• en son bir kalp rahatsızlığı geçirdiğini öğrenip üzüldüğümüz sert görünüşünün aksine insanlara içtenlikle yaklaşan ve tarih bölümü öğrencilerine referans vermek konusunda tereddüt yaşamayan azimli kişilik.
    prof.dr.mehmet özsait ile birlikte çalışmak ve ona katlanmak konusundaki sabrı takdire şayan doğrusu.
  • istanbul üniversitesi'nde benim için doç.dr. sedef çokay kepçe ile birlikte klasik arkeoloji bölümünü hatta üniversiteyi çekilebilir, anlamlı kılan değerli hocadır. samimi, içten en önemlisi öğrencinin halinden anlayan, öğrenciyi sınav kağıdıyla değil bilgisiyle değerlendiren nadir bulunan komplekssiz hocadır, hocamdır.
  • bir dönem istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde seçmeli ders çakışmaları vs gibi durumlarda seçtirilen ve efsaneye göre kontenjansız olan perşembe sabah 08.30'da verdiği roma imparatorluk tarihi dersi sayesinde pek çok öğrencinin tanıştığı karizmatik hoca.
    dersini veremedik o ayrı.
  • çok uzun yıllar evvel dersini aldığım ve kişiye özel kadroyu eleştiren hocadır.

edit: iş bu entry, iddia boyutundan ötürü çok dolaylı yoldan gelen bir tanıdık ricası üzerine editlenmiştir.
  • istanbul üniversitesi eskiçağ tarihi bölümü başkanı profesör. dolaşan iddialara göre, bu aralar mesaisinin önemli bir bölümünü öğrencilerini/eski öğrencilerini gayrihukuki yollarla istanbul üniversitesi kadrolarına yerleştirmeye çalışmakla meşgulmüş. doğru mu bilmiyorum ama gerçeklik payı varsa bu duruma ses çıkarmayan bölümdaşları/mesai arkadaşları da bu durumun ortağıdır. bu "güzide" sosyal bilimcilerimize hayırlı işler.
  • mehmet özsait'in ateş çemberinden geçmiş ve prof. olmuş eskiçağ tarihçisidir. lisans öğrencilerine sert davransa da özünde altın gibi kalbe sahip olan bilim insanıdır. epigrafi konusunda eksik ve hataları olsa da iyi bir bilim insanı olduğu gerçeğini gölgelememektedir.
  • eskiçağ tarihi denilince akla gelen ilk isim. kendisi baba adamdır, hiçbir konuda geçiştirmez aksine tane tane anlatır. tane tane de duymak ister. buarada acta classica mediterranea dergisinin ikinci sayısı çıktı. ilgilisinin kütüphanesinde olmazsa olmaz bir dergi şiddetle tavsiye ederim.
  • istanbul üniversitesindeki en iyi hoca
  • eskiçağ kürsüsünün roma praetor'udur kendisi. çok iyi bir roma tarihçisidir. birçok öğrenciye roma tarihini sevdirmiştir. bitirme tezimi ondan aldım. kendi konumu da kendim seçtim: roma aile hukuku.
    üniversiteler böyle yalnızca bilime inanan, aydın hocalarla çekilebilir hâle geliyor. eksik olmasınlar.
  • istanbul üniversitesi tarih bölümü eski çağ ana bilim dalı başkanı profösör.

dersleri sohbet havasında geçer. sizlere kitap ve makale verir. eğer verdiklerini okuyarak derslerine katılırsanız derslerinden büyük zevk alırsınız. sokrates yöntemini kullanarak ders anlatır. çok şeker kibar bir hocadır. öğrencilerini çok sever. asla sizi kırmaz geri çevirmez.
hesabın var mı? giriş yap