şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyanın en yavşak kedisidir. durmadan sürtünür, zorla sevdirir. ali baba'yı yer. kırk haramiler nerde diye sorar. doymak bilmez. hamilelikleri 64-68 gün arası sürüyo bunların. ölçüleri cezveyle kaşıkla verecek olursak iki ay. ilk bir ayını anlamazsın bile. karnı şişmez. ikinci ay balon başlar. en son oha amk yarım dünya oldu bu dediğin zamanı hatırla. işte o zamandan sonra bir hafta içinde yavrular gelir. doğumdan bir bilemedin iki gün önce ödü kopmuş korkudan altına doldurmuş ve de üstüne maraton koşup son düzlükte protestocuların saldırısına uğramış gibi korkaktır. ağzı devamlı açıktır, yer yer inler, yer yer boşluğa tıslar. devamlı miyavlar. bu hem sancıdan hem korkudan muhtemelen, bilmeden götümden atıyorum. doğumda başındaysan ne ala. değilsen durumlar sakat. bir yavruyu kumuna, bir yavruyu yola, son yavruyu da esas sote mekana doğurabilir. eğer zamanında yetişmezsen ilk iki yavru birkaç saate ölür. yazık olur. sokakta 10 tane doğurup iki tanesini yaşatabilmelerinin nedeni de bu. korkudan doğurup unutuyorlar evlatlarını. hayvan işte. evdeyken gözetim altında doğurtturun. kağıt mendil ya da eldivenle doğurup unuttuğu ya da dışladığı yavruyu aceleyle koynuna koyun. kokusunu duyunca analık içgüdüleri kick in the shin yapar. hemen yalamança ve emzirme işlemi başlar. bebek ölümden son yavru da doğunca kedi önce kendini sonra yavruları sil baştan bol bol yalar, sonra acayip miktarda su içer ve derin bir uykuya dalar. bu arada yavrular da koynundadır, kah içerler kah uyurlar. ilk gün böyle geçer. anne yavruyu bir kez koynuna aldıysa terk etmez zaten. hamilelik ve doğum böyle. doğumdan sonra bol su içir. iyi besle anneyi. sonraki etapları da başkasından öğren. ibine.
  • karnına dokunduğunuz anda tırmığı yiyeceğiniz kedidir.
  • kucuk patilerinin ustunde yururken arkadan baktıgınızda karnında bir sağda bir solda olmak üzere iki top tasırmıs gibi gorunen kedidir bu.

bi de hamileliliğin ilk zamanlarında tam anlayamazsınız, bu kedi obez mi yoksa hamile mi diye. ancak karnındaki sisliklerin ona verdiği ağırlıgı hissedince yavrucağın hamile oldugunu anlarsınız.
    hatta o haline bakıp ilerde hamile kalacak olsanız sizin de karnınızın öle siseceğini, yuruyusunuzun hafif hafif değişeceğinizi haliyle paytak ördek yavrusu gibi yurumeye baslayacağınızı dusunursunuz.kendinize de dersler çıkartırsınız ona bakarken.
  • karnına dokundugunuzda tırnak atması gibi hareketleri sanırım kedinin karakterine bağlı bir şey. bizim normal zamanlarında gayet sakin olan kedimiz hamileyken bırakın tırnak atmayı karnının okşanmasından acaip mutlu oluyordu mesela. bir kedinin de hamile olduğunu anlamanın en kolay yolu ise sanırım memelerinin iyice belirginleşmesi. karnı şiştiğinde "lan kilo mu aldı yoksa bu" diye düşünebilirsiniz ama memelerinden rahatça anlaşılır hamileliği.
    doğuma yaklaştıklarında ise iyice sırnaşmaya başlıyorlar ki bu da kediden kediye değişebilir belki. eğer kediniz kuytu yerler aramaya başlayıp, oturduğu yerde altını ıslatmaya başlamışsa anneanne/dede olmanıza ramak kalmış demektir.
    sonrasındaysa kediniz bir anda olgunlaşıyor resmen. eğer yeni doğmuş yavru uyuklarken kedinizin ona nasıl baktığını bir görürseniz ne demek istediğimi anlarsınız.
  • karninda tasidigi yavrularin babalarinin ayri olmasi muhtemeldir.
    kizisma doneminde (on gun kadar) birden fazla erkekle cokca ciftleserek dunyaya rengarenk yavrucuklar getirir bu sevilesi hayvan.
    hayvanlar aleminde kac hayvana ozgudur bu durum bilemiyorum ama bana cok ilginc geliyor.
    doguma yakin karanlik kuytu bir yer arar mustakbel anne; eger boyle bir kediye ev sahipligi yapiyorsaniz
    kendisine gozden uzak bir yer hazirlayin, yeni dogmus yavrulara bir sure dokumayin en kisa zamanda da anneyi kisirlastirin.
    nedendir bilinmez ama sanki hayvan kisirlastirmaya kotu gozle bakiliyor oysa alakasi yok. kisir kedilerin omru uzun olur,
    evden kacmaz, araba altlarinda kalmaz.
  • yolda görünce "aaa kedi hamileee" diye şaşırmadan yanından geçilmeyen kedidir.
  • ocağıma incir ağacı dikmiş kedidir. yok arkadaş ben böyle yeme potansiyeli görmedim. hanımefendi kuru mamadan başka mama yemediği için de löpür löpür götürmektedir. sabah kalkar yer, odaya girer çıkar yer, mutfağa gider yer, mutfaktan çıkar yer, yer babam yer. gece yatarken kapımı kapatmaya başladım. mama falan biterse beni yemesin diye
  • otobüslerde yer vermemiz gereken kedidir.
  • daha çok acıkır. yürürken koca karnı bir sağa bir sola sallanır.
  • yeşil erik aşerdiği zaman mutlaka alıp getirmemiz gereken kedidir.