şükela:  tümü | bugün
 • londranın en ilginç yerlerinden. genellikle yahudi entelijansiyanın yaşadığı bir yermiş eskiden. şimdi de böyle bir havası var. kitapçıları ve kafeleri bol mesela. biraz üst sınıf yerleşimi gibi geldi. freud'un ve john keats'in evi de burada, müze olarak ziyarete açık. kocaman bir parkı var, ormanlık. burada bir de spaniard's inn diye (yine keats'in takıldığı rivayet edilen) tarihi, güzel bir pub bulunuyor.
 • o kocaman parka hampstead heath diyolar. park denmez gerçi, orman gibi birşey.
 • londra'nin en zengin semti oldugunu iddia ediyor orada yasayan eski bir dost muzisyen.
 • londranın en büyük parklarından birine* de adını veren bölge.genelde üst gelirlilerin oturduğu bir semt.heath ise devasa bir alan.hampstead haricinde kuzey batı londra'nın çeşitli semtlerinden ** girişi vardır.heath'in yazın insanların yüzdüğü yapay göller, havuz, tennis kortları, geniş açık alanlari ve yoğun ağaçlık olan yerleri vardır.londra merkezinde ingiliz görememekten şikayet edenlerin gezmesi gereken bölgelerden biridir.
 • sleepflower'ın bu muhitten müzisyen bir dostu vardır evet. onun da eşek kadar iki köpeği.. bu köpekler o ormanımsı parkta gezer. * ve ayrıca bu çevrede yaşamış, artık hayatta olmayan bir diğer müzisyen için lütfen (bkz: nick drake)
 • 18. yuzyilin baslarinda temiz havasi, bol yesil alani ve sifali sulari ile donemin spa merkezi olmus, sonradan da bu ununu koruyarak saglik merkezi haline gelmis londra semti.. well water olarak anilan suyun icinde demir miktari yuksek oldugundan, bir cok derde deva buldugu rivayet edilir.. vaktiyle bunca unlu doktorun burada konuslanmasi bu nedenledir.. gunumuzde ise well walk cesmesindeki tek su, dibinde biriken yagmur sularidir. hampstead bugun, kar kis dinlemeyip dondurucu sogukta sortla kosan her daim genc kalanlarin, kedisiyle kopegiyle coluk cocuk dogaya kosanlarin, yemyesil cimenlerinde klip cekeninden tutun da sehre kusbakisi bakmak isteyenlere, asiklara masuklara varincaya dek herkesin solugu aldigi, soluk aldigi heath'i ile unludur.. heath icinde, kadinlar ve erkekler icin olmak uzere ayri ayri iki plaj (golette ordeklerle yuzerim ben sorun degil diyenelr icin), en tepede bir malikane ve yuru yuru bitmez yollar barindirir.. hampstead'a ulasmak icin northern line'in edgware kolu ya da tottenham court road'dan 24 nolu otobus tercih edilebilir.. antikacilari, pahali butikleri ve kafeleriyle hamsptead, punklarin cirit attigi camden towndan yalnizca bir kac kilometre uzakliktadir.. yolu dusecekler icin iki onemli not.. n5 numarali otobusle 24 saat buraya ulasmak ve de aman cimlerde yalin ayak yuruyeyim de stres atayim derken boka bulasmak mumkundur..
 • londranin yasanacak en guzel yerlerinden biri: yemyesil, kutu kutu guzel evlerin oldugu, sakin, sayfiye yeri gibi, ama ihtiyac duyulacak herseyin bulundugu, hafif pahali bir yer.

  bir krepcisi var ki... hap kadar kose dukkaninda - dukkan da denmez ona- tatli ve tuzlu krepler yapiyorlar. (3-4 pounda satiliyor. yolu dusen herkesin denemesi gerekir.)

  2 milyon sterlinim olsa hemen gidip ev alacagim yegane yerdir.
 • londrada tehlikeden uzak ve rahat bir yaşam için tercih edilen, metro istasyonu hem ikinci hem de üçüncü zonun birleştiği noktada olan ve içinde hampstead heath gibi çok güzel ve büyük bir alanı barındıran genellikle elit ve zengin insanların yaşadığı londra semti..

  üç yıl sonra gelen edit: bu bölgede güzel bi yer bulursanız ayrılmayı sakın aklınızdan bile gecirmeyin..
 • benedict cumberbatch 'in yaşadığı semtin adı.
 • yaklaşık iki hafta kalacağım bölgedir, izlenimlerimi geldikten sonra paylaşacağım efem.