şükela:  tümü | bugün
 • küresel gıda yetersizliği riskine karşı birleşmiş milletler in, insanların böcek tüketimini de beslenme alışkanlıklarına katması önerisi üzerine brezilya' lı gıda mühendisleri tarafından üretilen ekmek.
  bizim ülkemizde resmi olmasa da zaten yıllardır ekmek , pasta ve bilumum yemeklerde kullanılıyordu.
  --- spoiler ---

  brezilyalı gıda mühendisleri, küresel nüfus artışı karşısında hayvansal proteinin yetmeyeceği düşüncesiyle afrika ülkelerini örnek aldı ve böceklerden yapılan bir un türü geliştirdi.
  birleşmiş milletler (bm) 2050 yılına dek dünya nüfusunun yaklaşık 9,7 milyara ulaşacağını öngörüyor.küresel gıda yetersizliği riskine karşı bm'nin önerisi, insanların böcek tüketimini de rejim alışkanlıklarına katması.
  güneydoğu asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde böcek, protein kaynağı görevinde. böcekler hem doğada varlar, hem de masrafa neden olmuyorlar.
  ancak ekmeğin şehirlerde birçok insanı yerinden zıplatan hamam böcekleriyle yapıldığı örnekler pek yok.
  brezilyalı araştırmacılar da unu yaparken, nauphoeta cinerea cinsi hamam böceğini (ıstakoz ya da benekli hamam böceği de deniyor) kullandılar.
  kuzey afrika kökenli bu haşere, tarantula örümcekler ile kertenkeleler gibi egzotik ev hayvanlarına da yem olarak veriliyor.
  bu böceklerin özelliği, kafeste tutulduklarında çok kolay ve hızlı üremeleri.
  brezilya'daki rio grande üniversitesi'nden gıda mühendisleri andressa jantzen ve lauren menegon, hamam böceklerini iki sebepten seçmiş:
  protein zengini olmaları (kırmızı et yüzde 50, hamam böcekleri ise yüzde 70 protein oranına sahip)milyonlarca yıl, evrimsel süreçlere rağmen genetiğini koruyarak hayatta kalmış olmaları jantzen, "bu canlılar evrimle beraber değişen çevreye ayak uydurmayı sağlayan çok iyi bir yapıya sahip olmalı" diyor.iki araştırmacı, ekmekleri üretmek için kilosu 51 dolar olan kurutulmuş hamam böceklerini laboratuvarda öğütmüş.
  ekmek tarifinde yüzde 10 böceklerden geliştirilen un, yüzde 90 normal buğday ürünleri kullanılmış. bu bile şaşırtıcı sonuçlar almaya yetmiş.
  bbc brezilya servisi'ne konuşan andressa jantzen, hamamböceklerinin ekmekteki protein içeriğini yüzde 133 artırdığını söylüyor. geleneksel ekmeğin 100 gramlık bir diliminde 9,7 gram protein varken, hamamböcekli ekmekte 22,6 gram var.
  jantzen, "bu tarifle yağ oranını da yüzde 68 azalttık" diyor.
  brezilyalı araştırmacıya göre, bu ekmeğin tat olarak diğerlerinden çok büyük bir farkı da yok.
  ekmeğin tadı, kokusu, dokusu ve renkleri ile ilgili duyusal analizler gerçekleştirdik. önemli bir değişiklik gözlemlemedik ama bazıları ekmekte hafif bir yer fıstığı tadı hissedebilir.
  beslenme uzmanı prof. enio viera, insanların böcek tüketimi üzerine çalışıyor.
  viera'ya göre, beslenme alışkanlıklarımıza daha birçok hayvanı katabiliriz: arılar, karıncalar, kelebekler, çekirgeler ve akrepler gibi...
  böcekleri yemek olarak kabul etmenin kültürel bir zorluk yarattığına da dikkat çeken viera, "oysa birçok kez tozlaştırılmış böcek yiyor, farkına bile varmıyoruz" diyor.
  viera ayrıca, böceklerin çevreye etkisinin birçok geleneksel gıda türüne oranla daha hafif olduğunu söylüyor:
  1 kg kırmızı et üretmek için 250 metrekare toprak gerek. oysa ki hamam böceklerini 30 metrekarelik alana koyup aynı oranı yakalayabiliriz. üstelik suya da daha az ihtiyaç duyulur: 1 kg kırmızı et için 20 bin litre su gerekirken, 1 kg böcek için bin litre yeterli."
  brezilya böcek yetiştiricileri kuruluşu'na göre, tropikal iklimi sayesinde brezilya 95 tür ile en büyük yenebilir böcek çeşitliliğine sahip.
  bm'ye göre dünya üzerinde böcek yiyenlerin sayısı 2 milyarın üzerinde.
  jantzen ve menegon, şimdi de kek, bazı yağ türleri ve tahıllı gofretler gibi böcekten geliştirdikleri yeni besleyici ürünler üzerinde çalışıyor.
  öte yandan brezilyalılar şimdilik süpermarket raflarında hamam böcekli ekmeğe rastlayamayacak çünkü ülkedeki sağlık yetkilileri halen haşerelerin sadece diğer hayvanları beslemek için kullanılmasına izin veriyor.
  ispanya ise şimdiden böcekli gıdaları ticarileştirmeye başladı. carrefour süpermarket zinciri, ülkede cırcırböceği ve bazı larva türleriyle yapılmış atıştırmalıklar satıyor.
  ingiltere'de de eat grub şirketi, fırınlanmış çekirge ve kurtçuklarla evlere sipariş hizmeti veriyor.
  abd'li araştırma şirketi global market insights'a göre, küresel yenebilir böcek pazarı önümüzdeki 5 yılda 700 milyon doları aşabilir.

