• yapımcıların üçüncü filmde saçmalamaları ve myers olmadan bir halloween filmi olmayacağını anladıktan sonra -adından da anlaşılacağı üzere- michael myers'ın aramıza geri döndüğü film. ilk filmin 10 yıl sonrasında geçen filmin başında michael myers adet olduğu üzere hastaneden kaçar ve bu sefer yeğeninin peşine düşer. evet myers'ın kardeşi laurie strode'in bir kızı vardır. bu arada eski dostumuz doktor sam loomis yine devreye girer ve haddonfield kasabasında yeni bir takip başlar.
    gene olarak ortalama seviyede ilerleyen film, sadece final sahnesi için bile ayrı bir takdiri hakeder.
  • baştan uyarayım aralara spoiler serpiştirebilirim. kimsenin canını sıkmak istemem bu yüzden spoiler okumak istemeyen dönsün.

ilk beş film arasında en iyi ikinci film olduğunu düşünüyorum. sıralamam şöyleydi:
    1)halloween 2
    2)halloween 4
    3)halloween 5
    4)halloween 1
    üçüncü filmi ise hiçbir yere koymuyorum. çünkü bu listeyi anlatılan hikâyeyi de baz alarak yazdım ve taktir edersiniz ki halloween 3'ün bildiğimiz halloween hikâyesiyle pek bir alakası yoktu.

baktılar ki üçüncü filme millet tepkili mecburen eski hikâyeye geri döndüler, michael myers'ı da loomis'i de sıyrıklarla kurtardılar koskoca patlamadan, yangından. hadi myers ölmüyor, şeytanın vücut bulmuş hali falan onu anladık da loomis'i de immortal man yaptılar herhalde seri boyunca. izledikçe öğreneceğim. ama loomis'i görmek biraz olsun güven veriyor, rahatlatıyor. bu yüzden kalmasından memnunum.

neyse bu bölümde laurie yok, küçük, tatlı kızı jamie var. myers jamie'nin peşinde ve amacı onu öldürüp yarım kalan işini tamamlamak. bu bölümde laurie ve michael arasındaki ilişkiyi de öğreniyoruz, yapbozun eksik parçası tamamlanıyor. şöyle ki michael, jamie'nin dayısı; dolayısıyla laurie'nin de kardeşi oluyor. laurie'nin esamesi çok okunmuyor film boyunca, birkaç kez geçiyor sadece ama kanlı canlı olarak değil de fotoğrafları veya hakkında söylenen laflardan ibaret kalıyor. hatta öldüğü ile ilgili diyaloglar geçiyor ama bir kesinlik gösterilmiyor izleyiciye.

jamie, üvey ablası rachel tarafından korunuyor. ne yazık ki rachel, laurie kadar güçlü değil.

loomis her zamanki halinde. yine kovalayan karakter ve yine filmin süper kahramanı.

filmin sonunda bir sürpriz var. jamie rachel tarafından arabayla çarpılan ve bilmem kaç metre öteye uçurulan dayısının bedeninin yanına gidiyor, ellerini tutuyor ve o temas ile birlikte gariplikler başlıyor. bölüm sonunda myers kurşuna diziliyor ve bir çukura düşüyor. masumlar ise evlerine dönüyor. ama sürpriz dedim ya filmin başında tıpkı dayısının çocukluğundaki gibi palyaço kostümü ve maskesi giyen jamie, üvey annesini doğruyor. ve film o sürprizle sona eriyor.
  • --- spoiler ---

sonunda dr. loomis'in, jamie'yi öyle görünce verdiği tepki ; sinema tarihinde gördüğüm en gerçekçi tepkiydi...

--- spoiler ---
  • friday the 13th ve a nightmare on elm street'ten sonra başladığım bir diğer slasher serisi halloween'in 4.filmi. evet bu ara bunları manyak gibi izliyorum. henüz 4.filmdeyim ama şu an delirmek üzereyim lan bu neydi resmen ağzıma sıçıldı en son dexter 4.sezon finalinde bu şoku yaşadım.

--- baya ağır bir spoiler ---

öncelikle yukarıda bir arkadaş "bu bölümde laurie ve michael arasındaki ilişkiyi de öğreniyoruz, yapbozun eksik parçası tamamlanıyor." demiş ki yanlış hatırlıyor olabilir çünkü 2. filmde öğrenmiştik bunu. 2.filmin sonlarına doğru dr.loomis'i almaya gelen kadın gizli bir dosya olduğundan ve o dosyada laurie'nin michael'ın cinayetinden 2 sene önce doğduğu fakat myersların ölümünden sonra evlatlık verildiğini anlatıyor. neyse 4.bölümün de yine aynı şekil başında anlatılan kısmında jamie'nin michael'ın yeğeni olduğunu burdan bağlayabilirsiniz.

ilk olarak jamie'nin kostüm olarak palyaço kostümü seçmesiyle heralde michael'la kan bağına gönderme yapılıyor diye düşündüm. hatta filmin sonunda bu michael zaten ölmüyor al işte her yere hiç keyfini bozmadan yavaş yavaş yürüyen adam on dakikada yine kuyuların dibinden çıktı da geldi diye düşünürken bu nedir ya. böyle final mi yapılır gece gece valla içime oturdu. loomis'in o bağırışı kulaklarımda çınladı. filmin başından beri jamie'nin tatlılığını bayılarak izlerken o sahnede uzunca bir hassss... dedim. o kadar dedim ama gerçekten*. ve ben bunu kolay kolay demem. tüylerim diken diken oldu.

--- baya ağır bir spoiler ---

(bkz: friday the 13th/@juxin) ve (bkz: new nightmare/@juxin)'deki gibi buna da bu film konulu ice nine kills'ten stabbing in the dark'ı bırakıyorum. izninizle bu filmin üstüne 9842. yazıyla dokuzbinsekizyüzkırkikinci sigaramı yakıyorum.
  • bu filmi serinin en iyisi olmaktan alıkoyan tek şey michael'ın gülünç maskesidir.

gerilimiyle, finaliyle muhteşem bir film ve benim de favorimdir. maske gülünç falan ama hala ürkütücü bence.
  • vasat ikinci ve seriyle alakasız üçüncü filmden sonra gelen taş gibi bir devam filmi.

2018'de çekilen film de bu filmin bir nevi remake'i gibi aslında.
    ilk filmdeki küçük kız rachel büyüyor (ki ilk filmden 10 yıl sonrasında geçiyor olaylar) ilk filmde kendisine bakan judie'nin kızı jamie'ye bakıcılık yapıyor.
    dayı michael myers, yeğeni jamie'nin peşine düşüyor ve film boyunca dayı yeğen kovalamacası izliyoruz. jamie'yi korumaya çalışan rachel, doktor, şerif, kasabalı ve bir türlü alt edilemeyen michael arasındaki mücadele derli toplu şekilde ve gerilimi tatmin edici düzeyde veriliyor izleyiciye.

hikayeye aşina serinin özellikle ilk filmini izlemiş olanlar için cadılar bayramı gecesinde izlenebilecek eli yüzü düzgün halloween korkularından biri.
  • bu filmin de starı polis kızı kelly meeker
  • efsane bir final sahnesine sahip olan film. spoiler yemeden izleyin.
  • 6 nisan 1990 tarihinde türkiyede gösterime girmiş 1988 yapımı filmdir. yaklaşık 5 milyon $ bütçeye mal olup 17 milyon $ kazandırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap