şükela:  tümü | bugün
 • vegan faşizmine tekrar tanık olmak için patlamış mısırımı kaptım da geldim.

  ağlayan inek resmi ile ilk atağı bekliyorum, hadi bakalım.
 • "bir bedevi dedi diye yiyorum" diyerek özetlenemezdi. çünkü bedevi çölde göçebe olarak yaşayanlar için kullanılan bir tabirdir. eğer buradan kasıt rasulullah (s.a.v) ise o göçebe değil şehirliydi, dolayısıyla medeniydi.

  bedevi olsaydı da değerinden bir şey eksilmeyecekti. ama terimleri doğru kullanmak, bilmiyorsak öğrenmek gerek.

  haluk levent'in samimi ve tutarlı açıklamasıdır. ne yazık ki sosyal medya tarafından yaptığı olumlu her şey unutulacak, linç yiyecektir.

  linççilere aldırma. seviyoruz seni haluk abi.

  edit: iki üzerimde "bir bedevi dedi diye yiyorum diyerek özetlenebilirdi" diyen bir entry vardı, silinmiş.
 • halbuki veganlar gibi sırf bitkiler acı çekmediği için (o da zaten henüz iddia boyutunda) ıspanağı soyayı löp löp mideye indirmeliydi. düşünebiliyor musunuz, sen "bitki de bir canlı" diyorsun, vegan sana gevrek kahkahalar eşliğinde "bitkiler acı çekmez, o yüzden bitki yemek caizdir :))" bahanesini öne sürüyor. e "ille acı çekmesi mi lazım? bitkinin yaşam hakkını gasp etmeye ne hakkın var?" diye soruyorsun, vegan o arada ortamdan sıvışmış olduğu için cevap vermiyor. bu kadar vicdansız olmaya ne hakkınız var eyy veganlar? haluk levent gibi tutarlı olun hiç olmazsa. nokta.
 • saygı duyulması gereken açıklamadır
 • hadi inancı geçtim adam adanalı lan. kebabın başkenti. nasıl vegan olalım
 • linçperest veganları kudurtacak mevzu.

  bir dine, bir inanışa, daraltılmış görüşe sahip tüm insanlar, diğerlerini, kendi doğruları ile yıpratmaktan geri durmazlar. önce birer sevgi kelebeği gibi takılan tarikat, görüş, inanış şakirtleri, gün geçtikçe pençeli, köpek dişli yırtıcılara dönüşürler. şüphesiz ki aşırılık, insanın kodunda vardır. bu sebepten ötürü keskin ve kısıtlayıcı fikir ayrılıklarına sahip insanlar, başkalarına eziyet etmek ve yıldırmak adına savurdukları söylem ve yaptıkları davranışları, kendilerince objektif değerlendirmelere tabi tutup, yine kendilerini yerden göğe haklı bulur, bunu kabul etmeyen insanları körlükle, aptallıkla suçlarlar.

  mısırımı aldım, bekliyorum.
 • "valla vegan olanlara imreniyorum. seviyorum onları. dün bir röportajda da söyledim "inançlıyım. insan belki de 'kurban eti' bahanesine sığınabiliyor. burdan 'vegan'lar inançsızdır' cümlesi çıkmıyor tabii ki.. ama kendimi alıştıra alıştıra olacağım ben de bir gün bir vegan ??.."

  demiş twitter'da.

  https://twitter.com/…ent/status/1025729017671020544

  bu arada başlık altında yine bütün gerizekalılar toplaşmış. bi siktirin gidin doğru düzgün yorum okuyalım. 0-2 yaş argümanlarınızı her allah'ın günü dinliyoruz zaten, bir yere gitmiyorlar merak etmeyin.

  edit: islam ile veganlık çelişir mi?

  edit 2: veganlık/hayvan hakları konuları dini dogmalardan her ne kadar uzak olsa da, tarihte hayvan yemeyi reddeden dini topluluklara rastlamak mümkün. örneğin pisagor hayvanların da ruhu olduğu gerekçesiyle hayvan yemeyi yasaklamıştır. sonuçta dinlerin binlerce farklı yorumu bulunur ve insanı evrenin merkezine alanların aksine insanı da evrenin bir parçası olarak ele alan yorumlar da mevcuttur. bu yorumlar dönemden döneme değişir, köleci toplumlarda dindarlar da köleciydi. daha düne kadar çocuk evliliği yaygındı ve kadınlar birçok haktan yoksundu. sadece hayvan yeme konusunda değil, tarihselciler, kurancılar vs. farklı farklı yorumlar mevcuttur.

