şükela:  tümü | bugün
 • kore dalgası, ( veya hanryu) olarak da bilinen hallyu, güney kore pop kültürünün dizilerde, filmlerde, müzikte, moda da ..vb. diğer asya ülkelerinde çığ gibi büyüyen popülaritesini tanımlayan bir terimdir.

  özellikle dogu ve güneydogu asya'da çılgınlar gibi izlenen kore yapımı tv dizileri konseptin fokus noktası olmakla birlikte, kore dalgası bu dizilerle sınırlı kalmamakta, kore filmleri ve pop müziği de asya'da sevilmektedir. japonya'da kült popülaritesine ulaşmış olan winter sonata sevilen kore dizilerinin mümtaz bir örneğidir.

  asya'nın çeşitli bölgelerini etkilemiş olan ve kore'nin özgün kültürel köklerinden çıkmış olmasına karşın gelenekselliğe karşı bir başkaldırı niteliğini taşıyan kore dalgasınının komşularda yayılmasına güney kore hükümeti de destek vermektedir.

  ayrıca g. kore'li yönetmen kim ki duk ile ilgili türkçe bir yazı http://www.zaman.com.tr/…6&bl=yazarlar&trh=20051209 adresinde bulunabilir.
 • kore asıllı şarkıcı, oyuncu veya modellerin diğer ülkelerde (özellikle çin ve japonya) popüler olanlarına "hallyu star" deniyor.
 • kendisi merkezli bir essay/research paper yarışması için (bkz: #53004670)
 • korean wave olarak dünyada geçer.
 • hallyu üzerine mirgün cabbas ve can kozanoğlu'nun prof. dr. mutlu binark ile yaptıkları sohbetin kaydı:

  https://open.spotify.com/…si=xq3vlcoasyuyogwpjzqurw
 • kore kültür emperyalizmi.
  küresel akış içerisinden medeniyetlerini yaymak adına devlet destekli bir olgu. kavrama hayat veren çin olmasına rağmen koreliler özümseyerek çevre ülkelerden başlayıp global ölçekle yayılmasını esas almıştır.

  en basit anlatımla aleyna tilki proje idi. genç popçuların eğitilerek markalaşmasını esas alıyordu. hallyu ile kore bu sistemi devlet propagandası -iyi manada- haline dönüştürmüştür. amerikanın hollywood ile yaptığını kore hallyu ile yapmaktadır.
 • nelere mal olduğuna şaşırıyorum, doktor bu ne ?
  tüm dünyada eve kapalı mütedeyyin insanları avucunun içine alımış durumda, aşırı estesize ve idialize edilmiş imajlar ile bizim kültürde islamcı hanımları patlatıyor resmen, ağızlarının suyunu akıtıyor, bom boş içerikler inanılmaz bir görsellik ve hızda sunulup baş döndürmek amaçlanıyor.
  müzik ve sinema endüstrisi tamamen bu yönde ilerliyor, ufak tefek sipariş işlerle bir şey söylüyormuş gibi yapan film, dizi ve müzikler üretilip inanılmaz reklam ve markajlar ile uluslararası ödül alınmaya çalışılıyor.
  abd hip-hop kültürünü boca etti, önemliymiş gibi yaptı ve yedirdi, kültür emperyalizminde başarılı oldu, yeni kültür inşa etti,
  peki...
  bu ne ya ?
  buradaki her şey kurgu, sanatçısı bile kurgu,
  dünya bunu yediği zaman ne çıkacak peki, kötünün kötüsü var, net...
 • (bkz: squid game)