şükela:  tümü | bugün
 • hamidiye esasen bir bölgenin adıdır.bu bölgede çıkan kaynak suyunun son derece şifalı olduğu tespit edildikten sonra bir hazır temiz su üretici firma tarafından çoğaltılıp evlerimize kadar getirilmesiyle ünlenmiştir.hamidiye kelime anlamı olarakta farsça sağlık (sağlıklı) olarak ta bilinir.bunlara ek olarak barış manço nun 2023 adlı albümünde kullandığı canlı performans efekt lerinden biri olarak ta görülebilir.
 • balkan savaşı sırasındaki başarılı deniz çarpışmalarıyla ünlenen osmanlı savaş gemisi. ingiltere'de yaptırılarak 1905'te istanbul'a getirildi. ii nci abdülhamid'in donanmaya duyduğu kuşku nedeniyle 1908'e değin haliç'te demirli kaldı. balkan savaşı başlayınca hüseyin rauf bey (orbay) komutasında karadeniz'de görevlendirildi. aralık 1912'de varna'yı ve öteki bulgar limanlarını bombaladı. 20 - 21 aralık 1912 gecesi bir bulgar torpil gemisince vuruldu. baş tarafı tümüyle suya gömülü olarak istanbul'a gelmeyi başardı ve haliç'te onarıma alındı. ocak 1913'te bu kez ege denizi'ne açıldı. yunanistan'ın syrus adası'ndaki barut ve dinamit fabrikasını yok ettikten sonra yunan donanmasının ünlü "makedonya" kruvazörünü ve 11 mart 1913'te adriya denizi'ne girerek bir yunan kuru yük gemisini batırdı. dıraç'taki (durres) sırp kuvvetlerinin karargâhlarını bombaladı ve büyük kayıplar verdirdi. shëngjin'de beş sırp nakliye gemisini batırdı.
  londra antlaşması'nın imzalandığı 30 mayıs 1913'e değin ege ve akdeniz'de 11,200 mil kat eden ve çok sayıda yara alan "hamidiye", 7 eylül 1913'te yeşilköy'de büyük törenle karşılandı. başarıları nedeniyle "kahraman" unvanını aldı. askeri başarıları büyük olmamakla birlikte "hamidiye" kruvazörü balkan savaşları'nın ağır yenilgi koşullarında halk ve askerin gözünde bir umut ışığı oldu.kaynak: (bkz: ana britannica)
 • 1925 yılında rize ve köylerinde meydana gelen şapka devrimi karşıtlı ayaklanmaları bastırmak için hamidiye zırhlısı bu bölgeye yollanmıştır.
 • boğazdan çıkışı süperdir. hamidiyenin çanakkaleden çıkışını bekleyen yunanlılar averof ve dört kruvazörü boğaz ağzına yollarlar. gemi tam çıkacakken güvertesinden alevler yükselir ve gemi geri döner, averof ve gemiler de bitti bu gemi bir yıl denize açılamaz diyerek üslerine geri dönerler. hüseyin rauf bey de o gece güvertede yaktırdığı benzinli şilteleri denize attırdıktan sonra elini kolunu sallaya sallaya çıkar gider boğazdan. bu kruvazörlerden makedonya daha sonra hamidiye'nin kurbanı olmuştur yunan adalarından birinin limanında.
 • türkiyede içme suyunu ilk olarak ambalajlamı ve satmaya başlamış olan şirketin ve mamülünün adıdır *
 • çanakkale boğazı'nda karşılıklı yer alan iki tabyanın adı. (bkz: anadolu hamidiye tabyası) (bkz: rumeli hamidiye tabyası) hamidye tabyaları 18 mart 1915 çanakkale deniz harekatı sırasında, düşman gemileri tarafından yoğun bombardıman altında tutulmalarına rağmen, savaşa katkılarını sürdürmüşleridir. saat 11.30da başlayan bombardımana rumeli hamidiye tabyası saat 15.00e kadar dayanabilmiş, savaş dışı kalmıştır. anadolu hamidiye tabyası ise fazla hasar görmemiş, önce fransız bouvet gemisini batırmıştır. sonra da ingilizlerin meşhur savaş gemisi irresistible'ı hedef almıştır ve hamidiye tabyasının ateşinden kaçmaya çalışan irresistible, nusrat'in döktüğü mayınlara çarpmış ve batmıştır.
 • eskişehir'in mahmudiye ilçesine bağlı bir köy. ilk adı çifteler köy enstitüsü şimdiki adı yunus emre anadolu öğretmen lisesi olan okul bu köydedir. ayrıca ilhan mansız'ın köyüdür.
 • balkan savaşları sırasında türk halkına büyük moral kaynağı olan hamidiyenin öyküsünü biraz copy paste ile de olsa sizinle paylaşmak isterim.