  --- spoiler ---
  kaynak: yatırım tavsiyesidir
 • böc-ekmek
 • açlık giderici şey.

  (bkz: snowpiercer)

  düzeltme: sağolsun, dostlar uyardı. yanlış yazım.
 • bu konuyu ingilizce olarak arattım, gerçekten böyle bir fikir varmış. google'da ilk sıralarda çıkan 2013 tarihli bir makale, unla alakalı değil, ama böcek yemekten bahsediyor;

  https://www.forbes.com/…ating-insects/#309fb2b37fe3

  bi defolsunlar ya. dünyanın neyine yetmiyormuş yemek? gelişmiş ülkelerin çoğunda deli gibi israf yapılıyor, obezlik en büyük problemlerden biri, sonra? geri kalanı da böcek yesin. oldu canım. siz kaynakları eşit dağıtsanız nasıl olur? bahane de küresel ısınma, nüfus artışı falan. o neden oluyor, durduk yere mi, yoksa herkes deli gibi ve bencilce tüketim yaptığı için mi?

  insanlık olarak o kadar yıl yaşamışız. deneme yanılma yoluyla damak tadında belli bir standart tutturmuşuz. bunlar ne yaptı? tutup fast food denen çöp yemek tarzını herkese dayattılar matah bir şeymiş gibi. yemek kültürüne, yani normal insan yemeğine ekstra para ödüyorsun yahu. çoğu insan ev yemeğinden nefret eder hale geldi. şimdi de böcek yeme fikrini sokuyorlar kafalara. bir de hollywood ünlülerine yedirip sevimli göstermeye çalışıyorlar. (bkz: angelina jolie'nin örümcek ve akrep yemesi)
 • neoliberal elitlerin, göç ile karma fellah halk yarattıktan sonra bu yeni köle sınıfına reva gördükleri gıdadır.

  pek duyarlı kullanışlı ahmak solcular bunu elbette küresel ısınma, sağlıklı beslenme (bilim kılıfını uydururlar) vs gibi bahanelerle her türlü distopik kapitalist uygulamayı (tıpkı karma fellah köle sınıfında olduğu gibi) destekledikleri gibi destekleyecekler.

  2-3 kuşak sonra ise favelalaşmış dünyada bu günümüz bombay ghetto sakinlerinin dahi burnunun direğini kıracak, gözlerini kanatacak seviyede sefalette yaşayan %90 karma fellah köle sınıfı böcek, yaprak, toprak ile beslenecek, onları kontrol altında tutan %9'luk muhafız sınıfı ise sentetik et ve benzeri gıdalarla, en üstteki %1 ise altın kaplı organik somon suşisini yedikten sonra elmas kaplı tuvaletlere sıçacak.

  ve en komiği bu blade runner'i aratmayan distopik kapitalist cehennem dünyasına giden yolda atılan her adımda en büyük desteği solcular verecek. ne de olsa sefalette eşitlik, yine de eşitliktir. %1 kaymağını yemiş, çok mu?
 • (bkz: franz kafka)
 • hamam böcekleri de bir boka yaramış olur iyi fikir.
 • türkiyenin hamamböceği ithalatına başlayacağına kalıbımı basarım.
 • işte bu bi kıyamet alameti olabilir (insanlığın sonu demek daha doğru). bi iki böcek türünün anasını da siktik mi ohhh mis gibi biz de cacık oluruz.