şükela:  tümü | bugün
  • temizlenmiş hamsiler*, ince ve halka halinde kesilmiş soğan, üzerine bir orta boy havuç* ve yine ince halka halinde kesilmiş patatesleri tost misali üst üste yerleştirilir, üzerine tuz, maydonoz ve zeytinyağı eklenerek 30-40 dk arası kısığa yakın ateşte pişirilir...* buna hamsi buğulama denir...
  • ızgarada balık falan hazırlanırken, limon, soğan, defne yaprağı, kekik, domates, biber ve bir alay hamsi folyodan yapılmış bir torbaya doldurulur, her köşesi kapatılır ve o paket de ızgaraya konur. gnam gnam diye yenir ızgara balıktan önce.
  • kasmayın, yorulmayın: hamsiye biraz su katın üzerinede az limon oldu bitti..öylesi bile güzel.
  • hamsinin irzina gecmek...
  • küçükken, içindeki patateslere lezzet versin diye hamsi ve soğan eklendiğini düşündüğüm lezzet şeysi. hamsisini soğanını ayıklar sırf patateslerini yerdim; hoş hala öyle yaparım da en azından çatalıma takılan hamsileri ayıklamıyorum artık. bir de o hamsilerin yemeğin asıl konusu olduğunu biliyorum, e büyüdük tabi...*
  • hamsinin tavasına göre sağlıklı ve güzel yapıldığı zaman (tabi malzemelerin niteliği de önemli) oldukça leziz bir yemek. ayrıca kanaatimce rakıyla birlikte pek daha bi iyi olur tavasına göre. çünkü tavada, hamsiyi ayıklama, ellerin yağlanması, kadehin kirlenmesi vs. gibi sorunlar bu yemeğimizde olmaz. diğer sebzelerin de suyuyla karışan hamsi daha bir hoş daha bir sulu olur, yemesi daha kolay olduğundan rakının keyfi daha bir güzel çıkar.
  • en pratik hamsi pişirme yöntemidir. en hızlısı şöyle yapılır:
    hamsileri bir güzel temizleriz, ama orta kılçıklarını çıkarmaya uğraşmaya gerek yoktur onu yerken çıkarıcaz!
    çelik bir tavaya veyahut bir kulaklıya da olur, hamsileri koyarız. dizmeye gerek yoktur, boca etseniz yeter sadece düzgün yayılmasını sağlayın.
    üzerine kafi miktarda zeytinyağı koyulur. bu yağın miktarı hamsinin yağ oranına bakılarak ayarlanır. ayrıca içinize sinmezse çok azcık su da katabilirsiniz (yarım çay bardağı kadar).
    kapağını kapatarak (ne de olsa buğulancak değil mi?) orta karar ateşte yaklaşık 10 dakka (bu süreyi de siz ayarlayabilirsiniz; balıklar kılçıklarından ayrılmaya başlayınca tamamdır) pişiriyoruz.
    ...ve yemeye hazır. yerken isteğe göre limon ve hatta karabiber eklenebilir ama eğer balık tazeyse gerek yoktur, zira bu dediklerim bayat balığa lezzet katmak için uygulanan yöntemlerdir.

balığa ve özellikle hamsiye mesafeli duranlara tavsiye edilen bir pişirme türü değildir. pişirirken bir katkı maddesi katmadığımız için tamamen balığın tadına vakıf olursunuz. sevmeyene ağır gelebilir. ayrıca yanına turp ve havuç rendesi de çok iyi gider.

bu yöntemin aynısının uygulanabileceği bir diğer balık türü için:
    (bkz: çinekop)
  • maydanoz, istenirse taze soğan ( yeşil kısımları ) , limon dilimi ( ortasına tek ) yeterlidir. orta ateşte, kısa sürede buğulanır. tam pişmeden önce ocaktan alınması lazımdır. kapalı kapta sonra da pişmeye devam eder çünkü. buğulamanın esprisi balık pişmiş olmasına rağmen çiğ halindeki görüntüsünde olmasıdır. en lezetli hali öyledir. tabi balık çok taze olmalıdır. ılık yenir. çok az zeytin yağı lezzet verir.

bu buğulamadır, diğer sebzelerle birlikte yapılan şekline pilaki denir. aradaki fark: plakide sebzeler de pişene kadar kısık ateşte uzun süre tutulmasıdır. ikisinin de ayrı güzellği vardır. afiyet olsun.

başka balıklarda da aynı mantık geçerlidir.
  • az evvel yaptim, yedik. cok guzel oldu, sevindim filan. ted mosby lavuguna inat, seviyorum ulan bu new jersey eyaletini.

hamis: donmus hamsiden de super olur mesaji gizli.