  günümüzde modern hayvan hakları dediğimiz toplumsal adalet mücadelesi, eşitlik, adalet, haklar gibi değerler üzerinden inşa edilmiştir ve bir anlamda insan hakları felsefesine dayanmaktadır, sadece onu daha da genişletmiştir. insan hakları felsefesi de bildiğiniz üzere dini temeller üzerine kurulur. tüm ruhlar tanrı önünde eşittir dogması yerini, tüm insanlar birdir ve birden fazla değildir, dolayısıyla aynı haklara sahiptir'e devretmiştir. "tüm insanlar" derken çocuklar, bebekler, engelliler, zihinsel engelliler, dahiler, aptallar, vs. vs. hepsi buna dahildir. hayvanlar ise hristiyanlığın dünyaya armağan ettiği insanmerkezcilik doktrini doğrultusunda; yiyecek, içecek, giyecek, kurban edilecek vs. gibi amaçlarla insanlara helal kılındığı mallar olarak tahsis edilmiştir.

  ancak günümüzde bu fikir tehlike altındadır, sadece bu fikir değil tanrı fikri de tehlike altındadır. darwin'in de dediği gibi; acı, haz, mutluluk ve ıstırap vs. gibi konularda hayvanlarla insanlar aynıdır. richard dawkins'e göre ise hayvanlar insanlardan daha fazla acı çekiyor olabilir. dolayısıyla hayvanlara yönelik tutumumuzu gözden geçirmemiz gerekmektedir.

  son 50-60 yıldır hayvan hakları üzerine binlerce çalışma yapılmıştır, gary francione gibi hukuk profesörleri, yanlış hatırlamıyorsam 1998'de bir üniversitede ilk defa hayvan hakları dersi vermiştir. harvard law school gibi yerlerde hayvan hakları dersi veren steven wise 30 yıl önce nonhuman rights project'i başlatmıştır ve birkaç yıl önce şempanze ve orangutan davalarını medyada duymuştuk. şempanze vs. den sonra sıra inek gibi hayvanlara gelecek. meyveleri yeni yeni alınmaya başlandı. bentham'ın halefi peter singer 50 yıl önce animal liberationkitabını yayınlayarak batı'da hayvan konusunu yeniden alevlendirmiştir. daha sonra başta tom regan, gary francione olmak üzere binlerce, onbinlerce felsefeci, etikçi, bilim insanı vs. fikirleriyle kamuoyunu etkilemeye başlamıştır ve böylece hayvan hakları dünyada ciddi bir toplumsal adalet hareket haline gelmiştir. bugün fransa, israil gibi dünyanın onlarca ülkesinde mezbahalara operasyonlar düzenleniyor (link 1, link 2, link 3) ve ekonomik sabotaj, sivil itaatsizlik eylemleri son hızla devam ediyor, animal liberation front desen 50'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor, hatta okja diye çok ünlü bir güney koreli yönetmenin çektiği filmle onurlandırıldı. kölelik karşıtı hareketlerin izinden gidiliyor kısaca. hayvan hakları dernekleri, partiler vs. kurulmuş, bir taban hareketi inşa edilmeye başlanmış. hayvan haklarını tutarlı bir şekilde hayatımıza yansıtan veganlık bugün tüm dünyada hızla yayılmaktadır. buraya binlerce önemli gelişme daha sayabilirim ama kısaca toplumu etkisi altına almaya başlamıştır, deyip kısa keselim.

  hayvan hakları argümanları acı ve haz, bilinç ve hissedebilirlik gibi pek çok kriteri baz alır, eğer insanlara birtakım haklar verilmesini uygun bulduysak hayvanları bunun dışında bırakmamız için hiçbir mantıklı gerekçemiz yoktur. aklın, bilimin geçerli olduğu yerlerde yapılan bazı tartışmaları buraya ekleyeyim: https://www.youtube.com/watch?v=y3-bx-jn_ac

  bu sebeple veganlığın dinlerle bağdaşıp bağdaşmaması zerre önem taşımıyor. müslümanlar, hristiyanlar, yahudiler köleliği, çocuk evliliğini, cinayeti vs. nasıl reddediyorsa hayvan köleliğini de aynı sebeple reddedebilir.

  eğer inancınızın köleliği, tecavüzü, cinayeti vs. yasakladığına inanıyorsanız veganlığı benimsemeniz çok kolay, zaten vegan olan bir sürü dindar insan var. sanıldığı gibi sadece solcu, lgbt, ateistler, vs. vegan olmuyor. bu vesileyle bir vegan grubunda nezih seven'in yaptığı derlemeyi buraya aktarıyorum:

