• haydari kusan balkabağı.
  • türkiye'de de benimsenip yaygınlaşmasına hiç gerek yoktur. insan kostümündeki canavarlar, korku, dehşet, gerilim gibi unsurlar günlük hayatımızın doğal birer parçası. bize her gün halloween.
  • dogma buyume sivasli, istanbul'da ozel universitede okuyan nice kizlarimizi instagramda kostumler icinde gorecegimiz bayram.
  • bu gece taksim riddim 'de, halloween nights scary dance party ile kutlanacakmis. ben su cinayet olayindan sonra hic gitmedim oraya ama eglence arayanlara alternatif olabilir.
  • hiç de öyle aşırı marjinal, yoldan çıkmış ve sapkın bir kutlama değildir. zaten yıllardır aşağı yukarı aynı çevreler tarafından kostümlerle, partilerle kutlanıyordu, hala da öyle. yalnız kitle her geçen sene daha da artıyor ve "onun ne işi var ya?" denilen kişiler de bu partilerde boy gösteriyor. çok gariptir ki ülkedeki baskıcı tutum şiddet gösterdikçe, eskiden marjinal/yozlaşmış kabul edilen etkinliklere olan talep daha da yükseliyor.

olağan yaşamında kutlama ve partilerin yer aldığı kişiler kafalarına göre kutluyordu bunu zaten. öyle yılın bi' gününe özel "seks, uyuşturucu, elektronik müzik ooooo hadi patlayalım" kafasına girmiyor kimse.

ayrıca anlamından uzaklaşmışlık falan değildir. "cadılar bayramını birbirine kur yapmak, milletle seks yapmak için kullanıyorlar, işin özü farklıdır!" falan diyen gudiklere bakmayın, asıl onlar işin özünü bilmiyorlar. zira samhain gibi kutsal bir günde şarkılar söylemenin, dans etmenin ve doğanın insana verdiği en büyük ödül olan doğurganlığı onurlandırmanın hiçbir kötü yanı yoktur. zaten samhain'den sonra açık alan partilerinin değil de artık house party'lerin vakti gelir, malum kışın müjdeleyicisidir kendisi.
  • kültürel emperyalizm olup olmaması hiçbir değer taşımayan bayramdır. zira iş o noktaya gelene kadar ekonomi, para, pazar, teknoloji ne varsa kendisini dayatmış, iş işten geçmiştir. kültürel emperyalizm bunların peşinden gelir çünkü.

bu cadılar bayramı, ilk, sinema yoluyla girdi değil mi? işte senin o sinemayı yapacak paran, teknolojik ve entelektüel hazırlığın olmadığı ve bu sektörü çoktan başkaları kaptığı için, kültürel emperyalizm zurnanın son deliği oluyor. yani şimdi, bu nedenden dolayı rahatsızlık duymak yersiz. kaçırılmış trenler o kadar çok ki buna hayıflanmak anlamsız.
  • japonya'da, cin'de kutlaniyorken (mumyanin elindeki cocuklar gercekten harika), bizde neden yok! diye uzuldugum bayram. bircok defa ifade ettigim gibi isin susleme kismiyla ilgileniyorum. nasil ki yilbasinda her yer susleniyor, cadilar bayraminda da guzel, korkunclu susler yapilsa kotu mu olur.
  • birazdan köln'de kutlamak için dışarı çıkacağım bayramımsı. ilk defa hristiyan bir ülkede halloween görecek olmak heyecanlandırmıyor değil.
  • eğer ülkemizde kutlansaydı yakılan cadılar derneğinin basın açıklamaları ve eylemleriyle geçecek olan gün.
hesabın var mı? giriş yap