şükela:  tümü | bugün
 • 1980 doğumlu tsm sanatçısı. alaeddin yavaşça'nın rahle-i tedrisinden geçmiştir. orijinal bir sesi vardır. öyle harika - mükemmel değildir belki ama detone olmaz, hatasız söyler eserleri. son derece zarif, hanımefendi bir görünümü vardır.
 • son zamanlarda dinlediğim en güzel taş plak ses.çok farklı bir sese sahip olan bu zarif hanımefendi alaturka records oluşumu içinde yer almakta...
 • "1980 yılında malazgirt’te doğdu. ilk ve orta öğrenimini sakarya’da tamamladı. mersin’deki lise eğitimi sırasında müzik çalışmalarına başladı ve çeşitli konser etkinliklerinde bulundu. 1997 yılında silifke uluslararası folklor ve müzik festivali’nde tsm dalında birincilik kazandı.

  1998’de sınavlarını kazanarak girdiği itü türk musikisi devlet konservatuarı ses eğitimi bölümü’ndeki öğrenimi boyunca prof. dr. alâeddin yavaşça’dan uslûp ve repertuar, şehnaz rizeli’den nazariyat, mehmet şeker’den tanbur, ferşan başaka’dan şan dersleri aldı; prof. dr. selahattin içli ve erol sayan başta olmak üzere başka birçok hocayla çalışma fırsatı buldu.

  mezuniyetinden sonra da prof. dr. alâeddin yavaşça’dan musiki konusunda faydalanmaya devam etti. müzik çalışmalarına çeşitli sanatçılarla konser etkinliklerinde bulunarak, fasıl ve solo programlarıyla devam etti. kartal halk eğitimi merkezi’ne bağlı olarak bir süre repertuar ve nazariyat hocalığı yaptı. 2006-2010 yılları arasında crr türk müziği topluluğu’nda solist olarak konser çalışmalarına başladı. aynı zamanda, trt istanbul radyosu’nda arşivden mikrofona, arşivden sololar, sanatçılarımızdan birer şarkı, şarkılardan bir demet, her telden ile makamlar ve şarkılar gibi çeşitli programların yapımcılığını üstlendi. solo bant ve bazı canlı yayınlarda konuk sanatçı olarak görevlendirildi. trt-2 kanalının klasik türk müziği programında solist; 2009 yılında trt müzik kanalı’nın fasıl programında nurettin çelik’le fasıl gurubunda hanende olarak yer aldı.

  2011 yılında misafir sanatçı olarak alındığı istanbul devlet türk müziği araştırma ve uygulama topluluğu’nda solistlik görevine başlayan sanatçı, istanbul büyükşehir belediyesi kültür müdürlüğü’nün katkılarıyla solo konserler vermekte, aynı zamanda halen trt istanbul radyosu’nda yapımcı olarak çalışmalarını sürdürmektedir."
 • alaturka records ve babil türk sanat müziği topluluklarının solisti...pek tarif edilemez, görülmeden, dinlemeden kendisi hakkında yorum yapmak güneşi görmeyen birine onu tarif etmek kadar beyhudedir. her hali tavrı ile hayranlık uyandıran sanatçı kişilik.. sesi konusunda yorum yapmak için onu dinleme yüksekliğine erişmek gerekli...hamide uysal sahnede duruşu, okuyuşu bu yola çıkmış bir çok kişiye örnek olacak sanatçı.. kadın kelimesinin yeryüzündeki tezahürü..seviyoruz...
 • sesinin rengi itibariyle, bilhassa muhayyer makamı kendisine pek yaraşır.

  http://www.youtube.com/watch?v=7svkj4h_c94
  http://www.youtube.com/watch?v=_cl8vkq83lq

  ayrıca (bkz: babil türk müziği topluluğu)
 • türk müziği'nin yetiştirdiği en güçlü, en yetenekli, en güzel sanatçılarından biri. onu her dinleyişimde bir kez daha bu kanaatim güçleniyor. şu aralar babil türk musikisi topluluğunda yaprak sayar'la birlikte solist olarak sahne alıyor. sahnede duruşu, tavrı, şarkıları icra ederken yürekten hissedişi şüphesiz herkesi derinden etkileyip tesiri altına alıyor. hanımefendi tavırları ve bir saraylı edasıyla selam verişine kadar şüphesiz son yıllarda yetişen en iyi seslerden birisi. bir gün canlı olarak dinleme şansına erişirseniz bu sarf ettiğim kelimelerin ne kadar az olduğunu da kendiniz anlayabilirsiniz. başarılar hamide uysal... iyi ki varsın...sana ne yazsam kafi gelmez...
 • (bkz: doğa için çal 6)

  sesinin tekniği de, rengi de, duygusu da dört dörtlük bence. gerçekten zarif de bir kadın, belli.
 • sesi çok da iyi değil diyenler olmuş. halt etmişler efendim. nazende bir hanımefendi olmasının dışında hayatımda- evet buraya dikkat-dinlediğim en iyi sestir. klasik usulde eserler icra eden sanatçı gerek ses rengi ve tonuyla gerekse şarkılardaki luzumsuz nağme anlayışının dışındaki icrasıyla"arabeskleşmiş" klasik türk müziği diye dinlediğimiz şeyin aslında oyle olmadığını da bize bu müzik türünün yok olmaya yüz tuttuğu yıllarda göstermiştir. alatırka records albümü dışında şahsi bir albumu yok.(yaparsa ilk gün alırım). ayrıca bildiğimiz pek çok eseri katıldığı ya da yonettiği tv programlarında okuyarak aslında bu şarkıların olduğundan daha güzel olduğunu göstermiştir. onu çok seviyor kristal sesine bir eş olmadığını biliyoruz.
 • ulan bu nasıl duruluk bu nasıl güzellik bu nasıl tavır. bu söylediklerim hem sesi hem kendisi için geçerli. sanatkâr hanımefendi.

  kendisinin konuk olduğu aşina programını şuradan izleyebilirsiniz efendim.
 • pencereden kuş uçtu şarkısını nasıl naifçe, buğulu ve temiz bir şekilde söylemiş öyle?! şarkı bitene dek havası bozulmasın diye neredeyse nefes almadım.