1. var arkadaş böyle bir olay. özellikle iş dünyasında daha çok görülüyor zannedersem. hamile olduğunu öğreniyor, geliyor sana söylüyor ve kimseye söyleme diye tembih ediyor. bu tarz haberleri saklamak benim için çok zordur lakin o bana söyleme dediği için söylemiyorum. hamilelikle ilgili konuşurken biri yanımıza gelince, hemen susuyoruz, lafı döndürüyoruz ve sadece ikimizin bildiği bir sırrı paylaşmanın keyfiyle bana bakıp gülümsüyor. o öyle yapınca bana da bir haller oluyor, susuyorum diye içim içimi yiyor fakat sır paylaşabildiğim için huzurluyum. sonra bir bakıyorum başkasının yanında hamileliğin lafını açıvermiş. sessizce soruyorum "biliyor mu?", "biliyor" diye cevap veriyor. neyse diyorum. sonra bu kişilerin sayısında bir iki artış görülüyor, hadi diyorum birşey olmaz. sonra kalabalık bir ortamda bir bakıyorum ki hatun rahat rahat gebelikle ilgili konuşuyor ve herkes de maşallah durumdan haberdar! ee hani bu bizim küçük sırrımızdı? daha 2 gün önce benle fısır fısır kenarlarda köşelerde konuşmuyor muydun? şimdi rahat rahat konuştuğun kişiler yanımıza gelince susmuyor muyduk? gerçekten anlayamıyorum. nazar değecek, bebeğe birşey olacak diye anlatmıyorum diyordun, iş ortamında haber yayılırsa işine son verirler diye korkuyordun da niye hemen herkese yetiştirdin? tamam zaten karnın çıkmaya başlayınca öğreneceklerdi ama sadece benim haberim varmış gibi davranmasaydın be kadın.
  2. toplumdaki cinsellik algısından kaynaklanır. hamile kişiye sosyal ortamlarda "son aylarda neler yaptığını biliyorum" bakışı fırlatılır genelde ve bu sebeple hamile kişi en çokta en yakınlarından utanır memleketimizde.
  3. ilk aylarda düşme ihtimalinin daha fazla olmasındandır çoğunlukla. bunu nazarla alakalı yapan da vardır, lakin bebek düşerse bu muhabbetin bilinmemesi için söylemeyenler de olabilir. hatta bir kere hamile kalıp çevresine bunu söylemiş sonra bu bebeğini düşürmüş kişiler, daha sonra bunu söylememeyi tercih edebilirler. bebekleri doğduğunda öğrenirsiniz, o ilk düşükten sonra 4-5 kere daha bebek düşürmüştür. yani her zaman çok da anlamsız olmayabilir. ben daha bebeğin kalp atışlarını duymadan, evde yaptığım testin sonucunu herkese söylemiştim, o da ne kadar doğrudur tartışılır.
  4. gözünden sakınmasındandır. 9. hamilelik ise artık dillendirmeye yüzü tutmuyordur. ben daha çok, toplu taşıma araçlarına, yanındaki hamile hatununun üzerine titreyerek binen, " gençler bir yer verin bizim hanım ayakta duramıyor " nidasıyla boş koltuk ayarlayıp, hemen yanı başına ilişip, hatunun karnına kilitlenen, gururlu baba tribine hastayım. yüzünde şapşal bir gülümseme " ben yaptım heheehe ".

hamile bayanlardaki hamileliğini saklama tribi hakkında bilgi verin