şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanin ölmeden önce görmek isteyeceği yerlerden birisi.
 • güneş doğarken güverteye çıkıp etrafa bakmaya doyamadığınız doğa harikası. bir de bu körfez içinde öyle mağaralar vardır ki, iki laz müteahhit en az 32 konut sığdırabilirler içlerine.
 • cooook ilginc bi yer..
  1600 tane adacigin bir arada bulundugu bir yer daha var mi dunyada bilmiyorum
  hem urkutucu hem de ihtisamli, cok garip bi havasi var..

  vietnamlilar, bi ejderhanin o bolgeye indigine ve kuyruguyla adeta keserek o bolgeyi o hale getirdigine inaniyorlarmis..
  taa eski zamanlarda da korsanlar o bolgeyi saklanma amacli kullanmaktalarmis..
  epeyce ilginc bi'yer..

  gece gizemi icin;
  http://pupius.co.uk/…along/preview/setting_sun.jpg/

  yesil, mor ve gri'nin birlesim icin;
  http://pupius.co.uk/…m/halong/preview/islands2.jpg/

  sisli puslu bi ucsuz bucaklik icin;
  http://www.dotphoto.com/…e.asp?aid=0&iid=42189829lu

  yesil bir cennet icin;
  http://www.metalvortex.com/…ietnam/halong_bay_3.htm

  koruma kapsamina da alinmis bir yermis..
  http://www.wcmc.org.uk/…_areas/data/wh/ha_long.html
 • (bkz: halong bay)
 • ölmeden önce gitmem gereken yerler listesine 4. sıradan girmiştir. yok böyle bir güzellik.
 • halong kelime anlamı olarak suya inen ejderha demekmiş. vietnamlıları düşmanlarından korumak için tanrının gökten indirdiği ejderhaymış bu. ejderha ağzından saçtığı incilerle bin küsür adacık oluşmuş ve vietnam'ım düşmanları bu adaların arasında yollarını şaşırmışlar ve ejderha tarafından yok edilmişler. *
 • vietnam ın sahip olduğu eşssiz güzellikte doğa harikasıdır.

  yeryüzünde görüp görebileceğiniz oluşumlar arasında sıradışı bir yere sahip ,her daim aşırı nemli ,zaman zaman nefes almanın bile zorlaştığı , suyu çoğu zaman bulanık olan ve içinde envayi çeşit deniz canlısını barındıran güzel adalar ülkesidir.

  beş yıldızlı otel konforunu aratmayan o şirin teknelerle en az 2 gece konaklamayı ziyadesiyle hakeder.

  gün doğumu manzaralarıyla gönüllerimize taht kurmuştur halong .
 • herkes ölmeden önce yazmis ama, zamanini bilsem, benim tam tersine ölürken, son saatlerimi gecirmek icin gitmek istedigim yer. ayni anda ayni yerleri dolasan yüzlerce tur teknesine ragmen, hala inanilmaz huzurlu bir yer (20-30 sene önce, bu kadar kalabalik degilken nasildi, insan merak ediyor). sabah erken veya hava kapaliykan denizin ortasinda oradan buradan fiskiran adalar insana büyülü gibi geliyor. belki 20 senedir ilk defa bir gezide fotograf cektim. ınsanin kelimelerle antabilecegi bir yer degil cünkü (ha yeteneksizligim basa bela oldugu icin, cektiklerim de benim hissettigime yakin bir sey yansitmamis).

  ölmek icin kendimce sectigim yer de, kayanin ortasindaki bir lagün. tekneyle kayanin kapi gibi acilmis kismindan giriyorsunuz. daglarla cevrilmis bir göl gibi. tepede ucusan bin bir cesit kus, etrafta agaclar. bir teknenin icinde öylece yatip, uykuya dalar gibi etrafi izleye izleye, dinleye dinleye ölmek muhtemelen olabilecek en huzurlu son olur diye düsündüm. sonrasinda da birileri tekneden asagiya itiverir üstüne yorgan örter gibi.