şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir akp ve akp'li politikasıdır.

  o günler iyi günler değildi biliyoruz. halk bir günde fakirleş.... vıdı vıdı...

  şahsım adına konuşmak gerekirse akp'nin kurulduğu günden bugüne her politikasını eleştiren birisi değilim. hatta başlarda destek olduğum durumlar çoğunlukta idi.

  ancak gel gelelim o günlerden bugüne her şey çok iyiye gitmedi.

  en basitinden dalgalı kur sabit kur kur çapası (çıpası) olaylarını bir kenara bıraksak bile dolar 16 yılda 4 kat değer kazanmış. yani bu halk 4 kat fakirlesmis. yani birilerinin deyimi ile %400..!

  mesela imf'ye o günlerde olan 23 milyar dolar borç ödenmiş. ancak karşılığında o günlerde 126 milyar dolar seviyesinde olan dış borç 500 milyar dolar seviyesine dayanmış. üstelik bu sadece dış borçlanma.

  o günlerde insanlar hastanelerde rehin kalıyordu muhabbeti yapılır. iyi de şimdi de herkes devlet hastanelerinin kapılarında can veriyor. sistem tamamen özel hastaneye yönlendirmek üzere kuruldu ve bu yönde gelişiyor.

  16 yılda 14 defa eğitim sistemi değişti. üstelik bunu kesintisiz tek parti iktidarı yaptı.

  eskiden sadece sınavla girilen meslekler ya sınavsız açıktan atamaya ya da tamamen mülakatın insafına kaldı.

  tek tek saymak istemiyorum. içinde yaşadığımız ülkede herkes her şeyi biliyor aslında. eğitimden adalete ekonomiye haklardan özgürlüklere herkes her şeyi biliyor.

  gelinen noktada 16 yıllık iktidarın özeti şudur: yapılan özelleştirmeler, tek parti istikrarı, sıcak para girişi, borç ile büyüme, yapısal reformlara değil günü kurtaran inşaat vs ye yatırım yapma vb sebeplerle başlarda yukarı bir ivme gösteren ülke yavaş ama "istikrarlı" şekilde dibe gitmekte.

  gelinen noktada çok eleştiri alan 2001 krizi ortamında bulunan değerlerin bile birçoğu tarih oldu.

  böyle ortamda insanları 16 yıldır 2001 krizi ile korkuturak daha ne kadar ikna etmeyi planlıyorsunuz?
 • 2001 krizi ile 1 defa s*kildik.

  2002'den bu yana her gün s*kiliyoruz.

  1>her gün.