şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ii. abdulhamid'in emriyle 1899 yilinda tesis edilen tifil hastanesi.
  hatta hamidiye etfal hastane-i alisi
  hazine-i hassa nezaretine baglanmis.
  hikayeye gore abdulhamid, kizi ayse sultan'in difteriden olumunden sonra kizinin hayrati olacak bir cocuk hastanesi kurmaya karar vermis ve bunun icin de ozel doktorlarindan biri olan ibrahim pasayi plan yapmakla gorevlendirmis.
  nadir ozbek, kitabinda bu konuda, sevecen baba figürünün nasıl kullanildigina dikkat cekiyor.
 • 2. abdülhamitin emriyle 1899 yılında istanbulun şişli semtinde yaptırdığı hastane. abdülhamit han kızı hatice sultan vefat edince bir çocuk hastanesi kurulmasını istedi. italyan mimar m. valeuri tarafından planları hazırlanan hastane dr. ibrahim beyin kontrolü altında saray mimarlarından neverman tarafından bitirildi. şehzade abdürrahim efendinin ve 671 çocuğun sünneti ile hizmete açıldı. kapısı üstündeki kitabede firdevs-i aşiyan merhume hadice sultan hazretleri namına' yazılıdır. hastanenin bütün yapım masraflarını abdülhamit han kendi malından karşıladı. başlangıçta sadece çocuk hastalara bakılırdı. 1903 senesinde bulgar eşkiyaları ile çarpışmalarda yaralananlarda burada tedavi edildi. müslüman gayri müslim herkese bakılır ve masrafları için para alınmazdı. sonra araştırma merkezi olarak çalışmaya devam etti. 1907 senesinde 150 metrekarelik mescid ve minare vazifeside gören 20 metre yüksekliğinde saat kulesi ilave edilmiştir.
  kuruluşundan bugüne kadar yüzbinlerce hastanın şifa bulduğu onbinlerce doktor ve hemşirenin staj yaptığı hamidiye etfal hastanesinin kapasitesi bugün iyece genişletilmiştir.
 • bu güzîde, tarihî ve dahi ecdâd yâdigârı hastanenin ismi, „abdülhamîd düşmanı“ ittihâtçılar tarafından „şişli etfâl hastahanesi“ olarak degiştirilmiş.
 • sarıyer'de olanı muhteşem. yazın gittiğimde kışa kadar içine ederler demiştim ama hala üst düzey özel hastaneler kıvamında görünüyor.
 • sarıyer'de birkaç ay önce açılan özel hastane görünümlü devlet hastanesi. insan şaşırıyor.
  yürüyen merdivenler, koca koca ekranlar, otomasyon sistemleri, tertemiz koridorlar, yepyeni demirbaşlar.
 • hakikaten özel hastane gibi olmuş.
  takdir ettim devleti - bakın bu çok enteresan.

  ayrıca bulunduğu mıntıkadaki en cillop devlet hastanesi.
  bizim bütün ofis buraya gidiyor.