şükela:  tümü | bugün soru sor
 • londra'ya hampstead'den dolayı aşık olanlar vardır.. çünkü öyle büyülü, öyle sofistike bir semtidir burası londra'nın.. ancak hampstead'i hampstead yapan da şüphesiz heath'idir.. son derece varlıklı ve bir o kadar ingiliz sakinlerinin akşamüstü yürüyüşlerine çıktıkları, bebeklerini ya da köpeklerini gezdirdikleri, yazın uçurtma uçurup güneşlendikleri, kışın biraz ihmal ettikleri, üzerlerinde yaptıran kişilerin kişisel notlarını barındıran zarif ahşap bankları, kuytu köşeleri, londra'ya hakim panoramik manzarası*, nick drake'e bile ilham vermiş ulu ağaçları, zarif kuğuları, tombul tavşanları ve arkadaş canlısı sincapları ile bir koca ormandır burası ama bildiğimiz anlamıyla değil..

  tüm bu ayrıntıları kendine fon yapan bir film için (bkz: scenes of a sexual nature)
 • time out dergisinin 40.yaş özel sayısı için yaptığı özel röportajlarda, londra'ya ait favori bir yer veya şeyin ne olduğu sorusuna mike skinner'ın verdiği cevap olmuştur.

  "... it’s just so mad that there’s so much grass in one place in a city like this. it’s like being in the country; i mean you can literally get lost. i’ve never done the men’s bathing ponds, but i do go running quite a lot."
 • londra'ya gelipte görmemenin yazık ve kayıp olarak nitelendirileceği yer. üç buçuk aydır huzuru bulduğum bir yer varsa orası da hampstead heath'tir.
 • 14 yıl londra'da yaşamış biri olarak diyebilirim ki; londra'nın en huzur dolu, en özlenesi yeridir.
 • öncelikle şunu koyalım, bbc türkçe servisinin buraya özel bir videosu var: http://www.bbc.co.uk/…londoncalling_hampstead.shtml

  ikinci olarak da şunu diyeyim, londra dışına çıkmadan yüzülebilecek tek yer burasıdır. bu çayırda yer alan onlarca göletten üç tanesi cankurtaranlar denetiminde yüzmeye açılmıştır. su ilk bakışta kahverengi olsa da, dibini göstermese de bildiğin doğal kaynak suyu tadındadır; zira göletler durağan değildir yeraltı kaynaklarıyla beslenir.
 • les bicyclettes de belsize burada çekilmiştir
 • londra'nın en güzide yerleşim yerlerinden birinde bulunan, birçok yapımın yanı sıra notting hill filminin de çekimlerinin yapıldığı parktır. baharın yaza dönmeye başladığı dönemde, gölcüklerinde yüzülesi, kuğuları izlenesi, bütün gün çimlerin üzerinde yatıp uyunası bir yerdir.
 • yine bir gün maps'te boş boş dolanırken, şans eseri denk geldiğim şöyle manyak bir ablamızı da barındırmış bünyesinde.