  başkomutan vekili nazım paşa, ısrarla bir an önce harekete geçip yunan donanmasının ezilmesini, imroz ve bozcaada'dan başka ilk hamlede limni ve midilli'nin alınmasını istiyordu. üstelik tam da zamanıydı. averof onarımdaydı, hamidiye ise tamirini bitirmiş donanmaya katılmıştı.
  fakat denizciler, başta iki eski zırhlı, bizim gemilerin çok az hız yapabildikleri, telsiz ve ışıldaklardan başka araç ve gereklere de güvenilemeyeceği, eğitimin yetersizliği, gece nişangahlarının bozukluğu ve adaların yunanlıların elinde oluşu yüzünden gemilerimizin yakında sığınabileceği bir liman bulunmayışı gibi sebeplerle buna olanak göremiyorlardı.

  bir aylık süre, böylece boşuna harcandı.

  sonunda, hamidiye'nin boğaz'dan çıkıp ege'ye açılarak bir kısım yunan savaş gemilerin üzerine çekmesi, kalanların üzerine de bizim donanmanın taarruz etmesi kararlaştırıldı. hamidiye komutanlığına atanan yüzbaşı rauf bey'in kendi gemisiyle açık denizlere çıkıp akın (korsan) harekatı yapması önerisi kabul edilmiş, bu da donanmanın boğaz'dan çıkması için bir fırsat yaratmıştı.

  böylece hamidiye 14 ocak 1913'de çanakkale boğazı'nın çıkarak ege denizi'ne açıldı. hamidiye'nin yunan donanması arasından sıyrılması başarılmıştı ama, averof başta olmak üzere yunan gemilerini bir kısmını üzerine çekmesi gerçekleşememiş, yunan amirali kondriotis bu oyuna gelmemişti. kondriotis, hamidiye'nin peşine sadece 3 muhribini göndermişti. hamidiye'nin kaptanı ise, daha büyük kuvvetin kendisini takip ettiğini sanıyordu. donanma komutanlığına çektiği telsizde bunu bildirmişti.

  hamidiye'den 4 gün sonra 18 ocak 1913'de osmanlı donanması 3 zırhlı, 1 kruvazör, 1 torpido kruvazörü, 6 muhriple boğaz'a çıktı ve düşman donanması üzerine yürüdü. yunan donanmasına kayıplar verdirilecek, limni'nin mondros deniz üssü tahrip edilecekti. ama tamirini bitiren averof hamidiye'nin peşine takılmamış, karşılarına çıkmıştı ve yunan donanması 3 muhrip dışında tam tekmil savaş için yerini almıştı.

  "mondros savaşı" adını alan bu deniz çarpışması 11.30'da başladı ve 12.30'da donanma, özellikle averof'un 24 santimlik ağır toplarının tahripleri karşısında geriye dönmek zorunda kaldı. donanma komutanı vekili albay ramiz bey'in bulunduğu barbaros ve onun yerini alan turgut zırhlıları ağır yaralar almışlardı. donanmanın bu savaştaki kaybı 41 şehit, 98 yaralı olarak toplam 139'u bulmaktaydı. kaybedilen bu savaştan sonra, yaralı gemilerin de onarıma alınmış olması nedeniyle osmanlı donanması artık bir daha boğaz'dan dışarı çıkamadı.

  hamidiye'nin ege ve akdeniz'de bayrak gezdirmesi, büyük moral bozukluğu yaşayan türler için başlı başına bir zaferdi. hamidiye, peşindeki 3 yunan muhribini atlattıktan sonra akdeniz'e doğru inerken, ege adalarının orta yerlerinde bir yunan üssü olan şira limanını topa tuttu, limandaki makedonya adlı yunan kruvazörünü yaraladı, adadaki barut pedolarını ateşe verdi. sonra beyrut üzerinden port sait'e kızıl deniz'e girdi, oradan da tekrar akdeniz'e döndü. büyük bir fırtına ile boğuştuktan sonra, kömür bütünlemesi için zorunlu olarak malta adası'na geldi. sonra tekrar akdeniz ve suriye kıyılarını dolaştı. daha sonra da, iskenderun'a uğrayarak, makedonya'daki batı ordusu'na verilmek üzere 50 top cephane ve 10.000 altın aldı ve adriyatik yolunu tuttu.