  "islam ve veganizm konusundaki bitmek bitmeyen tartışmalar için buraya da yazıyorum tekrar, herkes görsün:

  hinduların genellikle lakto-vejetaryen olduklarını göz önünde bulundurursak bildiğim kadarıyla dünyanın tek otantik vegan topluluğu müslüman. üstelik "vegan" tabirinin ortaya çıkışının yaklaşık 900 yıl öncesinden beri vegan adamlar. karmatilik diye anılan iran'a özgü bir ismaili mezhebinden bahsediyorum; içinde yoğun zerdüşti etkiler barındıran bir islam mezhebi. merak edenler için:

  http://en.wikipedia.org/wiki/qarmatians

  aşağıdaki link de iran'da bu mezhebin mensuplarıyla karşılaşan bir bilim adamının gözlemlerini anlatıyor. tahlillerde b12 seviyeleri normal çıkınca şaşırıyorlar, daha sonra kendi gübrelerinde yetişen bitkileri pek yıkamadan yedikleri için b12 alabildikleri ortaya çıkıyor vs.

  http://ajcn.nutrition.org/…ontent/48/3/852.full.pdf

  tüm bunlara ek olarak, vegan reich isimli hardcore punk grubunun solisti sean muttaqi bir vegan, müslüman ve aynı zamanda hardline manifestosu'nun (http://veganstraightxedge.wordpress.com/…rdline.../) yazarı. hardline akımı sayesinde alf, elf ve earth first! bir sürü aktivist kazandı, eylemler 90'larda patlama yaptı. şöyle bir durup dinlemenizi öneririm:

  http://www.youtube.com/watch?v=jbxyd17v4fg

  islam ve veganizm hakkında müslüman bir veganla (sean muttaqi) yapılmış bir röportaj:

  https://www.facebook.com/…-veganizm/625704390879928

  bir başka vegan straight edger müzisyen olan naj one da müslüman. onu da şuradan dinleyebilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=rruay5wfdt0

  ve meşhur alf aktivisti walter bond sufi müslüman olup ismini abdül hak olarak değiştirdi. pek çok sufi tarikatında da hayvan yemek katı kurallarla yasaklanmıştır. mevlana, hallac-ı mansur ve rabia muhtemelen vegan değillerdi, ama vejetaryen oldukları biliniyor.

  müritlerine vejetaryenliği şart koşmuş olan şeyh bawa muhaiyaddeen'in sayfası:

  http://www.bmf.org/m/index.html

  bu da adamın vejetaryenlikle ve islam'la ilgili görüşleri, henüz çevirecek vakit bulamadım, ama ingilizce bilenler için şimdiden paylaşıyorum:

  http://curezone.com/forums/am.asp?i=69131

  son olarak, 90'larda taliyah al-mahdi ve ahl-i hak isimli iki islam tarikatı kuruldu. birbirlerinin devamı niteliğindeler. bu tarikattaki herkes vegan. mezbahadan hayvan kurtarmayı, ekotaj eylemlerini vs. cihad olarak adlandırıyorlardı. her gün düzenli spor ve meditasyon yapıyorlar, hayvanları kurtarmak için mehdi geldiğinde ordusunun hazır olmasını istiyorlardı. silahlandılar vs. hala içlerinden bazıları fbı tarafından aranıyor. bu tarikatlar sadece hayvan özgürlüğü için değil, aynı zamanda cinsiyet, ırk ve sınıf eşitliği için de mücadele verdiler. belki de hala veriyorlar, bilmiyorum."

  https://www.facebook.com/…ermalink/817922761587669/
 • (bkz: et yemekten vazgeçemem demenin arapçası)

  bizler de seviyoruz olm et, yemek için bayramı beklemiyoruz.
 • islam dinine göre dünya , dünyadaki canlı ve cansız varlıklar insanın faydası için sınavına dekor olarak yaratıldığı için zaten veganlığın felsefesiyle taban tabana zıt bir durum var ortada. bir müslümanın. “allah ben yiyeyim diye yaratmışsa neden vegan olayım” demesi kadar normal birşey yok.
 • adana kebap gibi bir şey varken vegan olanı allah çarpar.
  adam adana'lı lan. adana kebapsız hayat düşünemez.
  not: ateist, yogini, aganigi naganigi ve adana kebapsız bir hayat düşünemeyen arnaut.