şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 24 haziran seçimleri yaklaşırken , cb adayları vaatlerini sunarken kimse bizlerin asıl ihtiyacı olan konulara değinmiyor.

  mesela ötv'nin aşağı çekilmesi
  kdv'nin aşağı çekilmesi
  akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi gibi.

  biri sarayı satacağım diyor diğeri kredi borçlarınızı kapatacağım diyor.

  şimdi soruyorum arkadaşlar yemden vergi kaldırılmazsa , mazottan vergi azaltılmazsa tarım nasıl gelişecek?

  temel gıda ihtiyaçlarından kdv kaldırılmazsa insanlar nasıl geçinecek?

  bu tip asıl belimizi büken problemler kaldırılmadıkça halk nasıl ferahlayacak?

  yeni cumhurbaşkanı'nın mevcut olandan ne farkı kalacak?
 • katıldığım söylem.
  evet, mesela rant ekonomisini düzelteceğiz denilse, rantçıya değil sanayiciye, teknoloji yatırımı yapana, ihracat yapana, günü birlik değil, daimi istihdam sağlayana destek olacağız denilse: iş adamı(!), bürokrat, milletvekili, meclis üyesi hiç kimse, hiç bir partiden kendi adayını desteklemez. memur ve bürokrat kadrolarını 1/3'e indireceğiz denilse kimse oy da vermez. 80 milyon için söylüyorum: bu kafa değişmedikçe de ancak birbirimizi yeriz.
 • vaatler yerine getirilirse seçim vaadi olacak konu kalmaz.
 • bu söylemler herkesin derdi ancak tv'lerde çıkıp bunları söyleyebilecek ortam yok.

  iş ve işçilerin sıkıntıları,
  çiftçinin sıkıntıları,
  memurun sıkıntıları ( güvenlik görevlileri, adli idari, yargı hepsi )
  esnafın sıkıntıları,
  öğrencinin sıkıntıları
  işverenlerin sıkıntıları.

  bunlar için neredeyse hiç bir vaat yok. işçinin en temek hakkı olan tazminat konusu kaç on yıldır sıkıntı ama nedense buraya değinilmiyor. çiftçi mazotu uygun alamıyor icarladığı tarlaya ektiği ürünü icar ve mazot parasına veriyor buraya değinilmiyor. ( cem uzan mazot 1 ytl olacak dışında doğru düzgün bir vaat yok ). öğrenci zaten acından ölen bir kesim genel olarak barınması, kitabı, okula gidiş gelişi. üstüne sınavlar parası ile gss borcu kendisini bekler, bedelli çıkacak mı arayışı,

  dişe dokunur doğru düzgün bir vaat yok. ekonomiyi bir çırpıda düzeltemezsiniz ama çok kolay vaatler vererek yerin dibine sokabilirsiniz.
 • iktidar zaten malum da muhalefetin de halktan kopuk, analiz yapmaktan aciz, daha söylem düzeyinde dahi başarısız olduğu gerçeğini gözler önüne seren tespit. bundan dolayı da halkın büyük bölümünde heyecan yok, umut yok, beklenti yok. seçimler dahi sıradanlaştı.

  seviyeyi yükseltmeden örneği trump gibi bir adamdan dahi versek sanırım anlaşılır bir şeyler. trump bile seçim vaatlerinde bir şeyler anlatıyordu. spesifik olarak madencilere sesleniyor, demir - çelik endüstrisinde çalışanlara konuşuyor, dış ticarette gümrük duvarlarını yükseltmeyi vaadediyor, saçma sapan dahi olsa ortaya bir şeyler koyuyor; duvar yapacağım diyor, göçmen alımını sınırlayacağım diyor, genel manada işini kaybetmiş beyaz orta sınıf amerikan kesimine hitap ediyordu. dediğim gibi saçma sapan şeyler dahi olsa bir şeyler anlatıyordu. üstelik amerika'da malum iki seçenek vardır. cumhuriyetçiler ile demokratların zaten siyaset olarak politikaları, konumları bilinir. bizde böyle bir şey de yok. kimlik siyaseti de gittikçe kayboldu. bizde seçim tamamen popülist söylemler üstünden yürüyor. dedikodudan ibaret konuşmalar var.

  oysa milyonlarca insanın o kadar ortak sorunu var ki. vergi, gelir adaletsizliği, nitelikli istihdam eksikliği, adalet sisteminin çökmesi... gerçek manada laf ebeliği yapmadan çözüme dair ciddi bir teori ortaya koyan oldu mu?

  hepinize hayırlı uğurlu olsun seçimler.