• hafiften hoşa gidebilen bir ağrıya sebep olur. özellikle hamlayan kasa masaj yapıldığında belirginleşen böyle bir hoş ağrı.
  • sanılanın aksine laktik asit birikmesi sonucu değil zorladığınız kas liflerinde oluşan birsürü mikroyırtık sonucu ortaya çıkar. masaj vesaire tamamen faydasızdır. yeterli protein aldığınız sürece kaslar kendilerini hızlı şekilde yenileyecektir.
  • bünyeye ve başlangıç temponuza bağlı olarak -en fazla- spora başladıktan sonraki 3 gün ile 1 hafta arasında hissedeceğiniz durum.

bende 3 gün falan sürdü ama beraber başladığımızı düşündüğüm insanlarda 1 hafta sonra bile ahlayan oflayan vardı. sırf bu abuk sızılar yüzünden zamanında bikaç kere niyetlendiğim halde bırakmıştım idmanı. bu sefer gazımı kesmedim ve 3 gün sonra rahata erdim. kaslarımın hareket ettiğini ve geliştiğini hissetmeye başladım. şimdi çok rahatım. ufak ufak limitlerimi de kestirmeye başladım. hayatında doğru dürüst sportif hiç bir aktivitede bulunmamış bir insan olarak 32 yaşımdan sonra spor yapmanın tadına vardım lan!

spora yeni başlayanlara tavsiyem bu ağrıların kendilerini yıldırmalarına izin vermemeleridir. emin olun düzeninizi oturttuktan sonra vücudunuzun nasıl idman istediğinin farkına varacaksınız. canınız çekecek lan. sporu aksattığınız günlerde yerinizde duramayacaksınız. bişeyler kaldırıp indirmek isteyeceksiniz.*

ha bi de, aslında bu başlığın konusu değil ama, sporu zayıflamak için ya da kas yapmak için değil de sadece forma girmek için yapmak daha motive edici. yani ben öyle yapıyorum en azından. diyet yapmıyorum. sabah akşam kilomu, belimi ölçmüyorum. sadece spor yapıyorum. vücudumun hamlamaması için spor yapıyorum. bu kadar.
  • merdivenlerden inerken acaip bir acı hissetmenize yol açar. özellikle bacak kaslarınızda kasılma varsa..
  • özellikle fitnessa yazıldığınızın ertesi günü hayatınızın eline veren olaydır.kolunuzu kaldıramazsınız göğüsleriniz,omuzlarınız özellikle karın kaslarınız sikilmiş durumdadır.işin en zor kısmı üst baş değiştirmektir*
    (bkz: entry girmek hiç bu kadar zor olmamıştı)
  • en kolay, spor yapmaya devam ederek geçen kas ağrısı. bir maç yaptıktan sonra ertesi gün hamlama ağrınız varsa yine rahatlıkla maça çıkabilirsiniz. 10. dakikadan sonra kaslarınızın rahatlamış olduğunu göreceksiniz. o nedenle korkmaya, kaçmaya gerek yoktur.

not: doktor falan değilim sadece tecrübelerime dayanarak yazıyorum. dava falan açılmasın sonra.
  • kendini formda hissedip de gereğinden fazla efor sarfeden insanların yaşadığı durum. bunun algılanması genellikle topaklanmış kas yumaklarının birden alışkın olmadığı genişleme yaşamasıyla eski hâline dönene kadar verdiği ağrı durumunda gerçekleşir.

ispanyolca veya türkçe'yi trakya ağzıyla konuşan insanların bu kelimeyi "amlamak" şeklinde telâffuz etmeleri bir karışıklığa sebebiyet verebilir. o bambaşka bir fiildir. zîrâ onu da açıklayacak olursak ; argoda kullanılan "siklemek" fiilinin feminen biçimidir. örnek verecek olursak :
    "kanka karı bana yazıyo, siklemiyorum.." tarzındaki bir söylemin bu fiile uyarlaması; "kızııaam, çocuk bana yazılıyo hayvan gibi, amlamıyorum!" şeklindedir.
    bambaşka dünyaların fiileridir yani.

biz hamlamaya dönecek olursak; kişi, eski günlerinde olduğu gibi görür kendisini. gaza gelir, saatlerce top koşturacağını sanar.* başlarda herşey düzgün gider, topunu koşturur ama çok geçmeden yorulmaya başlar " hamlamışız yaau " der. daha sonra bir yığın ağrı çeker bu şahıs.
    çözüm kişinin kendini bilmesi, deli dana gibi koşturmadan oynamasındadır oyununu.

yaşlandık b'olum.
  • oksurmek ve hapsurmak gibi siradan olaylarin bile karin kasi gerektirdigini uygulamali bir sekilde ogrenmenin en iyi yolu, zira karin kaslari hamlamisken soz konusu eylemleri gerceklestirmek tam bir iskencedir. hele bir de bu haldeyken bogaza birsey kacar da oksuruk tutarsa o zaman yandiniz.
  • bu günlerde kıkırdayarak uyumama sebep olan durum. sanki tüm vücudumu çekiştiriyolar sağa sola dönerken. galiba bacaklara fazla yüklenmişim destek almadan oturup kalkmam imkansız hale geldi.
  • tembelliğe alışan vücuda küçük çaplı hareket kattığında, bazı kaslara “söyleyin otursun bir daha spor mpor yapmasın aq” diyerek verdiği acı.

yıllar önce evdeki damacalanalar bittiğinde su bayisini arayarak su söyledim. 15 dk sonra sular geldi. 2 damacana klasik 19 litrelik su işte. pencereden de bakıyordum dışarıya, suları getiren eleman omuzlarına ikisini de alarak getirmişti ve benden yaşça baya küçük ve zayıf yapılı idi. ücreti mukabilinde damacana biraderleri eve aldım. her iki damacanayı da aynı sucu eleman gibi omuzlarıma aldım ve yere tam çömelip ayağa kalktım “bacak kaslarım güçlensin aq” diyerek. tam çömelme ve ayağa kalkma eylemini 20 kez yaptım. kolay gelmişti bünyeme. akşam oldu. yattım. sabah uyandığımda diz ile kasık arası bacak kısmının iç tarafları sanki döner keser gibi etimi kesiyor gibi acıyorlardı. ayakkabılarımı giyerken ağladım. çok üzüldüm kendime. çok ağladım acılarım çoktu. doktora gittim. bazı dokuları yırtmak üzereymişsin dedi. ne yaptın ki dedi. yukarıda ki bu olayı anlatım. “malmısın aq” dedi. sonra dedi ki sen haklamışsın. sağol dedim. bir kas gevşetici ile çıktım. bu da böyle bir anımdır.
hesabın var mı? giriş yap