şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hamamböceği)
 • yine bi gün öğrenciyim, malım. sıfırını 50-60 tl ye aldığın 4 lü ocağı ev arkadaşımla birlikte 10 lira kar etmek için 45 tl ye ikinci el almışız. eve gelmişiz. tezgahın üzerine koyduğum 4 lü ocağın içinden cıkan bir hamam böceği kısa süreli panik yaşanmasına sebep oldu evde. ben dedim korkarım iğrenirim, şunu domestosla bi güzel yıkayalım banyoda. korkuyorumda artık dokunmaya. ucundan uzağından tuttum ocağı götürdüm banyoya, paaaat diye attim küvete. sen misin bunu yapan vayh biz senin ağoıımınaa dercesi, 10-15 hamam böceği düştü ocaktan küvete. çığlıklar atarak ortamı terk etmem saliseler içinde olsada, o bi kaç salisede 10-15 hamam böceğinin start verilmişçesine birbirleri ile yarış içerisinde küvetten banyonun duvarlarına doğru hızla koşturup, 'tavana en son gelen çürük yumurta' oynamasına tanık olabildim.

  allahtan ev arkadaşım kriz durumlarını çözümlemede yetenekli biri. cıkarttı ayağındaki iki terliği birden. çıkarttı derken salladı önce sağ sonra sol ayağı, terlikler döne döne bunun eline geldi. ağır çekimde. fon müziği de var en karizmatik göstereninden. yani ben öyle görüyorum o an.my hero. ( hamam böceklerinden daha hızlı atom karınca) iki elinde iki terlik ( elleri ter içinde hamam böceklerini böceklerinii vur anneee tı tı tımn) çattt sol duvardakine pat karşı duradakine takkk yerdekine, girişti bunlara. adeta vatanını savunan bir milliyetçi. kabilesini koruyan bir şef. çat pata çata pata sesleri duydum ben sadece. ve zaferrrrin nasıl koktuğunu duydum ilk kez o gün; ezilmiş hamam böceği. banyomuz 1 hafta domestosla karışık zafer koktu.

  içinde kalanları öldürmek için 1 dolu domestos şişesi harcadık o gün. bilmioruz tabi hamam böceğinin radyasyondan bile etkilenmediğini. bilsek 1 şişe domestosu onlara harcarmıyız lan öğrenciyiz biz. zaten harcanan emek artı domestos parasını da ekleyince 4 lü ocak bize 100 tl artı manevi masrafa gelmiş oldu. olsun sağlık olsun da diyemiorum öğrenciyiz oğlum lan o zaman hayla anlamadınız.
 • aşırı korktuğum ya da irkildigim üç şeyden biri. eskiden terlikle merlikle giriyordum. ama son bir kaç senedir hayatı sorgulama aşaması ile birlikte, o kadar korkuya rağmen kıyamıyorum bu bocuklere. bir bardak, bir peçete yardımı ile, yine korka korka tutup sokağa atıyorum.

  ...

  bir gece bahçelievler, yayla tarafına giderken, gecenin on ikisinde, tüm her yer bombosken, sokak lambasının altında bulunan bir delikten resmen fiskirdiklarini görmüştüm. o nasıl bir korku, o nasıl bir ürperme, o nasıl bir kaçış, bir hafta kendime gelememistim. bu da böyle bir anımdır
 • bu malukatlar insanlarla temas ettikten sonra onlardan tiksinip kendilerini dezenfekte ediyormuş.
  (bkz: ay götüm)
 • delirmeye sebep yaratık. bu gece bir tanesini görmem, koltuk tepesinde saatlerce s.o.s. çağrısı yapmama sebep oldu. bir tanesiyle böyle oluyorsam on beş tanesini birlikte görsem krize girerim. (bkz: böcek fobisi)

  neyse ki öldükleri bişeyler var. fakat şunu farkettim ki bir tanesini görmeden önce marketten bir kutu raid sprey almak gelmiyor insanın. sonra evde terliklerle savaş...alın bi kutu spreyi, koyun kenara. belki bir gün lazım olur.son kullanma tarihi geçtiyse de tazeleyin. ayrıca yem kutusu gibi zehirler de yalan. raidin olmadığı durumlarda ise karbonat şeker karışımı da yok ediyormuş. petek diplerine falan arada bir karbonatlı şeker dökmek gerek.

  ayrıca şöyle bir gerçek de var ki azıları bu böceği görmeye dayanamazken, bir çok insan hapır hupur yiyor. üstelik antalya’da 9 yıl önce hamamböceği çiftliği kurulmuş. adam bayağı ihracatıyla milyoner olmuş.haber linki
  bi gün bu topraklarda da aklayıp paklayıp tabaklarda sunacaklar çok korkuyorum.

  o değil de, yepyeni ev ve ikinci kata nasıl geldi hâlâ onu düşünüyorum. bi de evde başka arkadaşları olup olmadığını.
 • tamamen sineklik çekilmiş ve ilaçlatılmış eve canlı girmeyi başaran amına kodumun böcek türü. avluda bile bir sürü ilaç yüzüne ölmüş arkadaşları yatıyor. neyse ki böyle günler olabileceğini düşünüp bir kutu da anında öldürücü ilaç saklıyordum. türünün yok olacağını bilsem nükleer bomba atıcam ama ne fayda.
 • "çatır çutur" sevişmeninhakkını vermişler.
 • böyle çiftleşiyorlarsa doğurduktan sonra emzirip, büyüyünce de okula gönderiyor olmaları lazım diye düşündürmüştür.
 • çabuk üreyen,dengeli rekabet ve dayanışma içinde olan,300 milyon yıldır var olup çok az değişim göstermiş olan bi böcek türüdür.
  bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay aktif yaşayabilir ve sadece posta pulu arkasındaki zamkla beslenerek hayatta kalabilir.su altında yarım saate kadar boğulmadan yaşayabildikleri görülmüştür. insana kıyasla radyasyona 6 ile 15 kat daha dayanıklıdırlar.bir hamam böceği, kafası olmadan iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarındadır fakat başsız bir hamam böceği açlıktan ölecektir.
 • "güney afrika'dan bir muzun içinden gelmiştir" (bkz: arena)