şükela:  tümü | bugün
 • hacettepe üniversitesi ev ekonomisi fakültesinin doğu boylamından ilerleyerek kapı duvar karışımı bir platformdan atlanıldığı zaman kendinizi bulduğunuz yerdir. sokakların tam ortasında bulunan enteresan kafeteryalar öğrenciler uğrak yerlerden bir kaçıdır. olası eylemde girdiğiniz bir kafeteryada suların akmaması, elektrikler hep kesin olması, yoldan bir araba geçince masanın zangır zungur sallanması hiçte önemli bir olay değildir. kafeterya da çalışan komiler tarafından masaların altına kağıt sıkıştırılması da gözlerden kaçmamıştır. kafeteryaların yanı başında ki kasap dükkanları ise semtin en hoş manzaraya sahip yerleridir. inek-koyun vs. hayvanların en kıvrak organlarını gönül rahatlığıyla seyredeceğiniz nacizane ortamlardır. okuldan çıkarak, kafeterya da makarna-tavuk (tam olarak ismide belli değil), yiyerek, kasaptan yarım kilo dana beyni alarak hamamönünden kurtuluş parkına doğru akmak, yaşanılası duygulardır.
 • bazı yerlerde sarı kadın sokak,ögrenciler arasındada yurt sokagı olarak bilinen son zamanlarda hacettepe üniversitesi merkez kampüs yemekhanesinin yaptigi atılımla ögrenci sayısı bayaği düşen lokantaların bulunduğu sokaktir.

  edit: bu lokantalar sokağin araç trafiğine kapatılmasıyla eski yogunluğuna ulaşmıştır bugunlerde.
 • altındağ belediyesi tarafından restore edilen mahalledir. eski ankara evleri, konakları ile hoş vakit geçirebileceğiniz mekanları bulabilirsiniz. yakup kadri'nin ankara'sını anımsar gülümsersiniz.
  bence en önemli özelliği, henüz mahalle havasının yitirilmemesidir. turist çekmek için evleri restore edip mahalleyi boşaltma yersizliğine düşülmemiş. kapının önünde teyzeleri görebilir, sokakta oynayan çocukların topuna müdahale edebilirsiniz... keyifle gezeceğiniz sokaklar bile yeter size. bir süre de olsa beton yığınlarından kurtulup, kızılayın sıkışıklığından kaçabileceğiniz, farklı bir havada haftasonunu geçirebileceğiniz mahalledir.
  ayrıca benim için, kiralık ev bulsam da bu mahallede otursam dediğim yer olmuştur.
 • ankaranın ankarada olduğunuzu hissettirmeyen nadir yerlerinden bir tanesi. trafiğe kapatılmış, restore edilmiş evlerin, sayıları çok da olmayan kafelerin bulunduğu, etrafta mahalle sakinlerinin dolaştığı, teyzelerin evlerinin önünde el işlerini sergiledikleri,sattıkları, güzel insanların bulunduğu, ve yine çok güzel insanların işlettiği gülbahçe tuana isimli köy kahvesi kıvamında güzel bir mekana ev sahipliği yapan altındağa bağlı ankara semti.
 • ramazan sırasında mutlaka gidilmesi gereken yer. başka zaman da gidin tabi siz, hatta ankara dışından gelen misafirlerinizi de götürün; ankara'nın geçmişi olmayan, yitik şehir olduğu yanılgısından kurtulsun garibanlar. ramazanda gidin dememin sebebi, bu dönemde her zamankinden daha şenlkli bir yer olması. bir de geçen sene yoktu sanırım; bu sene bir de açık hava sineması kondurulmuş evlerden birinin avlusuna.

  tahta sandalyede oturup eski türk filmlerinin (yelpaze oldukça geniş bir zamanı kapsıyor; '64 yılındaki bir filiz akın filmi de olabilir, 2000lerdeki dondurmam gaymak da) keyfini çıkarmak isteyenler kaçırmasınlar derim. bu geceki program yanılmıyorsam züğürt ağa.

  girişler ücretsiz.
 • bir izmirli olarak her ankaralının mutlaka görmesini tavsiye ettiğim yer.
 • sanatsal bir mekan olmuş/olacağa benzer bir mekan. mahalle kalsın, çocuklar top oynamaya devam etsin isteğim vardı ama zamanla böyle bir şey kalmayacak gibi. ne zaman gitsem bir atraksiyon var. ya film çekimi ya da fotoğraf makinasını kapıp gelen enteller. içten içe üzülmeye başladım sokağa. öyle abiye kıyafet giyinip düğün çekimleri için gelenlere ne demeli? vay arkadaş milletin kafası çok rahat ya da biz dert ediniyoruz her şeyi. düğün için hamamönünde fotoğraf çekimi ha. kırk yıl düşünsem aklıma gelmez.
 • ankara içinde olup aslında ankara içinde olmayan yerleşim yeri. yeni düzenlemeleri, otantik görünümü ile ankara'ya farklı bir hava getirmiş olması ve insanların biraz daha farklı ortamlar görüp " vay arkadaş ne kadar güzel yerler var burada " diyebiliyor olması açısından vazgeçilmez olabilir.
 • (bkz: #24790554)