  hamidiye, denize açıldıktan iki ay sonra, 9 mart'ta, korfo açıklarından adriyatik denizi'ne girerken, onu aramakta olan yunan ipsara zırhlısı ve 3 muhrip, ondan habersiz korfo limanında idiler.

  arnavutluk'da batı ordusu ilgilileri ile bağlantı sağlanamadı ve o kadar gerekli olduğu halde cephane ile altınlar verilemedi. o günlerde batı ordusu, 4 gün önce yanya'yı kaybetmiş, güneyden yunanlıların, kuzeyden sırpların taarruzları altında güney arnavutluk'a doğru çekilmekteydi ve hamidiye'nin getireceklerine ihtiyacı vardı.

  hamidiye bu arada leros adlı bir yunan yük gemisini mahmuzlayarak suya gömmüş, şinkin limanında asker ve malzeme yüklü 16 yunan gemisini topa tutarak büyük kayıplar verdirmişti. işkodra kuşatmasına katılmak üzere selanik'den gelen ve sırp askerleriyle dolu olan bu yunan gemilerindeki askerlerden çoğu ölmüş, ya da yaralanmışlardı.

  hamidiye'nin adriyatik'e gelişi, türk batı ordusu'nda bu sırada duyulmuş ve askerler arasında bir kurtuluş umudu uyanmasına neden olmuştu. fakat hamidiye'nin kömürü bitmek üzereydi ve adriyatik tehlikeliydi. yüzbaşı rauf, italyan çizmesi ile arnavutluk arasındaki otranto boğazı'ndan sıyrılarak akdeniz'e açıldı, iskenderiye'ye ulaşıp tekrar kömür aldı.

  şinkin bombardımanı bütün dünyada duyulmuştu. hamidiye şimdi dış dünyada da şöhretti ve adeta efsaneleşmişti. yunan savaş gemileri kaç aydır onu kovaladıkları halde bir türlü yakalayamıyorlardı. bir suriye açıklarında, bir malta'da görünüyor, kızıldeniz'e indi denirken aniden sesi adriyatik'den geliyordu. yunan deniz ulaştırması allak bullak olmuştu. her yerde hamidiye'nin karşılarına çıkması tehlikesi yunan denizcilerini tedirgin ediyordu.

  hamidiye 10.000 mil yol yapmış ve artık yorulmuştu, gemi onarıma muhtaçtı. anadolu, suriye açıklarında ve kızıldeniz'de dolaştı. balkanlar hala durulmamıştı. savaşın biri bitiyor, diğeri başlıyordu. yunan savaş gemileri de doğu akdeniz'de, kızıldeniz'den gelecek hamidiye'yi bekliyorlardı.

  rauf bey, gemi onarımını başka limanlarda yaptıramayınca, bütün tehlikeyi göze alıp istanbul'a gitmek üzere akdeniz'e çıktı ve maceralı bir yolculuktan sonra kazasız melasız 5 eylül 1913'de çanakkale'ye ulaştı.

  "istanbul halkı hamidiye'yi heyecanla bekliyordu. 7 eylül günü yeşilköy açıklarında göründü. muhrip filotillası alay sancaklarını çekmiş, bütün tayfalar güvertelere dizilmiş çimavira (tören) yapıyorlardı. bayraklarla donanmış vapurlar, istimbotlar, sandallar, kayıklar, mavunalar sahillerde rıhtımlarda damlarda dağ taş insan doluydu. sevgi, coşku içinde, alkışlarla, haykırışlarla hamidiye'yi karşılıyorlardı. kahraman hamidiye'yi ve hamidiye kahramanı raf'u."

  hamidiye'nin, soğuk bir kış günü çanakkale'den ayrılışı üzerinden tam 7 ay 24 gün geçmişti...

  kaynak: http://www.balkan.gen.tr/tekrarsavas/hamidiye.html
 • hamidiye kaynak suları;
  istanbul büyükşehir belediyesi iştirakidir.