şükela:  tümü | bugün
 • halkın %80'nin milli gelirin %20'sini aldığı bir ülkede gayet normal bir durumdur.
 • bu strateji ile beraber yandan bir de algı operasyonu vardır yapılan.

  halkı fakirleştiriyorsunuz, sosyal yardımlarla ise kendinizi mesih olarak algılatıyorsunuz.

  yapacağınız diğer şey ise, önemli hissettirmek.

  insanlar fakir bırakıldı, eğitimsiz kaldılar. senelerce onların pek birşeyden anlamadığına inandırıldılar, daha fazla okumaları eğitim almaları teşvik edildi, ama sadece lafta. aydınların izinden gidin denildi. yıllarca fikir beyan edemediler, " sen okumuş adamsın, sen daha iyi bilirsin" dediler. kendilerine inanmadılar.

  sonra bir adam geldi, onlara mükemmel olduklarına inandırdı. üstüne, yıllarca kandırıldıklarına inandırdı. siz dininize sahip çıktınız, eğitimsiz denildi size, aşağılandınız ama siz bunları hak etmediniz dedi. aslında hep siz haklıydınız da fark ettirmediler size dedi.

  ve insanlar buna inandı. artık o "sen daha iyi bilirsin okumuş beyim" dedikleri insanlardan nefret ediyorlardı.

  bu nefreti bitirmenin bir yolu var mıdır bilemiyorum.

  kim onları pohpohluyorsa oy ona gidiyor. cehalet, karanlık bir övünç ve kültürlülük haline getirilmiş, buna anadolu demişler.

  ve artık anadolu, esas ihtiyacı olan şeyi, eğitimi, aydınlanmayı, her şeyi istemez bir halde. bir kangren durumu söz konusu.

  üzgün olmamak elde değil.
 • “fakire ekmek verdiğimde bana aziz diyorlar, fakire neden açsın diye sorduğumda bana komunist* diyorlar." dom helder camara/#9984511

  (bkz: die fetten jahre sind vorbei/#75897118)
  (bkz: sceptical essays/#75897160)
  (bkz: bad samaritans/#75897311)
  (bkz: confessions of an economic hit man/#75898747)
  (bkz: kitle yönlendirmede korku faktörü)
 • türkiye'de önümüzdeki yıllarda yaşanacak elim olay. bu başlık ne yazık ki aşırı değerlenecek.
 • sosyal devleti yanlış anlayanların bilinçli yaptıkları eylem. adını bilmediğim bir devlette, bu politika on yıllardır uygulanıyor. elinden malını, onurunu, çalışkanlığını, haysiyetini alıp yerine fişleme yoluyla gıda ve yakıt veriliyor. halk kendi hakkı olan bu yardımları lütuf gibi algılayıp seviniyor.

  eskiden bunu büyük kapitalist ülkeler sömürgelerine yapardı. toprağını işgal edip, kaynaklarına el koyup onları aç bırakıp sonrasında yemek karşılığı ruhlarını satın alırdı. emperyalizm'in ilk uygulanışı. şimdi aynı emperyalistler, fiili işgal olmadan, yönetimlerle anlaşarak yapıyor bunu.
 • "partinin gözü ordudaki köylülerdeydi. çoğu ilk kez iyi bir çizme giyiyordu. çizmeler eskidiğinde bizi mecburen dinleyeceklerdi." doctor zhivago filminden

  (bkz: devlet baba/#93751983)
 • bir başka manyak yöntem olarak halkı zengileştirip kendine bağımlı hale getirmek vardır;

  (bkz: suudi arabistan)
 • zalım tc nin yönetim biçimi.