• 1925-1988 yılları arasında yaşamış değerli bir hukukçu.
  • tüm hocalarımız tarafından şiddetle tavsiye edilen borçlar hukuku kitabı piyasada bulunamayan rahmetli profesör.
    son baskısını 90'ların başında yapmıştır.
  • amcası meşhur nevzat tandoğandır.
  • yaşar karayalçın'ın deyimiyle ''altın çağın seçkin ürünüdür''.
    ne var ki yök'ün kurulması üzerine büyük hayal kırıklığıyla erken yaşta emekliye ayrılmıştır.
    büyük bir hukukçudur. türkiye çapında asla aşılamayacak bir kaç borçlar hukuku kitabının yazarıdır.
    sorumluluk hukuku, özel borç ilişkileri , sözleşme dışı sorumluluk hukuku gibi konularda aşılamamış ve bu sahada ders anlatan pek çok akademisyene göre de aşılamayacak olan kitapların yazarıdır.
    hukuk kitapları iki tiptir. ilki mevcut kitapların %99'unu oluşturur. bunlar hukuku yani kanunları açıklar.
    ikinci kategori ise hukuku açıklamakla kalmaz, hukuk yaratır.
    tandoğan bu ikinci sınıfa dahildir.
    erken ölümü kuşkusuz büyük kayıp.
    nur içinde yatsın.
  • yazdıkları, kitapalrının sistematiği ve yetkinliği açısından cumhuriyet döneminin 5 büyük hukukçusundan bir olarak nitelendirdiğim hukukçudur.

özellikle 50'lerin sonunda 60'ların başında yazdığı çalışmalar türk hukukunu yönlendirmiştir. isviçre - türk hukuku birlikteliğini doktrinsel alana da taşımıştır.

genç hukukçular tarafından pek tanınmamaktadır. tanınmaması ankara hukuk'un ayıbıdır.
  • borçlar hukuk özel borç ilişkileri cilt ı/1 adlı kitabının önsözünde;
    "bu önsöz bir bakıma veda önsözü niteliği taşımaktadır. şimdiye kadar oldukça güç sağlık şartları içinde çalışmalarımı muntazaman devam ettirmeyi başarabildim. böylece değerli öğrencilerimin ve meslektaşlarımın ilgisine mazhar olan yayınlar yapabilmek benim için büyük bir mutluluk kaynağı oldu.

...

türk mesuliyet hukuku kitabımı yenilemek en büyük arzularımdan biriydi ve bunun için de geniş hazırlıklar yapmış idim; ama bu projenin gerçekleşmesi herhalde artık mümkün olmayacak.

...

çalışmalarımda daima en yeni ve geniş kaynakları derinliğine incelemeye, bunları elimden geldiğince değerlendirmee içtenlikle gayret ettim. geride bir 'hoş seda' kalırsa, bu da gayretlerimin boşa gitmediğini gösterecektir. "

prof. dr. halûk tandoğan
    ankara, ocak 1988

aynı sene vefat etmiştir. vefatını tahmin ederek bu duygusal ön sözü kaleme almıştır. hukuk camiası için pek erken bir kayıp oldupu konusunda şüphe yoktur.

edit: tarih düzeltildi.
  • türk borçlar özel hukukunun tanrısıdır.
  • hukuk doktrininde büyük saygı gören borçlar hukuku profesörü. kendisinden ders alma imkanına sahip olanlar ne kadar şanslı diye düşünmüşümdür hep. özellikle "türk mesuliyet hukuku" isimli kitabı, sorumluluk hukukunun en saygıdeğer kaynaklarından birisidir.
hesabın var mı? giriş yap