şükela:  tümü | bugün
 • ek$i sözlük hamilcar barca'nin kim oldugunu bilene son model bir mazda armagan ediyor.
 • kartaca'lı general 1.pön savaşındaki başarılarıyla bilinir. tarihteki en büyük komutanlardan (bkz: hannibal barca)'nın babasıdır.
 • daha çok hannibal barcanın babası olması dolayısıyla bilinse de hannibal'e yolladığı genlerin tırışkadan olmadığını kanıtlamış bir komutandır kendisi. milattan önce 270 - 228 yılları arasında yaşamıştır. birinci pön savaşı sırasında sicilyadaki kartaca kuvvetlerine komuta etmiştir. elverişsiz bir durumda olmasına rağmen sicilyadaki roma üslerine ve güney italyaya akınlar düzenleyerek romalıları canından bezdirmiştir ama yine de kartacanın yenilgisine mani olamamıştır. roma ile yapılan barış anlaşmasına göre de hamilcar ve ordusu yenilmiş kabul edilmemiştir, silahlarıyla beraber adadan ayrılmışlardır. bu savaştan sonra parasını alamayan galyalı, libyalı ve yunanlı paralı askerler kartaca'ya isyan etmiştir. kartacayı eski askerlerinin elinden kurtarmak görevi yine hamilcar barca'ya düşmüştür. şehirde eskiden askerlik yapmış bütün kartaca vatandaşlarının silah altına alınmasıyla oluşturulmuş ordusuyla (filler ve numidyalıları da unutmamak lazım) eski askerlerini yenmiş ve kartaca'yı yıkılma tehlikesinden kurtarmıştır. daha sonra ispanyaya giderek iberyayı kartacaya bağlamıştır (kartacanın eski kolonilerini canlandırmak ve büyütmek suretiyle) . tarihçiler onun, hannibal barcaya kadar kartacanın sahip olduğu en yetenekli komutan olduğunu belirtirler. ki hannibal'i daha dokuz yaşındayken iberyaya beraberinde götürerek deneyim kazanmasını sağlamıştır. oğluna yaşamı boyunca roma'nın düşmanı olarak kalacağına dair yemin ettirmiştir. hannibal'den başka hasdrubal ve mago adında iki oğlu ve salammbo adında bir kızı daha vardır (edit: aslında başka çocukları da var; hannibal, mago ve hasdrubal dışındakilerin adları kesin değil). ayrıca barcelona şehrinin adının bu aileden geldiği rivayet edilir.

  (bkz: kartaca)
  (bkz: birinci pön savaşı)
  (bkz: hannibal)
  (bkz: salammbo)
  (bkz: cartagena)
 • karşılaştırınız: gelon.
  herodotos'ta* kartaca, hannon ve hamilkar sırasıyla karhedon, annon ve anilkas olarak yazılıyormuş. anilkas anelka'ya ne kadar benziyor.
 • oğulları hannibal ve hasdrubal dışında damadı güzel hannibal de pön savaşlarında görev almıştır.