şükela:  tümü | bugün
  • evlerini istila eden hamamböcekleri yüzünden perişan hale gelen ve yetkililerden yardım isteyen ailedir.

elektronik eşyaları bozan, küçük çocuklarının ağzından çıkan, prizlerin içinden çıkan bu haşareler bu aileyi adeta delirtmiş.

bir kısmı kanatlanmaya bile başlamış.

maddi durumları kötü olduğu için taşınamayan bu aile, hayırseverlerin yardımını bekliyor.

zira böcek ilaçlarının lösemi, lenfoma gibi kanser türlerine neden olabildiğini gösteren çalışmalar var. neticede kimyasal zehir bunlar ve bu ailede küçük çocuklar ve engelli bireyler var.

üzüldüm gerçekten.

--- spoiler ---

adana'da bir mahalleyi istila eden hamam böcekleri, vatandaşları canından bezdirdi. böceklerin yavrularının da uyuyan çocuklarının ağzına, kulağına girdiğini belirten mahalle sakinleri, yardım istedikleri belediyenin ilgisizliğine de isyan etti.

--- spoiler ---

kaynak burada
  • belli bir kültür seviyesindeki bir ailedirler. zira tanıdığım adanalılar hamamböceklerine pompalıyla ateş ederlerdi...

videoyu izlemedim ve en iyi çözüm; hamamböceklerine o evi bırakıp taşınmalarıdır.

savaşta kaybettiğini kabul edeceksin bazen...
  • ben linke tıklamaya çekiniyorum allah yardımcıları olsun o insanların dediğim olay.
  • kafa kesmeli bir meksika mafya hesaplaşması videosu koysan bakardım da belki ama o linke tıklayacak göt yok bende.
  • insan ırkının binlerce yıldır savaştığı, son yüzyılda eline bilimi alıp kimyasallarla daha efektif saldırdığı ama kökünü kurutamadığı hamamböceklerinin bir ailenin hayatın zindana çevirmesi olayı.

sağlam kimyasallarla kökü kazınacaktır o evdeki haşerelerin ama sadece o evdekilerin. doğada adaptasyon beceleri müthiş seviyede bu canlıların. hatta hayatta kalma konusunda insanı kendilerine rakip dahi görmezler.
  • baktım hamam böcekleri küçükmüş. geçen gece banyomda çıkan kafam kadar hamam böceğini terlikle öldürmeden önce 1 saat plan yapmıştım. kaçarsa gece uyuyamam diye. ama evleri baya eski hamam böcekleri kim bilir nereden çıkıyor. bir de yavrulamıştır bu ibneler. tüm evi ateşe vermeden gitmez bunlar.
  • küçük çocuklarının ağzından çıkıyormuş.
    bu nasıl korku hikayesi ailedir ya.
  • videoyu izledikten bir saat sonra ölüleri gösterdiklerini anlayabildim. baya öldürüp öldürüp kanını kartonlara sürmüşler, ya da daha muhtemeli direk kartonlar üzerinde öldürmüşler.
    izleyip izlememek arasında kalanlar için belirteyim. biraz iğrenç ama tahmin edilen kadar kötü görüntüler bulunmuyor. yine de benden uzak olsunlar.

edit: @cahilim cahilsin cahiller uyardı. onlar öldürülmüş böcekler değil, tutkalımsı bir ilaçmış. yapışkan bir maddeymiş ve oraya gelen böcekler yapışıp kalıyormuş. benim gibi bu işten anlamayanlar varsa düzeltmiş olalım.

edit 2: ona yakın mesaj aldım. hayatımda hamam böceği görünce gerideki insanlara havale edip, ortamdan ilk ayrılanlardanım ben. nasıl yakalanır, nereden bileyim?*
  • daha geçen gün alt katımızda oturan ablam evde fare var gelin diye aradı babamla indik ablamın fare sandıgı şey hamamböceğiymiş abartmıyorum babamın eline aldıgı ve fareyi vurup öldürmeyi düşündüğü fırça ile defalarca vurup zor öldürdük ve inanın fareden olsa o kadar irkilmezdim.
  • iki üstteki girdiye ithafen; kartondaki böceklerin kanı değil sayın yazar, yapıştırıcı. kartonun üzerine yapıştırıcı sürüp haşaratların geçiş güzergahlarına bırakmışlar. oradan geçen böcekler ise yapışıp kalıyor ve ölümü bekliyor. belki soylarını kurutmakta efektif bir yöntem değil ancak trafiği bol güzergahlarda diğer böceklerin görüp etkilenmeleri için tasarlanmış bir psikolojik savaş taktiği bu.

muğla, köteklide öğrenci evimizde peyda olan bu amansız canavarları tek tek yakalayıp metal aparatlarla hapis edip yakarak iki hafta gibi bir sürede yumurtlamalarını da engelleyerek kurutmuştuk. belki doğanın dengesini bozduk ve biraz vahşileşmiştik ama insan olmak bu demekti; tüm çelişkilerimizle ölüm ve yaşam doğrultusunda zor kararlar vermek...