şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yakınındaki manyetik alana göre, gerilim çıkışı veren sensörlerdir (bkz: hall etkisi). genellikle yaklaşan manyetik cisimlerin mesafesini ölçme, buna göre anahtarlama yapma ya da bir hattan geçen akım miktarını ölçmek için kullanılırlar.

    bir örnek vermek gerekirse, fırçasız dc motorların blok komutasyon yöntemiyle sürülmesi sırasında kullanılırlar. motor üzerine manyetik rotorun elektriksel tur'unu 120 derece aralıklarla algılayabilecek şeklinde üç adet olarak yerleştirilirler, böylece rotoru döndürebilmek için hangi sarımların elektriklendirilmesi gerektiği bilgisi elde edilmiş olur.
  • manyetik etkiyle anahtarlama yapabilen veya manyetik alan ölçmede kullanılan solid state, türkçe ismiyle katı halli manyetik elemanlardan bir tanesidir.
  • dc akım ölçen clamp'li multimetrelerin clamp kısmında kullanılır.
    clamp içerisinde kalan iletken üzerinden geçen akımın oluşturduğu manyetik akıya göre hall etkisi sensörü bir çıkış verir. bu da bir işlemci yardımıyla yorumlanır.

    ac akım ölçümlerinde ise hall etkisi sensörü yöntemi haricinde rogowski coil de kullanılmaktadır. rogowski coil kullanılarak dc ölçüm de alınabilir ancak bu yapılırken integral işlemi yapıldığından küçük dc akım değişimlerinde kesin sonuç elde etmek zordur.