*

şükela:  tümü | bugün
  • 1970'li yillarda metin erksanin yonettigi, hamlet rolunu fatma girikin oynadigi yesilcam filmi. muhtemelen saglam bir film.
  • filmde cogu karakterin cinsiyeti, hamlet disinda tum karakterlerin dlari degismistir. yetmisli yillar turkiyesinin belirsiz bir bolgesinde gecer. metin erksanin hamleti, shakespearein hamletinin hic bir zaman olmadigi kadar girisken ve eylemcidir, ophelia (orhan) ise her zamanki gibi mizmiz ve zayif. amcanin isminin evren olmasi seyirciyi bir an dusundurse de, 80 oncesi cevrilen bu filmde o yone bir gonderme olamayacagi asikardir. bence en basarili isim tercumesi guildenstern ve rosencrantzin gul ve rezzan olusudur. bunlara ilaveten, muzik olarak shostakovichin hamletinin kullanilmis olmasi da ilgi cekici bir noktadir.
  • benzer dusturla yaptigi ve ellerde turkish exorcistdiye anilan seytan filmini alan bunu da aldi. metin bey'in tamamladigi son filmdir.
  • bir hamlet uyarlaması olduğu bilinmese hayli kafa karıştıracak öğelerle dolu bir film. fantastik film kategorisine bile girebilir.
    o dönemki sinemanın yokluklarını da göz ardı etmemek lazım. hamlet'in gül ve rezzan (yani rosencrantz and guildenstern) tarafından amerika'ya geri götürüldüğü bölümde mola verip plaja gitmeleri, plajdaki enstateneler hakkaten ilginç.
  • (bkz: kadın hamlet)
  • filmin metin erksan tarzı sahneleri gerçekten şaşırtıyor bazen. dış mekanda geçen, hamletin odası, orkestra, babanın görünmesi gibi uçuk sahneleri bir kez görmek gerek en azından. bir de daha önce benzer bir shakespeare uyarlaması yapılmış mıydı bilmiyorum, ben rastlayamadım ama 1996 yapımı baz luhrmann'ın romeo and juliet uyarlaması için bundan esintiler var demek mümkündür. en azından bunu gördükten sonra onun çok da özgün olduğunu söyleyemiyorum. söz konusu filmde ellerindeki tabancalara kılıç demeleri, bunda tüfek diye belirtmeleri gibi ekstra güzel ayrıntılar dışında.
  • 1976 yılında metin erksan bir shakespeare uyarlamasını beyaz perdeye taşır. fatma girik'in baş rolünü oynadığı bir hamlet filmidir "kadın hamlet ya da intikam meleği". şatoda değil çiftlikte geçer. film hakkında variety dergisinde çıkan yazıda "kadın hamlet, 1977 uluslararası moskova film festivalinin ve 1978 uluslararası los angeles film festivalinin en güzel, en orijinal, en sıra dışı, en eşsiz, en anlamlı, en beğenilen tek filmi" diye yazar lester cole.