şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efendi splinterin fare olmadan onceki ismi...
  (bkz: ninja kablumbagalar)
 • buyuk bir dovus ustasi olacagi umitleri ile amerika'ya gonderdigimiz japon kuzen. ama ne oldu, gitti şıçan oldu orada..
 • aslında kendisi splinter adlı bir farenin sahibi ninjitsu ustasıdır, splinter yoshi ustayı izleyerek öğrenir nijutsuyu, sonrası malum.
 • uzun yıllar boyunca splinter isminin gölgesinde kalmıştır. ama sezon finalinde ilk olarak splinter'nın önüne geçmiş ve karanlık bir tarafını göstermiştir.
 • çizgi filmin ilk bölümünde april "siz de kimsiniz?" diye sorunca usta splinter "belki bunu en iyi ben anlatabilirim" diye konuya girer. anlattığı hikayeye april'in cevabı, "yani hamato yoshi sensin!" olur.

  evet shredder yani oroku saki, hamato yoshi'nin ayak klanı'ndaki öğrencilerinden biridir. sensei'ni sabote edip ayak klanından attırdıktan sonra ayak klanı'nın başına geçer ve bir suç çetesine dönüştürür.

  hamato yoshi'nin izini new york'taki kanalizyasyonda bularak yaşadığı yere bir tür mutojen sıvı bırakır. bu sıvıya temas eden canlı en son kim ile temas ederse ona dönüşmektedir.

  en çok hamato yoshi ile temas eden kaplumbağalar insan formuna dönüşürken, en çok farelerle temas eden hamato yoshi fareye dönüşür.

  ilerleyen süreçte kaplumbağalar hamato yoshi'ye splinter (tr. parçalayıcı) adını verirler.

  görüldüğü gibi orjinal ilk çizgi filmde hamato yoshi insandan fareye dönüşmüştür. tekrar insan olamadığı için çok üzülmektedir. hatta donatello çeşitli bölümlerde, onu tekrar insan yapabilmek için denemeler yapmıştır. (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=lcc0cggsi1q)

  bu hikayeyi bir de splinter'ın kendinden dinleyelim:

  not: 06.40'tan itibaren.
  [http://www.youtube.com/…rfogz5frgq&feature=html5_3d http://www.youtube.com/…rfogz5frgq&feature=html5_3d]

  edit: ayrıca 3. sezonun 29. bölümünde leonardo, hafızasını kaybeden splinter'a hikayeyi bir kez daha anlatır:

  [http://www.youtube.com/watch?v=adxyvrtsiwq http://www.youtube.com/watch?v=adxyvrtsiwq]
  not: 05.40'tan itibaren.
 • bir deney hayvanına konulabilecek en güzel isim.
 • ninja kaplumbağalar'daki usta splinter'ın asıl adı imiş. pür dikkat izlemişim her bölümünü lakin anımsayamıyorum. yıllar yıllar sonra "ustaya saygı" köşesinde doç dr oytun erbaş'ın konuğu olmuş hamato yoshi.

  https://youtu.be/pyqszhw7o_y