• hafta sonları show tv'de ana haberleri sunan parmakları oldukça kalın olan ve ekran da göz alan kişi.
  • clark kent'e benzeyen, trt kökenli, türkiye'nin en iyi haber spikeri.
  • kesinlikle türkiye'nin görüp görebileceği en stabil, en istikrarlı, en sarsılmaz adam. ilerde savaşa falan gitsem çoluğumu çocuğumu malımı mülkümü bu adama veririm; bu kadar da güvenirim gözüm arkada kalmaz.

bu adamı show tv'nin yayınlanan ilk ana haber bülteninde görmüştüm, daha ufacık veletken. tarık tarcan'lı çarkıfelek falan vardı o zamanlar, o kadar eski yani... o zaman 5-6 yaşlarında olmama rağmen acayip sevmiştim hamit özsaraç'ı.

sonra show tv gelişti, değişti, büyüdü, sapıttı ama o hep orada kaldı. reha muhtar geldi; bay kubidikler, halil ibrahim'ler süsledi haberleri; cıvıklaşan show haberi yine o yörüngede tuttu. ne olursa olsun yine ciddiyetle okudu haberleri bu adam. haftasonları veya saatbaşı fark etmiyordu, hep aynı şekilde görevinin başındaydı.

defne samyeli geldi show habere, hamit abimiz hala yerinde, yedek klubesinde duruyor. belki bir gün türkiye'nin 1 numaralı anchormani olmayı bekliyor. yine mimikleri aynı, duruşu aynı, diksiyonu aynı.10 yıldan daha fazla bir süredir ekranda hep aynı yerde. bundan sonra da hep aynı yerde olacak; yine hükümetler değişecek, savaşlar çıkacak, krizler başgösterecek, tuğba özay frikik verecek; biz yine haberleri hamit abi'den dinleyeceğiz.

helal olsun valla...
  • aslında türkiye'de bir çok kişinin sima olarak bildiği ancak ismini hatırlamakta zorlandığı(buradaki yazı sayısının azlığı bunu kanıtlar), tecrübeli sunucu.
  • yıllardır didinen ama bir türlü terfi edemeyen memur izlenimindeki haber spikeri. show tv'ye bağlılığı, ananın evlada olan sevgisi gibi. kopamıyor.
  • bir dönemin en istikrarlı haber spikeri iken, çağla şikel-alişan zırvalığından sonra yine show tv'de seda sayan'ın program arasına serpiştirdiği abuklukları seslendiren, gözlerinin ileri derece miyop olduğunu düşündüğüm adam. kavanoz gibi gözlükleri var.

ağabeyimle kağıt üzerinde çarkıfelek oynarken, onun reha muhtar yazdığı bir oyun sonunda benim de akabinde ilk yazdığım bulmacayı daha tek bir harfini bile yazdırmadan şlak diye ismini bilmesiyle hafızamda yer etmiş insandır aynı anda.
    (bkz: vay anasını)
  • zamanında ana haber bülteni sunardı, kanımca iyi bir sunucuydu. aylar sonra, sabah sabah televizyonu açıp da, sabahın sedası diye saçma bir programda dış ses olarak sesini duymak epey şaşırtıcı oldu.
  • 17 ağustos depreminde öyle kontrollü, metanetli, soğukkanlı, hatasız canlı yayın yapti ki hala aklımdadır ekrandaki hali. diksiyonu çok iyi, tonlamaları yerindedir; düz metin okuyan bir spiker değildir, izleyiciyle mesafeli bir sunuş tarzı yoktur. sanırım yorum yapmazdı; ama bültene tamamen hakimdi. eğer sesi bu seviyesiz sabah programlarında ve magazin haberlerinde eskimeseydi, şu an ana haberde iyi bir pozisyondaydı. fazla söze gerek yok; çok net adam.
  • bu adamın her sabah kalkıp işine giderkenki psikolojisini düşünmek beni yerle bir ediyor. ulan sen yıllarca ana haber bültenleri sun (genellikle haftasonları sunardı ama olsun), sonra nasıl olduysa bir şekilde sabah programlarına düş. vay arkadaş ya.. imf ekonomik yardım paketiyle ilgili konuşurken ertesi sabah kalkmışsın, bir bakıyorsun, mandrake az sonra canlı yayında olacak diye anons ediyorsun. sesindeki o hüznü ben alıyorum hamit özsaraç. taklit ustası, güldürü ustası sefa doğanay yarın "saba tümer'le bugün"de olacak, çocuklar kaçırmayın diyorsun ama için için ağlıyorsun. ben biliyorum. ve halen o işi yapmaya devam ediyorsun. ben onu anlamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap