• bildiğin normal sikişiyolla.
    muhteşem yüzyıl çıktı çıkalı bu eyleme iki insanın birbirine şiir okumaları ve çiçek vermeleri olarak bakılmaya başlandı.
    müdahale etmek istedim.
    kusura bakmayın.
  • yalnızlık, yalnız olarak kalma.
    yabancı bir kadınla yabancı bir erkeğin bir odada, kapalı bir yerde yalnız kalmaları.
    tasavvuf yolunda olgunlaşmak ve ilerlemek için belli bir müddet tenhâda kalma hali yalnız kalmak.
  • 1. kendinle dolu boşluk gibi bişey

2. "yari helvette gördüm
    danışmadın doyunca" cümlesi gibi cümlelerin insanın (afedersiniz) ağzına etmesine büyük katkısı bulunduğunu düşündüğüm güçlü ve güzel bir kelime.

(bkz: dut ağacı)
  • zamanının geldiği hissedildiğinde bir cebe kırk şişe şarap, bir cebe kırk kitap doldurularak, yalnız yaşayan bir babaannenin, dedenin evindeki bir odaya kapanmak suretiyle gerçekleştirilebilinir.
  • o behzat'ın eski eşinin dizlerine kapanıp, "kızımız intihar etmedi, onu ben öldürmedim. onu öldürdüler. o beni affetmişti, onu öldürdüler!" deyip saçlarının yolunduğu ve yere düşüp sızdığı o sahne var ya.... işte odur.
  • hamamlarda tek kurnalı yıkanma hücresi
  • hamamların sıcaklık bölümünde bulunan köşe odaları. bu odalar yani halvetler hamamın en sıcak bölümü olurlar.
  • anarres ve urras'ın birbirleri etrafında dönerken kendi etraflarında da dönmeleri.
  • kardeşimin "hürrem halvete gidecek" denmesinden sonra oda ismi zannettiği kelime.

(bkz: muhteşem yüzyıl)
  • uzun yıllar sonra muhteşem yüzyıl isimli güzide yapım sayesinde yeniden günlük konuşma diline dahil olan kelime.
    artık sevgilime;
    halvet mi istiyorsun,
    ne zamandır halvet de olamadık,
    seninle halvet olmak istiyorum,
    hatta ve hatta
    halvetim geldi

demeye başladım.
hesabın var mı? giriş yap