şükela:  tümü | bugün
 • 60 ve 70li yıllarda özellikle balkan ülkeleri jimnastikçilerin sıklıkla başvurduğu yöntem. romanyalı bir atletin ölümünden sonraki yıllarda konu derinlemesine araştırılmış ve incelenmiştir.
  yarışmalarda üstünlük kurmak açısından rus atletlerin favori yöntemlerinden biridir. soruşturma sırasında bir rus jimnastikçinin ifadesinde açıkladığı gibi, “özellikle 70li yıllarda rus sporcular arasında sıklıkla kullanılırdı. 14 yaşındaki jimnastikçiler antrenörleriyle yatıp hamile kalırlar ve müsabakaya o şekilde katılıp daha sonra kürtaj olurlardı.”
  bu akıl almaz yöntem doğum yapmış atletlerin art arda dünya rekorları kırmasıyla farkedildi. olay ilk önce bir rastlantı olarak görülse de bazı ülke sporcularının sık sık hamile kalıp kürtaj olmasıyla soruşturma ve inceleme başlatılmıştır.
  bu yıllarda kuvvet ve hızı arttırmak adına her türlü yöntemi deneyen atletler zor bir seçim yapmak zorundaydı. ya spor etiğine uymayan yöntemlerle mücadele edecekler ya da başka bir sporcunun madalyayla eve dönmesine göz yumacaklardı. yılların emeği, çalışması ya bu yöntemlerle yarışan sporcu karşısında heba olacak ya da isimleri sadece olimpiyatlara katılan bir atlet olarak kalacaktı. bazı yöntemlerin yakalanması zordu ve bu uygunsuz yolu seçip seçmemek tamamen sporcunun kendi kararına bağlıydı.
  yoğun antreman programlarıyla süzülen kandaki kırmızı hücreler, hamilelikle birlikte zenginleşip, yenileniyor böylelikle doğal bir doping etkisi yaratıyordu. kandaki bu yenilenme sporcunun performansını gözle görülür bir şekilde arttırıyor, vücuda kimyasal bir madde girmediği için dayanıklılık ve performans daha da artıyordu. en önemlisi bunun izine hiçbir doping testinde rastlanması mümkün değildi. rahime düşen fetus sayesinde salgılanan hormonların yarattığı etki inanılmazdı.
  konu ilk defa 1988 yılında ottowa’da yapılan “first permanent world conference on anti-doping in sport” da incelendi. isim ve ülke verilmeden bazı doğu avrupalı bayan sporcuların kendilerine bu yolla avantaj sağlamaya çalıştıkları tartışıldı. daha sonra en çok tartışalan konu ise bazı atletlerin bu “şeytani” yolu seçip seçmemelerini yanısıra iof’nın “annelik” hakkında bir politika yürütmek istememesiydi.

  kaynaklar;
  http://www.snopes.com/inboxer/outrage/doping.htm
  http://www.gymn-forum.com/digests/1995/jun14.html
  http://www.con-spiration.de/…h/english/success.html

  daha ayrıntılı bilgi edinmek için;

  http://www.wada-ama.org/…ch/default.asp?q=pregnancy

  bu yöntemin uygulandığının düşünüldüğü olimpiyatlar ise;
  1960 roma olimpiyatlari
  1968 mexico city olimpiyatlari
  1972 munih olimpiyatlari
  ve bir çok rekorun kırıldığı
  1988 seul olimpiyatlari
 • hamileyken vücut daha fazla "doğal testosteron hormonu" ürettiği içindir.

  soğuk savaş sırasında kadın sporcuların "gözde doping yöntemleri"nden biriymiş.
  ve sonu mutlaka kürtaj masasında bitiyormuş. (seks-yarışma-kürtaj)(işte kadın sporcuların hayatı)

  http://meydangazetesi.org/…dopingi-mine-yilmazoglu/