şükela:  tümü | bugün

ikincisi 2014 yerel seçimlerinde adana,ankara,antalya,bursa,istanbul,izmir,mersin de hdp toplam 776.519 oy almış(söz konusu şehirlerde belediye başkanını bütün şehir seçiyor)

24 haziran seçimlerinde aynı 7 şehirde toplam 2.236.601 oy almış. aradaki fark 1.460.082 oy. yani oy kullanan bütün seçmenlerin %3 ü demek. hdp oylarından çıkarın bakalım %3 ü.hoop barajın altına.

yani ben ne diyorum? hdp bu oyların kürt veya sosyalist-komünist oylar olmadığını elbette biliyor. hdp oldu da bu 7 şehirde aday çıkardı ve hdp oylarından ötürü chp buralarda seçimi kaybetti. hdp ye barajı geçsin diye giden o %3 emanet oyu alamama riski yaşayacak. bu riski almamak için aday çıkarmadı buralarda.

2.strateji :

şanlıurfa ve gaziantep. hdp bu iki şehirde kendi ismi-cismiyle kazanamayacağını biliyor. bu amaçla şanlıurfa da (%30 a yakın oyu olduğu halde) saadet adayını destekleyeceğiz dedi. eski hdpli celal doğan ı da dsp den aday göstertti. gaziantep te bu formülün tutacağını sanmıyorum, şanlıurfa belki. tutsa da tutmasa da akıllıca.

eklemek istediğin son şey;

fatih mehmet maçoğlu na karşı aday çıkarmasına kızmam da, adamı niye bu kadar karalarsınız anlamıyorum.
  • ön saflardan yavaş yavaş pkk'nın arkasına çekiliyor. bundan sonra elindeki siyasi gücü ve enerjisini pkk'nın avrupa'da ve amerika'da temaslarını sürdürmesine, meşrulaştırma çabalarına, mağduriyet edebiyatına yönelik harcayacak gibi duruyor.

2019 itibariyle siyasetini, seçmenini radikalleştirmek ve kan dökmek üzerine kuran, özüne dönen ve bundan böyle tabana hitap edecek. kısacası diyor ki; ''popüler kültürün, sosyal medyanın, cicileştirme çabalarının, edebi zırvalarının havasına kapılıp batıda oy veren birkaç salak uğruna ben kendi militanlarımı neden üzeyim.''

artık ''türkiye siyaseti'' adı altında göz boyamayı bırakıp daha sert bir kürt milliyeçtisi siyaseti izleyecektir. bu arada batıda birkaç kemik atar belki liboşların kemirmesi için.

cihangir solcuları, izmirli cansular üzgün.
  • güç elinde değilken demokratlık oynayanların foyasını meydana çıkaran parti (-ler silsilesinin son olmayan halkası.)
  • her seçim döneminde ülke için en tehlikeli görülen oluşumdur. ancak kimse de kapatmaya cesaret edemez. neden? çünkü arkasından yenisi kurulacaktır. düşünsenize adamlar 6 milyon kişiyi hem yok sayıyor hem de yok etmeye cesaret edemiyor. araf gibi lan. ya kapatın ya da adam gibi kabullenin.

tanım: son seçimde mhp’nin eline verip ülkenin 3. büyüğü olan siyasi partidir.
  • ak parti ve recep tayyip erdoğanın bekası için olmazsa olmaz parti. kesinlikle akp ve yakın çevresi bu partinin kapatılmasını istemez. oy almak için bu partiye muhtaçlar. tabi bu terör örgütü pkknın partisi olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • rte tarafindan kendisinin terorist, secmeninin terorist olmadigi parti.

milliyetci secmeni kenetlemek icin soylenen bu tanimin sanirim buyuksehirlerdeki kurt secmeni muhalefet etrafinda fazla kenetlenmesine sebep olmus olacak ki rte son bir haftadir ekstradan bu aciklamayi da yapiyor.

ama!

akla bazi sorular da gelmiyor degil, ysk tarafindan basilan pusulalarda halkin onune bir secenek olarak sunulan parti terorist midir?

oyle ise nasil mesru bir secenek olarak sunulur?

degilse neden terorist denilir?

terorist ise, nasil oluyor da terore destek verenler masum olur?

kendisi illegal, sempatizani legal bir olusum mu olur?