehane havasına bürünmesi bu oyunların yasaklanması ile engellendi. sırf bu amaçla gelen insanlar kahvehanelere döndüler.

  şu anda ise bağlama, halk oyunları, gitar vs. kursları veren; öğrencileri ile yurt genelindeki festivallere katılan, kilimli gibi zamanında 3 sinema, 1'den çok da tiyatro barındıran fakat zamanla yozlaşan(şu an sinema yok, ki zaten zonguldak merkez'de iki sinema vardır, o da tatil için uğradığımda tadilat dolayısıyla kapalıydı: birincisi iki salonlu belediye sineması, ötekisi ise erotik filmler gösteren bir sinema salonu) küçük bir beldeye yaşar kemal'in çok güzel bir tiyatro oyununu getiren bir kurumdur. ayrıca küçük bir kütüphanesi de bulunmaktadır.

  çabaları takdir edilesi bir kurumdur kısaca.

  edit: artık eski halinden eser yok. ölü bir mekan olmuş.
hesabın var mı? giriş yap