şükela:  tümü | bugün
  • siyasilerin, kafalarına göre, halka sormadan yaptıkları seçim vaadlerinin yerine, dinleyip, değerlendirip, dikkate almaları gereken taleplerdir. benim, vatandaş olarak taleplerim aşağıdaki gibidir.

- köy enstitüleri veya benzeri bi sistem tekrar kurulsun. en düşük maliyetle eğitime en büyük katkıyı bu şekilde sağlayabileceğimizi düşünüyorum. mesela atanamayan öğretmenler, kırsalda veya kentlerdeki okullarda genel kültür, sanat, teknoloji, tarım vb. eğitimleri vermek üzere görevlendirilebilirler. toplumu şekillendiren en büyük etken, eğitimdir.

- dış politika ile ilgili en az 50 yıllık ve mümkünse barışa dayalı olan bir plan yapılmalı.

- göçmenler ya kademeli olarak ülkelerine gönderilmeli ya da vatandaşlık verilip bizimle eşit hak ve ödevlere sahip olmalılar. göçmenlerden oluşan alt veya üst sınıflar görmek istemiyoruz. bu ülkede yaşamını sürdüren her birey aynı sağlık hizmetini alacak, aynı vergiyi ödeyecek.

- 16 yıldır neredeyse hepsi özelleştirilen kurumlar tekrar kamulaştırılmalı, halkın bürokrasiye ve torpile takılmadan rahatça işlem yapabileceği ve hatta daha önemlisi denetleyebileceği hale getirilmeli.

- üründen ziyade teknoloji üreten ar-ge birimleri kurulmalı, bu alanda dünya standardını yakalamalıyız.

benim aklıma gelenler bunlar. aklıma geldikçe de editleyeceğim. bakın dikkat ederseniz maddi olarak tek bir talepte bulunmadım çünkü yol yapmakla, kömürle, borç silmekle, milletin cebine harçlık koymakla kalkınmaz bu ülke. önce eğitim, teknoloji ve üretim ilerlemeli. halkın cebindeki para da alım gücü de bunları geliştirerek artar zaten.