şükela:  tümü | bugün
  • sehr-i istanbul'umuzda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. siz koca karnınızla otobüse binersiniz ve insanlar sanki o karın şişmanlık karnıymış gibi size ve karnınıza bakıp kafalarını cevirirler. kimileriyse kalabalığın vermiş olduğu sorumluluğun dağılımı nedeniyle nasılsa arkadan biri yer verir diye düşünüp yine yer vermez.
    ve siz koca karnınızla otobüsün en önünden en arkasına kadar ağır adımlarla yürürsünüz.
    bu durum 1 hafta gibi bir süre boyunca devam ettiğindeyse lanet edip otobüs kullanmamaya başlarsınız.
    (bkz: insan olmak)
  • bir alışveriş mağazasının otoparkında görmüştüm, engelli otoparkında "yerimi alacaksan engelimi de al" yazıyordu, buradan hareketle otobüsteki koltuğumu alacaksan bulantımı, otobüs tutmamı, yorgunluğumu, sıcak basmalarımı, vücut dengemin bozulmasını (bir yere tutunarak ayakta duramayışımı), hazımsızlığımı, baş dönmemi de al" demek istiyorum bu eylem içine girenlere. bu şuursuz vatandaşlar sıklıkla henüz doğurmamış kadınlarla halis öküz erkeklerdir ve de tepelerine dikilip herkesin duyabileceği bir sesle basbayağı "kusura bakmayın, oturmaya ihtiyacım var, yerinizi verir misiniz?" diye sormak suretiyle hadleri bildirilmelidir. (bütün otobüs dönüp o öküz kimmiş diye kendilerine bakınca akıllanırlar diye umuyorum, "ben de yorgunum" falan derlerse allah yarattı demeyip girişin) karnımın büyümesini sırf bu yüzden dört gözle bekliyor, minibüse genç, yaşlı bi kadın biner binmez kalkıp yerini veren yağız varoş delikanlılarının alınlarından öpmek istiyorum. (sarıyer - beşiktaş hattında en fenası çok bilmiş itü öğrencileri oluyor, camış gibi yayılıyorlar afedersin)
  • herhangi bir anda takriben 30 milyon sperm barındıran er kişiye yer vermemek kadar kötü bir eylem değildir.
  • hamileliğin normal şartlar altında kadının yaşam temposunu bozmaması gerektiği doğru olsa da, çok da "normal" bir süreç olarak görülmemesi gerektiği kanaatindeyim. istanbul'daki çılgın şoförlerin kullandığı otobüslerde zaman zaman ayakta durmanın ne gibi tehlikeler içerdiği düşünülürse (ani bir fren ya da dönüş nedeniyle herhangi bir kişinin düşmesiyle hamile bir kadının düşmesinin risklerinin aynı olduğunu sanmıyorum, jinekolog değilim tabii) hamile kadınlara bence yer verilmelidir. ama bu durumda eğer bunu yapacak düşünceli bir erkek çıkmazsa, yaşlı, hamile, özürlü kişilere yer vermek de sağlıklı kadınlara düşer, bundan da kaçmamak lazım.

bizlerin sanırım erkeklerden böyle bir beklentisi var ama sağlıklı, eli ayağı tutan bir kadın, kendisinden daha fazla ihtiyacı olan biri için otobüste ayakta duracak durumdadır.

edit: bu entry zamanında bu başlıkta, azıcık yukarıda yer alan "hamileyse hamile, ne var ki bunda, niye yer verelim ki" içerikli bazı entrylere tepki olarak yazılmıştır. sanırım o entry ya da entryler silinmiş ki böyle kalakalmıştır ortada
  • aslında çok nadir rastlanılan bir durumdur, ancak bir kaç neden sıralabilir;

1. hamile olduğu farketmemiştir
    2. acaba hamile mi? yer verirsem ve hamile değilse çok üzülür mü şeklinde çelişkiler yaşamıştır
    3. hamilelik hakkında hiç bir bilgisi yoktur, riskler aklının ucuna bile gelmez
    4. hamile olduğu için delicesine kıskanmıştır
    5. kendisi de hamiledir
    6. aklı başında değildir
    7. neden ben vereyim, en saf ben miyim diye düşünmüştür
    8. otobüsün şöförüdür
    9. olanın bitenin dışında ve hayatta yalnızca seyircidir
    10. su katılmamış maldır

ayrıca, ileride bir yakını hamile kaldığında o günü hatırlayıp kuvvetle muhtemel ziyadesi ile utanılmasına neden olacak eylemdir.
  • bir sey olur cocugu dusurur ve ilerde uzun yol otobusunde rahat rahat uyuyan insanlarin hayir duasini alirim diye yapilan cenneti garantileme eylemi..
  • yaşlılar evden çıkmasın, bayanlar araba alsın diyen empati yoksunu veya yapısı uygun olmayan (bkz: erkek) insanların, hamile bayanlar için tekrar düşünmelerini ve anlayışlı davranmalarını umduğum durum. ne kadar yorgun ve uykusuz olursam olayım, hala insanım be yav.

hamiş: bu başlığı hamile bayana yer vermemek için bi yöntem öğrenmek amacıyla okuyorsan çok fena sıçtık biz.

ayrıca hamile bayana yer vermek için bile tıbbi açıklamasına ihtiyaç duyuyorsak ishal olmuşuz ve otobüste ayakta duruyoruz şu an.
  • vakti zamanında sanırım kontrole gideceği için muhtemelen otobüse binmiş hamileliğinin son demlerinde olduğu belli bir hanıma bir otobüs dolusu erkeğin yer vermeyişi üzerine şaşkınlıkla tanık olduğum ve sadece o güne ve o otobüs yolcularına has olmadığını zamanla öğrendiğim eylem. gözlemlediğim kadarıyla bu yer vermeme eylemi daha çok erkeklerde görülüyor bunu sadece duyarsızlıkla açıklamak sanırım haksızlık olur. erkeklerin hamile kadını farketme eşiği kadınlara orunla daha düşük bunun da etkili olduğu açık ama tabi ki net bir şekilde anlaşılan hamileliklerde de bu yer vermeme olayı görülebiliyor. bu arada erkeklerin yaşlı kadın ve erkeklere yer vermeyi hamile bayanlara yer vermekden daha çok tercih ettiğini de gözlemlediğimi belirtmek isterim.
  • hamile kadınlara yer vermeyenlerin dışında boş olan iki kişilik koltuğa doğru yönlenen hamile kadının önüne duvar gibi gerilerek koltuğa ulaşmasını engelleyip akabinde arkadan gelen karısının geçmesini sağlayarak kendiside yanına bir güzel kurulup oturan öküzlerde vardır. bu öküzler aynı zamanda birden fazla kadının kendine nefretle bakmasına aldırmayıp poposunu dahada yayıp aynı anda yer vermek için kalkan bu kadınlara da enayiler der gibi bakış fırlatmıştır.
  • ankarada da istanbuldan farklı olmayan otobüs yolcusu davranışı.. ama muhtemelen çocuk sahibi olan (en azından yaş ve alyans itibariyle buna müsait olan) kadınlar dahi bu gruba dahil. ister tepesine dikilin, ister yalvaran gözlerle bakın, kimse iplemiyor hamile kadını..