şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ateşoğlanı)
  (bkz: pinhan)

  edit: başa kalmış bir başlık söz konusu. ya da üzerime terk edilmiş mi demeliyim...
 • osmanlı döneminde hamam kadrosunda yer alan ya da müşterilerin yanında getirdikleri oğlanlara hiz oğlanı adı verilirdi. bunlar çok özel istekleri yerine getiren gençlerdi. günümüzdeki hayat kadınları gibi hepsinin de birer kaydı vardı çok sıkı denetim altına alınmışlardı.
 • argoda eşcinsel demektir. osmanlı döneminde hamamlar eşcinsel ilişkiler için ideal bir mekandı. cinsel ilişki için verilen paraya da aşağılamak amacıyla hamam parası denirdi.
 • neden tam olarak bilmiyorum ama tavırları , ses tonları bide yalakalıkları nedeniyle cemaatçiler bana hep hamam oğlanlarını hatırlatmıştır . bide kırılgan kırılgan takılan kemik çerçeve gözlük takan göğüs kıllarını alan converse giyip dar paça pantol takılan üstüne derin yaka dar tişört onun üstünede pastel renkli hırka geçiren biri osmanlı zamanında yaşasaydı banko hamam oğlanı olurdu.net
 • anadan doğma, ilahi nurlu, gümüş tenli gümüş bedenli civan tellaklardır. kâhküllerini dağıtarak her adamın huzurunda hizmete hazırdırlar.

  renkli, ipekli peştemalları olur, silecek havlu ve peşkirleri temizdir. tamamı huri ve gılman gibi arap dilberleridir.

  .

  bu bende'niz tarafından sadeleştirilmiş kısım, evliya çelebi'nin hama'daki arnavud mehmed paşa hamamı oğlanlarını anlattığı bölümdür.

  eski üslubun zevkine varanlar için aslı:

  .

  "amma arnavud mehemmed paşa hammâmı kadar hammâm-ı rûşenâ bir diyârda görmedim.

  ve anadan doğma nûr-ı ilâhî sîm-ten ü sîmîn beden dilberin dellâk-i bî-pâk cüvanlar kâküllerin perişan edüp her âdemin huzûrunda hizmete dururlar.

  cümle futaları elvân harîr peştemâllerdir ve silecek ve havlı makrameleri cümle pâk ü pâkize bisâtdır. ...

  ve'l-hâsıl cem'î'i huddâmları hur u gılman-misâl dilberân-ı urbândır."