*

şükela:  tümü | bugün
 • yapımcıların üçüncü filmde saçmalamaları ve myers olmadan bir halloween filmi olmayacağını anladıktan sonra -adından da anlaşılacağı üzere- michael myers'ın aramıza geri döndüğü film. ilk filmin 10 yıl sonrasında geçen filmin başında michael myers adet olduğu üzere hastaneden kaçar ve bu sefer yeğeninin peşine düşer. evet myers'ın kardeşi laurie strode'in bir kızı vardır. bu arada eski dostumuz doktor sam loomis yine devreye girer ve haddonfield kasabasında yeni bir takip başlar.
  gene olarak ortalama seviyede ilerleyen film, sadece final sahnesi için bile ayrı bir takdiri hakeder.
 • 6 nisan 1990 tarihinde türkiyede gösterime girmiş 1988 yapımı filmdir. yaklaşık 5 milyon $ bütçeye mal olup 17 milyon $ kazandırmıştır.
 • baştan uyarayım aralara spoiler serpiştirebilirim. kimsenin canını sıkmak istemem bu yüzden spoiler okumak istemeyen dönsün.

  ilk beş film arasında en iyi ikinci film olduğunu düşünüyorum. sıralamam şöyleydi:
  1)halloween 2
  2)halloween 4
  3)halloween 5
  4)halloween 1
  üçüncü filmi ise hiçbir yere koymuyorum. çünkü bu listeyi anlatılan hikâyeyi de baz alarak yazdım ve taktir edersiniz ki halloween 3'ün bildiğimiz halloween hikâyesiyle pek bir alakası yoktu.

  baktılar ki üçüncü filme millet tepkili mecburen eski hikâyeye geri döndüler, michael myers'ı da loomis'i de sıyrıklarla kurtardılar koskoca patlamadan, yangından. hadi myers ölmüyor, şeytanın vücut bulmuş hali falan onu anladık da loomis'i de immortal man yaptılar herhalde seri boyunca. izledikçe öğreneceğim. ama loomis'i görmek biraz olsun güven veriyor, rahatlatıyor. bu yüzden kalmasından memnunum.

  neyse bu bölümde laurie yok, küçük, tatlı kızı jamie var. myers jamie'nin peşinde ve amacı onu öldürüp yarım kalan işini tamamlamak. bu bölümde laurie ve michael arasındaki ilişkiyi de öğreniyoruz, yapbozun eksik parçası tamamlanıyor. şöyle ki michael, jamie'nin dayısı; dolayısıyla laurie'nin de kardeşi oluyor. laurie'nin esamesi çok okunmuyor film boyunca, birkaç kez geçiyor sadece ama kanlı canlı olarak değil de fotoğrafları veya hakkında söylenen laflardan ibaret kalıyor. hatta öldüğü ile ilgili diyaloglar geçiyor ama bir kesinlik gösterilmiyor izleyiciye.

  jamie, üvey ablası rachel tarafından korunuyor. ne yazık ki rachel, laurie kadar güçlü değil.

  loomis her zamanki halinde. yine kovalayan karakter ve yine filmin süper kahramanı.

  filmin sonunda bir sürpriz var. jamie rachel tarafından arabayla çarpılan ve bilmem kaç metre öteye uçurulan dayısının bedeninin yanına gidiyor, ellerini tutuyor ve o temas ile birlikte gariplikler başlıyor. bölüm sonunda myers kurşuna diziliyor ve bir çukura düşüyor. masumlar ise evlerine dönüyor. ama sürpriz dedim ya filmin başında tıpkı dayısının çocukluğundaki gibi palyaço kostümü ve maskesi giyen jamie, üvey annesini doğruyor. ve film o sürprizle sona eriyor.