*

şükela:  tümü | bugün
 • jim jones tarafindan kurulmus olan mezhep. orjinali 'people's temple'.
 • 913 üyesinin guyana ormanlarındaki merkezlerinde zehir içerek topluca intihar ettiği tarikattır.
 • jim jones tarafından kurulmuş olan ve 18 kasım 1978'de neredeyse bine yakın üyesinin guyana'da toplu olarak intihar ettiği bir tarikat - cemaat.

  profesör devereux bu olayı şöyle açıklamış:
  "...olay sayılabilecek olan intihar değildir, neredeyse mantığa uygundur o, çünkü halkın tapınağı üyeleri tarikata girdikleri andan itibaren kişiliklerini şeyhleri jim jones'un ellerine teslim ettikleri için, birey olarak zaten bir çeşit ölüydüler. tarikatın içinde erimek yolunu seçmişlerdi, fiziksel olarak yokolmaları işin bir gereğiydi artık, hatta mantığa uygun sonucu..."

  tarikat - cemaatleri modern sivil toplumun uzantısı zannedenlere sevgilerle.
 • 1978 yılında güney amerika'nın, guyana ülkesinde bulunan jonestown kasabasında, bünyesinde bulunan 911 kişinin aynı anda toplu olarak intihar ettiği tarikat.

  1931 yılında ındiana' da doğan jim jones, eğitimini tamamladıktan sonra, kendisine bir kilise kurarak halkın tapınağı adı altında bir tarikat kurar. vaizleri sırasında, siyah ve beyazların eşit olduğu ve aynı haklara sahip olduğu görüşüyle bir çok zenci tarikata üye olur.

  jim jones, çok yüksek inandırıcı hitap gücü sayesinde, kapalı kapılar ardında tarikat üyelerine verdiği vaizler sırasında, insanları etkisi altına alma kabiliyetiyle, müritleri onun insanüstü bir ilah olduğuna inanılmaya başlamıştır.

  kaliforniya' da faaliyet gösteren kilisede, yapılan bağışlar ve artan mürit sayısıyla oldukça büyük paralar kazanarak küçük bir servetin sahibi olur. insanları etkileyerek sahte cennet sunan jones oldukça popüler bir insan haline gelmiş ve medya tarafından çok sıkı takibe alınmıştır.
  1977 yılında müritleriyle birlikte, guyana' ya giderek gözden uzak bir hayat kurarak, medyanın ve halkın ilgisinden uzak kalma fikrini hayata geçirir. ormanın içinde jonestown adını verdiği müridlerinden oluşan kendi kasabasını kurarak vaizlerine devam eder, müritleriyle sürekli toplu intihar provaları düzenleyerek, toplu ölümün kutsal sayılacağına dair onlara telkinlerde bulunur.
  sponsorlu bağlantılar

  bu arada özellikle cumhuriyetçi kesimden tepki alan jones'un, tarikat üyelerine karşı, insan hakları ihlalinin yapılıp yapılmadığının tespiti için senatör ve basın ekibi gönderilir. ekibin bölgeye gelmesiyle işler sarpa sarmış ve birkaç kişinin "buradan ayrılmak istiyoruz" demesinin ardından, heyetle birlikte ayrılmak isteyenler uçağa binmek üzereyken, silahlı kişilerce ateş açılması üzerine, beş kişi hayatını kaybetmiştir. bunun üzerine çok sayıda medya ve güvenlik gücü bölgeye gittiğinde büyük bir şokla karşılaşırlar. jim jones ve müridlerinden oluşan yaklaşık 911 kişi, siyanür içerek toplu halde intihar etmiştir.
  olayın ardından yapılan araştırmalarda, jim jones' un toplu intihar sırasında kendini silahla vurarak intihar ettiği tespit edilmiştir. incelemeler sırasında ortaya çıkan belgelere göre jim jones' un toplu intihardan önce megafonlarla büyük bir seans düzenlediği, müridlerine sahte cennet vaat ederek onları intihara sürüklediğine dair ses kaydı bulunmuştur.

  tarihe büyük bir katliam olarak geçen bu olay hakkında çok sayıda teori mevcuttur.
  jim jones un babası k.k.k üyesidir ayrıca jim jones un cıa tarafından yetiştirildiği vesileyle çok sıkı bağları olduğu iddia edilmiştir.

  cıa tarafından zengin edildiği ve özellikle cıa'ın meşhur mega ultra projesi için jim jones un müritlerinin kullanıldığı söylenmektedir. jonestown kasabasında, mega ultra projesi uygulanmış ve bu kapsamda yaklaşık 200 bin kişilik şehir uyuşturucu bağımlısı yapılıp üzerilerinde zihin kontrol deneyleri uygulandığı söylenmiştir.
  yine iddia odur ki mk ultra projesi aşamalarından biri olan intihara zorlanma ve toplu intihar etme deneyi, jonestown kasabasında gerçekleştirilmiş ve bu olay sonunda 911 kişi ölmüştür. olayın ardından iddialar devam etmekte, aslında rahip jim jones' un ölmediği söylenmektedir.

  oğlu tarafından yapılan açıklamaya göre babasının, lsd, amfetamin gibi pek çok uyuşturucu madde kullandığı ve ağır bir uyuşturucu müptelası olduğu söylenmektedir. ayrıca gizli seks eğlenceleri yaptığı erkekler dahil pek çok kişiyle ilişkiye girdiği insanların onu insan üstü bir varlık gibi gördükleri ifade edilmiştir.
  her ne kadar iddialar bitmese de sahte cennet vaadi yüzünden yüzlerce kişinin hayatını sonlandırması olayı, tarihin karanlık sayfalarından birine geçmiştir.
 • jim jones reis in katlettiği 905 zavallı
 • family guy'un 1.sezon 3.bölümünde gönderme yaptığı tarikat.
hesabın var mı? giriş yap