şükela:  tümü | bugün
 • türkiye komünist partisi'nin 2014 yazı boyunca yaşadığı iç krizin sonucunda, önderliğini erkan baş, kurtuluş kılçer, metin çulhaoğlu gibi isimlerin yaptığı kanadın 24 temmuz 2014 tarihinde aldığı isimdir. aynı tarihte, öncülüğünü alper birdal, aydemir güler, kemal okuyan ve mehmet kuzulugil gibi isimlerin yaptığı kanat ise komünist parti ismini aldığını açıklamıştır. böylece uzun zamandır tkp'nin yaşadığı kilitlenme durumu, iki farklı örgüt doğurmuş ve kriz aşılmıştır.

  parti tarafından 18 temmuz 2014 tarihinde yapılan ve iki kanadın da imza ettiği ilan olunan açıklamada "taraflar tkp adı ve amblemini kullanmamak konusunda anlaşmışlardır" ibaresi geçmesine rağmen "halkın türkiye komünist partisi" isminin bu ortak anlaşmayla uyuşmaması ilginçtir. öte yandan kongre sürecine girmeden önce yine iki tarafça imzalanan metinde geçen "iki ayrı eşdeğer kongre" ifadesine rağmen, bugün "halkın türkiye komünist partisi" alan taraf "12. kongre" ismini kullanarak çalışma yürütmüş, yani özde eşdeğer iki kongre sürecini kabul etmesine rağmen "12. kongre" adıyla merkeziliğin kendilerinde olduğu imajına güvenmiştir. aynı süreçte bugün "komünist parti" ismini kullanan grup ise "atılım kongresi" ismiyle çalışma yürütmüştü.

  nihayetinde isminin hem uzun hali hem de kısaltması (htkp) tuhaf olan yeni bir sol parti doğmuş bulunmaktadır.
 • (bkz: öz hakiki tkp)
  (bkz: tkp aspava)
 • erkan baş ve metin çulhaoğlu’nun da dahil olduğu tkp 12. kongre bileşenlerinin kurduğu parti.
 • "halkın türkiye komünist partisi" ismi fazla uyanıkça görünüyor.

  hem parti geçmişine açık bir reddiye anlamına gelen bir ön ek taşıyor hem de "halkın" ve "türkiye" kelimelerini ard arda sıralayarak, kürt hareketiyle henüz yolun başında bir mesafe tayin etmiş bulunuyor. yakın gelecekte, bahsini ettiğim iki başlık üzerinden gerek içeriden gerekse de dışarıdan bir basınçla karşılaşmaları çok olası.

  bu partinin kürt üyeleri, doğal olarak neden "halkların türkiye komünist partisi" ismi tercih edilmedi diye soracaklardır. bu durumu, htkp önderliğinin öngörememiş olmasına ihtimal vermiyorum, demek ki bir tercih söz konusu.

  öte yandan, varoluşlarını türkiye komünist partisi ismini "kapmaya" indirgedikleri için uzun ömürlü bir siyasi hareket olacaklarını da düşünmüyorum. (bkz: tkp 1920)

  bol şans dostlar.
 • keşke adını hakiki türkiye komünist partisi koysalarmış dediğim parti.
 • erkan bas varsa takip edecegim partidir.
 • zaytung'daki bir haberi hatırlatmış partidir.

  gülüp dalga geçesi geliyor insanın bir taraftan ama, yine de bu insanların bir idealleri var, bir emek veriyorlar, kafa yoruyorlar iyi birşeyler yapmak için. işte buna saygımdan, içten söylüyorum, yolunuz açık olsun kolay gelsin arkadaşlar.
 • komünist komünist'i kongrede sikermiş diyesim geldi resmen ya ulan dakikasında birbirinizi satıyorsunuz nasıl bir oluşumsunuz siz yemin ediyorum tam demokratsınız ya, bir süre uysaydınız bari açıklamaya. daha açıklamanın haberleri eskimedi internette sizi komünist adını kullanan demokratlar sizi.

  (bkz: öz hakiki türkiye komünist partisi)
 • içinde halk geçip de halkın sallamadığı bir diğer parti.
 • öncelikle daha kurulmadan trol saldırısına uğramış parti. ne garip adamlar var diyip geçelim.
  kürt hareketiyle mesefa koyuyor denmiş. yıllardır, bırakın kürtçe haber yapmayı, temel metinleri bile kürtçe yayınlamamış bir partinin, kongre kararı olarak, temel metinlerin kürtçe'ye çevrilmesi kararı alması ve bununla da yetinmeyip haber portalının kürtçe ve arapça da yayın yapmasını hedeflemesini lütfen gözardı etmeyelim. tartışmayı buradan almak sağlıklı değil; ancak bunlarda yeni var ki diyenler için bu bilgi bulunsun.
  yol alındıkça zaten farklar netleşecek.