*

şükela:  tümü | bugün
 • iranlı bir entelektüel olmakta kendisi. ayrıca, wikipedia'dan öğrendiğimize göre, columbia üniversitesi'nin (edit: "kolombiya" yazacaktım, olmayacaktı, evet) iran çalışmaları ve karşılaştırmalı edebiyatı adlı bölümünün de başında bulunmaktaymış (edit: sanırım başında değil, fakat burada profesör). doğudan'ın "direniş" konulu ikinci sayısında yayınlanacak yazısında lübnan ulusal kurtuluş hareketlerini yeniden düşünmemizi salık veriyor. süper bir dili ve üslubu olduğunu da (ki yazıyı ingilizce yazmış, belki bir gün kendisini farsça okumak da nasip olur bu kula) belirtmek isterim ayrıca.
 • al ahram gazetesinde edward said in kosesini dolduran ve cuma gunleri de birgun gazetesi icin yazacak olan, karsilastirmali edebiyat, dunya sinemasi, sanat felsefesi uzerine calismalariyla taninan iranli profesor.
 • iran-a people interrupted eseri iran-ketlenmiş halk ismiyle metis tarafından türkçe'ye kazandırılmıştır. hamid dabashi nin yayınlanan en son kitabı ise
  post-orientalism* adını taşımaktadır.
 • amariga'da karşılaştırmalı edebiyat hocası, bu toprakları dert edinmiş saygıdeğer bir muhterem. gezi sürecinde kendisiyle facebook üzerinden sık konuştuk, süreç boyunca batı medyasının göstermediği ya da tam idrak edemediği güncel gelişmelere ilişkin kendisini bilgilendirdim ve görüşlerini aldım.

  son kitabı "in search of lost causes: fragmented allegories of an iranian revolution" çıktı çıkar:

  https://www.facebook.com/…6509954302&type=1&theater

  bu da video tanıtımı:
  http://vimeo.com/66136527
 • 'iran sineması' adında enfes bir araştırma, inceleme, fikir kitabı olan, daha çok kitabı çevrilsin istediğim adam.
 • kitabı tarih yazımında gerçekleşen devrimin bir kanıtı gibidir. artık öyle devlet aklıyla, yalnız siyasi elitin kucaktan kucağa atıp durdukları iktidarı, tahtı anlatmak sökmüyor yumuduklar. başka türlüsünün nasıl yapılacağını ya bilmiyor birçok tarihçi ya da üşeniyor, aklı ermiyor. bir toplumu anlayabilmek için hem makro verilere, hem kuramsal bir altyapıya, hem de toplumun kalbinin görünür hâle geldiği edebiyata (kimi toplumlarda müziğe, türkülere) bakmak gerekir. dabashi iran ketlenmiş halk kitabında iran tarihini ahmet şamlu şiirleri, sadık hidayet öyküleri ile beraber anlatıyor, bir toplumu anlamak, onu ciğerine kadar bilmek nasıl olabiliyormuş onu gösteriyor aslında.

  neyse esas diyeceğim o değildi. bunlar zaten yazılmıştır diye düşünmüştüm. beni asıl vuran, dabashi'nin aşkı oldu. bahsi geçen kitabın başında bir şiiri var kendisinin. çeviri şiir dandik olur, bunu herkes bilir. nedense bu bir başka oldu ama ya, oturdum adamın kalbinin güzelliğine, zihninin berraklığına ağladım. can kurban senin gibi adama yahu:

  nihayet
  inançlarımın yeşil bakışı
  ilk aşkım ve vardığım son nokta
  okuduğum bütün şiirlerin
  anlamı:
  tek bir parıltılı yorumda
  bir araya gelen
  furuğ'um, şamlu'm, sepehri'm ve ahavan'ım
  bana her şeyin yolunda gittiğini bildiren
  ferahlamayla saldığım nefesim
  mayakovski'm, derviş'im, nazım hikmet'im,
  pablo neruda'm, faiz ahmed faiz'im
  okuduğum tüm aşk şiirlerinin
  tek bir bedende
  gelip elimi tuttuğunu hissettiren
  yetenekli yoldaşım
  christine de pizan'ım, mary wollstonecraft'ım
  mother jones'um, bell hooks'um, angela davis'im
  (kardeşim malcolm'un gülümserken başını sallayarak onaylaması ve)
  hepsinin el ele tutuşması
  insaflı bir yazgının armağanı
  umut ışığım,
  güz mutluluğumun yazı
  bütün kışlarımda saklı olan bahar yazgısı

  daha yazamayacağım. yazgım bana da insaf et, rica ediyorum. bir kerkük türküsünün dediği gibi: "insaf din yarısıdır"
  çok yaşa dabashi. maşukun golbarg bashi de bin yaşasın.
 • bir etli ekmek aşığı... gerçi homi k. bhabhaya dair düşüncelerini bagellerimizi yiyip kayvemizi yudumlarken öğrenince biraz şaşırdım. bhaba üstada bubble yakıştırması yapıp, ya şu popüler adamları okuyup prim yatırmayın diyen ekolden.
 • kendisi yetiştiği toprakların analizi bir çok orta doğu uzmanına göre çok daha iyi yapmasına rağmen pek bilinmeyendir. yazdıklarını okurken bu coğrafyada neyin nasıl işlediğini çok daha iyi anlarsınız. hatta kendisinden önce okuduğunuz uzmanlarla ilgili kafanızda olan sorulara da satır aralarında ciddi ipuçları verir. b. lewis'den abd ordusunun istihbaratına sadakatle hizmet eden bir şarkiyatçı ve taktisyen olarak bahseder. bu arkadaşların bir çoğunun batı için doğuya müdahalenin meşrulaştırma araçlarını sağladıklarını dillendirir ve kanıtlar.
 • "(...) *bir yandan da tahran'da büyük bir kentsel gelişim başlattı ve (mirza salih'in izinden giderek, ilk kez 6 şubat 1851'de yayıma başlayan) ilk ulusal gazeteyi kurdu. (...) elbette, yozlaşmış kaçar aristokrasisi bu faydalı hizmetlerin hiçbirini cezasız bırakmadı; emir kebir 10 şubat 1852 pazar günü nasreddin şah'ın* emriyle öldürüldü." hamid dabashi - iran ketlenmiş halk

  (bkz: emir kebir/@ibisile)
 • ridley scott yapımı kingdom of heaven filminin danışmanı iranlı profesör.